46

Институтът по овощарство в Пловдив е отличник по създаване на нови сортове

Институтът по овощарство в Пловдив тържествено отбеляза 70-годишен юбилей. Зала "Пълдин" в хотел „Санкт Петербург“ събра миналата седмица настоящи и бивши служители на звеното към Селскостопанска академия, агроучени от страната и чужбина, представители на  агробизнеса и др. Директорът на института  проф. дн Стефан Гандев отчете постиженията и очерта насоките на бъдещото му развитие.

Началото

Институтът по овощарство е приемник на Опитната станция по овощарство, учредена в началото на 1950 г. в Пловдив с Постановление № 4 на Министерския съвет на НРБ от 28.12.1949 г. относно мерките за подобряване на овощарството. Към станцията е придадена 500 дка обработваема земя в южните покрайнини на града - квартал “Остромила”. С друго постановление на МС от 28.08.1952 г. Опитната станция по овощарство е преобразувана в Овощарски научноизследователски институт (ОНИИ). Увеличен е броят на научните сътрудници, а опитната площ нараства на 1200 дка. През периода 1950-1962 г. са заложени и изведени първите опити в областта на агротехниката на ябълката и ягодата, създадени са  колекционни насаждения и са извършени проучвания върху сортове. През периода 1957-1959 г. колектив от учени и специалисти от цялата страна с участието на девет научни сътрудници от ОНИИ-Пловдив подготвят и публикуват през 1960 г. чрез Отделението за селскостопански науки към БАН първото научнообосновано райониране на овощарството в България. През същия период са извършени експедиционни проучвания в отделни райони на страната с оглед очертаване на перспективите за развитие на основните овощни култури на промишлена основа. Предприети са опити по вегетативното размножаване на ореховата култура, организирани са и първите лаборатории - по химия, агрохимия и растителна защита. По същото време институтът е в системата на Централния институт по овощарство край гара Костинброд, Софийско. Бързото развитие на института започва след създаването на Академията на селскостопанските науки в България и извършените във връзка с това през 1962 г. структурни и организационни промени. На института е даден статут на основен център на овощарската наука и координатор на научноизследователската работа по овощарство в страната. В тази връзка получава необходимата земя и кредити за изграждане на нова административна сграда, опитно плодохранилище, експериментална работилница по механизация, лаборатория по технологична преработка на плодовете, по агрохимия, по ентомология и за радиоизотопни изследвания, както и за строителството на необходимите стопански сгради. След периода на възход и забележителни научни и научноприложни постижения Институтът по овощарство-Пловдив успява да съхрани и доразвие научния си потенциал и материална база в трудния за българската наука преходен период към пазарни отношения след 1989 г.

Съвременна наука

В Института по овощарство в Пловдив се поддържа и изучава генофонд от 1741 сортообразци на основните овощни видове от местен и чуждестранен произход. Изследователската дейност на учените е в направленията селекция и сортоизучаване, биотехнологии, резитби при овощните видове, торене, напояване, размножаване и растителна защита. Селектирани са десетки сортове череши, орехи, сливи, праскови. Последните два нови сливови сорта, признати от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, са "Пагане" и "Сирма". Сортът "Пагане" получи награда Златен плакет на изложението АГРА 2022 г. Проф. Гандев отчете, че през 2019 г. приходите от научна дейност са 26 855 лв., през 2020 г. се увеличават на 67 747 лв. Значително е нарастването им и през 2021 г., когато достигат 92 507 лв. През 2022 г. поради увеличаване на проектите с външно финансиране те са най-големи - 111 767 лв. Новост в ИО е откритият миналата година Център за биологично изпитване на продукти за растителна защита.

Инвитро лаборатория

Лабораторията за инвитро производство на посадъчен материал към Института по овощарство в Пловдив е създадена през 1985 г. Тя е единствената в страната производствена лаборатория за размножаване, основно на подложки за овощните видове, някои сортове, южни култури, ягодоплодни, декоративни и други видове. Лабораторно-оранжерийният комплекс осигурява получаване по вегетативен начин на автентични, свободни от вируси растения, което е неотменно звено в схемата за производство на сертифициран посадъчен материал.

Посадъчен материал в контейнери

В ИО се акцентира върху производството на качествен посадъчен материал от всички овощни видове. Дръвчетата се произвеждат основно върху свободни от вируси подложки, произведени в Лабораторно-оранжерийния комплекс на института. Успоредно с това стартира ново производство на сертифициран овощен посадъчен материал в контейнери по проект, разработен в института.

Стари местни сортове

„Иновации и традиции в съхранението и използването на стари и местни генетични ресурси в овощарството и лозарството“ е един от проектите, по който работи Институтът по овощарство заедно с още няколко научни структури. Целта е в рамките на 3 години да се издирят, проучат и съхранят ценни местни овощни сортове, както и традициите и обичаите, свързани с тяхното отглеждане и използване. Очаква се така да се провокира интересът на местното население към опазване на биоразнообразието. Най-ценните образци ще бъдат пренесени в колекционните насаждения на института, а всички останали ще бъдат маркирани и съхранявани in situ (в естествените им местообитания).

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?