Изкуствен интелект пести 80 на сто от водата при напояване СНИМКИ
- 15:00, 24.08.2024
- 15:35, 24.08.2024
- 1867
- 0
Докато водните ресурси в света намаляват, водата, използвана в селското стопанство, представлява повече от 70 процента от общото потребление на вода.
Проф. д-р Шерафеттин Ашък, преподавател в Факултета по земеделие, Катедра по селскостопански структури и напояване, към Измирският университет "Еге" (ИУ) заяви пред агенция Демирьорен (DHA), че са постигнати огромни спестявания с използването на нов метод с изкуствен интелект в напояването на селското стопанство. С въпросния проект са постигнати 80 процента спестявания при напояване.
Проф. Ашък подчерта, че ефективното използване на водата в селското стопанство е важно.
„Необходимо е да се получи максимален продукт с една единица вода. За целта е необходимо да се определят нуждите на растението и да се даде вода според нуждата. В Турция ние даваме на растенията повече вода, отколкото имат нужда. Производителите вярват, че повече вода осигурява повече производителност. Това е пълен мит. Растението изпада в стрес или поради липса на вода, или от прекомерна вода. Най-важното нещо, което можем да направим, е да използваме технологии, които управляват напоителните методи използвай водата ефективно.
Това не е капково напояване. Ние можем да направим това само с най-новите технологии селско стопанство и изкуствен интелект.
Изкуственият интелект учи земята и почвата с помощта на фермера. Ние наричаме това периодично напояване.
През 2020-2021 г. имаше недостиг на вода в равнината Менемен, в Турция. Производителите се насочиха към слънчогледа, защото е устойчив на суша. „Мислехме какво можем да направим? Отидохме на терен и завършихме нашата работа през май тази година, след около 3 години труд.
Изкуственият интелект управлява водните клапани по време на един сезон. Резултатът е, че работата, извършена от традиционния фермер с 326 единици вода, е извършена от изкуствен интелект с 80 процента по-малко вода. Това е наистина много сериозен успех. Системите, базирани на изкуствен интелект, вече трябва да се използват на полето. „Ако използваме тези системи, ще спестим значителни количества вода в селското стопанство“, заключи той.