Оризищата в Пловдивско масово с плевели

Огнен пригор пълзи към ябълките

Оризищата в Пловдивска област масово са заплевелени с едногодишни житни плевели. Прояви на огнен пригор са регистрирани и в някои ябълкови насаждения, а царевицата е нападната от памукова нощенка и царевичен стъблопробивач. Това съобщиха от отдел Растителна защита към Областна дирекция по безопасност на храните в Пловдив. На места вредните треви се сливат с крехките оризови стъбълца и трудно могат да се различат от тях. Обрасли с бурени са почти всички оризовите клетки в Раковски и Съединение, където се гледа най-много ориз в региона. Опазването на оризовите полета от плевели е една от основните задачи за производителите на тази култура. У нас в тези площи се срещат над 100 вида плевели, от които около 30 са типични за оризовата култура. Икономически най-важни са кокошо просо, оризово просо /черно просо/, едрозърнесто кокошо просо /карадария/, морски камъш /кандра/, островърх камъш, тръстика, водно пипериче, бутрак, оризов тросък и др.


Използването на хербициди е основен метод за борба с плевелите в оризищата. Те се влагат предсеитбено с инкорпориране или след сеитба, преди поникване на ориза. Най-добър ефект се получава, ако третирането се извършва след засушаване на оризищата, но върху все още свежи плевелни растения в ранните им фенофази / до 2-3 листа/. Борбата с водораслите се води със син камък в доза 1-1,2 кг на декар. Насипва се в тензухени торбички, които не трябва да са на повърхността на водата, а се потапят в нея. Синият камък може да се използва и при смесване с торове за подхранване, но в доза 300-500 г на декар. Петната от водорасли се пръскат с 10% разтвор от син камък или се напрашват със смлян син камък - 400-600 г на декар.


Борбата с по-важните болести - хелминтоспороза, пирикулария и фузариоза, се води чрез обеззаразяване на семената. По-важни неприятели на ориза са щитоносното раче, оризовото комарче и миниращата мушица. Решението за тях е пресушаване на оризището за 1-2 дни.


Огненият пригор при ябълките е направил поражения по листата и завръза. Първоначално изглеждат като увехнали, а по-късно изсъхват и придобиват кафяв до черен цвят. При влажно време заразените участъци се обхващат от бактериен ексудат. При установяване на признаци на болестта да се уведомят Областните дирекции по безопасност на храните в лицето на инспекторите по растителна защита за вземане на проби. Не съществуват химически методи за контрол и ако диагнозата се потвърди, се пристъпва към изрязване и изгаряне на болните клони. Резитбата трябва да стане по време на покоя на растенията. Резитбите през пролетта и лятото, при наличие на сокодвижение представляват сериозна опасност за пренасянето на заразата и се извършват само при крайна необходимост.


Наблюдава се масов летеж на пеперудите от първо поколение на царевичен стъблопробивач. Отчетено е също начало на яйцеснасяне. Прагъг на икономическа вредност във фенофаза  “6-ти - 8-ми лист” е: 10 бр. яйчни купчинки/100 растения при царевица за зърно и 3 бр. яйчни купчинки/100 растения при царевица за семепроизводство. Летежа на памуковата нощенка се проследява чрез феромонови и светлинни уловки. Най-големи щети нанасят гъсениците от второ поколение. Междуредовите обработки по време на излюпването на гъсениците намаляват тяхната плътност и унищожават плевелната растителност, която служи за тяхното изхранване. Химичен контрол срещу неприятелят е най-добре да се проведе срещу младите гъсеници преди да са се вгризали.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?