ЕП може да запази бюджета за земеделие през новия програмен период

Комисията по земеделие в Европейския парламен (AGRI), одобри на днешното си заседание втория пакет от мерки за новата Обща селскостопанска политика /ОСП/. Целта е да се осигури плавен преход от настоящите правила на ЕС, към бъдещите. Одобрените мерки гарантират, че няма да има съкращения в бюджета на ОСП, а съображенията са важността на сектора особено в условията на коронавирус.

На практика предложението на ЕК за съкращаване с 5 млрд. евро на бюджета за земеделието и селските райони през програмния период 2021-2027 г., може и да не се случи. Намалението на средствата за Първия стълб на ОСП  беше с 11% спрямо сегашния програмен период, докато за Втория стълб предложението беше за намаление с 28%. Текстът, одобрен от комисията на ЕП по земеделие, ще бъде представен на пленарното заседание на 13-14 май 2020 г. за получаване на мандат за преговори с министрите на ЕС.

Евродепутатите настояват, че финансирането на политиката на ЕС-27 за земеделие трябва да се поддържа на равнище 2014-2020 г. в реално изражение. Ако преходното законодателство влезе в сила преди сключването на споразумението за бъдещата многогодишна финансова рамка /МФР/, националните тавани за директни плащания, финансирането за развитие на селските райони и секторната подкрепа през 2021 г. и потенциално през 2022 г. трябва да се основават на предвидените средства в бюджета на ЕС за 2020 г. 

Новото европейско законодателство, одобрено единодушно от комисията AGRI с 48 гласа „за“, удължава прилагането на съществуващите правила на ОСП, които изтичат в края на 2020 г. По този начин се осигурява продължаване на плащанията към земеделските производители и бенефициерите за развитие на селските райони и се осигурява предвидимост и стабилност за сектора. 

Необходимо е да има гъвкав преходен период, който да продължи до две години, както настояха и от нашето Министерство на земеделието. Продължителността на преходния период, който стартира на 1 януари 2021 г., трябва да бъде по подразбиране период от една година, смятат евродепутатите. Те настояват да се въведе гъвкав механизъм за удължаване на този период с още една година. Това трябва да се задейства автоматично, освен ако бъдещият дългосрочен бюджет на ЕС и селскостопанската политика на ЕС не бъдат договорени и одобрени до 30 октомври 2020 г.

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?