Награждаваме "Фермер на Тракия" за 18-и път

Конкурсът е част от фотоизложба, посветена на земеделието, аграрната наука и образованието

Традиционният конкурс на вестник „Марица“ „Фермер на Тракия“ ще се проведе за 18-и пореден път. Тази година за първи път той ще е част от фотоизложба, посветена на земеделието в Пловдив и региона в миналото и настоящето, науката и образованието в областта на агросектора и хранителната индустрия. Тя ще се нареди на 25 март в началото на Цар-Симеоновата градина до ДНА, а официалното й откриване и награждаването на фермерите ще е на 8 април. Гражданите и гостите на града могат да я разгледат до 31 май 2021 г. Наш традиционен партньор в проявата е Областна дирекция „Земеделие“ -Пловдив.

В изложбата представяме номинираните в конкурса „Фермер на Тракия“ земеделски производители от областите Пловдив, Пазарджик и Хасково, развиващи своя бизнес в секторите „Растениевъдство“ и „Животновъдство“. Те са 11 на брой и са уникални с дейността, която извършват. Сред тях има производители на охлюви и на императорската гъба шийтаке, на зеленчуци, както и на бутикови млечни и месни продукти от собствена суровина, мед, плодови сокове, сиропи, сладка и др. Някои от стопаните са сертифицирани като биологични.

Голяма част от тях са в групата „малки фермери“,

които реализират директно продукцията си. Въпреки че всички са достойни за Агро Оскар, по регламент по един растениевъд и животновъд ще станат носители на приза „Фермер на Тракия 2020“. Те ще бъдат избрани от консултативен съвет към приложение „Агро“ на в. „Марица“. В него участват директорите на Института по зеленчукови култури „Марица“ - Пловдив, Института по овощарство - Пловдив, Института по растителни и генетични ресурси „Константин Малков“ - Садово, ректорите на Аграрния университет и Университета по хранителни технологии, както и експерти от местните структури на Областна дирекция „Земеделие“ и Държавен фонд „Земеделие“. Пловдив е бил и е център на земеделието в страната. Затова и

селското стопанство в Пловдивска околия в края на края на XIX и до 50-те години на XX в.

е част от изложбата. Със съдействието на Държавен архив - Пловдив ще могат да се видят уникални снимки, които показват високото за времето си ниво на родното земеделие в региона, както и развити тогава, а днес позабравени отрасли като бубарството и производството на коприна, също и памукопроизводството. И тъй като

аграрната наука е неизменна част от развитието на земеделието и животновъдството,

място в изложбата заемат постиженията на шестте научни института от системата на Селскостопанска академия в областта. Това са Институтът по зеленчукови култури „Марица“ - Пловдив, Институтът по овощарство - Пловдив, Институтът по растителни и генетични ресурси „Константин Малков“ - Садово, Институтът по тютюна и тютюневите изделия - Марково, Институтът по консервиране и качество на храните - Пловдив и Институтът по рибарство и аквакултури - Пловдив. Редом до тях са паната и на двата емблематични вуза за града под тепетата и ковачница на кадри за земеделската и хранителната индустрия - Аграрният университет и Университетът по хранителни технологии.

Тя се реализира с подкрепата на „Евро ферт“ АД, Метро, Аграрния университет - Пловдив,  Университета по хранителни технологии - Пловдив, „Агрия“ АД, „Неохим“ АД, Община „Марица“, "Кауфланд", „Агрион“, „Филип Морис България“, "Билла" и Община Пловдив.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?