44

Ноември идва със слънце и топли следобеди

До края на октомври обаче ни очакват мъгли и още дъжд

През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време. През първата половина на седмицата в Северозападна България и в югоизточните райони отново се очакват валежи, които ще повишават влагозапасите в еднометровия почвен слой. Падналите до края на второто десетдневие на месеца значителни количества между 50-100 l/m2, а на места достигащи до 150 l/m2, допринесоха за преодоляване на формиралото се в началото на есента почвено засушаване.

До края на седмицата слънцето ще се показва, но дневните температури няма да надвишават 15-16 градуса. В Пловдив се очаква максималните да са 14 градуса, а сутрешните минимални между 4 и 8. В първия ден на ноември /понеделник/ живакът ще е с две стъпала нагоре, а слънцето ще надвие облаците.

През последните дни на октомври времето ще се определя от антициклон с предпоставки за сутрешни мъгли, които в някои части на страната ще са гъсти и продължителни.

През повечето дни от периода при засетите зимни житни култури ще протичат началните етапи от вегетацията със забавени темпове и при поднормени температури, прогнозират агрометеоролозите от НИМХ. При засетите в началото на октомври площи с пшеница и ечемик ще се наблюдават фазите поникване и начало на листообразуване. През периода приключва оптималният срок за сеитбата на пшеницата в  България. Агротехническият срок за сеитбата на зимните житни култури по Черноморието е през третото десетдневие на октомври.

Агрометеорологичните условия през първата половина от периода ще ограничават предсеитбените почвообработки, торене и сеитба на зимни житни култури. До края на третото десетдневие трябва да се извърши обследване на засетите есенници за появата и плътността на някои вредители - обикновена полевка.

В края на октомври условията ще бъдат подходящи за провеждане на някои фитосанитарни дейности при овошките. Ябълковите и крушовите насаждения, нападнати от болестта струпясване, е необходимо в началото на листопада, след прибиране на плодовете, за редуциране на заразата да се третират с 5% разтвор от карбамид. При костилковите овощни видове срещу причинителите на сачмянка, ранното кафяво гниене и къдравост по прасковата се препоръчва след масовия листопад пръскане с 2% бордолезов разтвор.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?