Мембранните технологии в услуга на агросектора

Мембранните технологии са високотехнологична алтернатива на конвенционалното пречистване на отпадните води. Приложението на тези технологии може частично да реши проблема с бъдещ недостиг на поливна вода в земеделието в световен мащаб вследствие на климатичните промени. Успешен модел за пречистване на води чрез мембранни биореактори бе представен в рамките на работна среща по проект „Мрежа за ефективен трансфер на знания за безопасно и икономически обосновано използване на отпадъчните води в селското стопанство в Европа” - SuWaNu Europe. В проекта участват 8 европейски държави - България, Германия, Испания, Гърция, Португалия, Италия, Франция и Белгия. Страната ни е представена от Аграрен университет -  Пловдив, с ръководител на проекта доц. д-р Стефан Шилев, преподавател в АУ и директор на РИОСВ - Пловдив.

Основна цел на проекта е фермери и институции да обединят усилия в приложението на повече иновации, както и да обменят знания за алтернативни системи за напояване в селското стопанство с рециклирани води. Идеята е справяне с общите предизвикателства, които засягат селскостопанския сектор в цяла Европа. SuWaNu Europe е с продължителност 30 месеца и общ бюджет в размер на 1 999 926,25 евро. Той стартира на 1 януари 2019 г. и трябва да приключи на 30 юни 2021 г.  Очакваните резултати са изготвяне на обща стратегия и регионални планове за действие за използване на рециклираните от пречиствателните станции води в земеделието.

Недостигът на вода е глобален проблем, който засяга много европейски региони, а не само онези, които традиционно се считат за изпитващи недостиг и засушаване. Конкуренцията за традиционните водни ресурси поставя нови предизвикателства пред гражданите, икономиките и екосистемите, които разчитат на съществуващия начин за водоснабдяване. Напояването в селското стопанство е с най-голям дял от консумацията на водни ресурси в Европа, достигайки средно 44% от общото водовземане и дори до 70% в някои региони на Южна Европа. В този контекст градските регенерирани води все повече се признават за допълнителен ресурс с голям потенциал за облекчаване на недостига на вода, особено в крайбрежните райони. За използването на пречистени отпадъчни води в земеделието обаче има някои ограничения у нас. От една страна, пречиствателните станции в България са пригодени да рециклират водата до ниво, годно за заустване в определен воден басейн. От друга страна, състоянието на съоръженията на „Напоителни системи“ е изключително тревожно. Голяма част от тях са разрушени от години  и няма изгледи скоро да бъдат възстановени.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?