Чехия сред световните лидери в прецизното земеделие

Тясната връзка между наука и практика прави цифровата революция факт

Все повече земеделски стопани в Чехия възприемат практиката да произвеждат по-големи количества земеделски култури с по-малко средства с помощта на прецизни технологии. Близките връзки между учени, изследователи и фермери съдействат за това земеделието в Чехия да направи нови стъпки в прехода към дигитални технологии и да увеличи своята конкурентоспособност. 


В животновъдни ферми в Чехия вече се използват около 250 млечни робота. Много от фермерите разчитат и на роботи за почистване на пода в оборите. На полетата пък житото се обработва от трактори, свързани с интернет. Фермерите в Чехия са световни лидери в употребата на тези технологии - около три четвърти от земеделските стопани използват някакъв вид система за прецизно земеделие, коментира Моника Хлавачкова, директор на Института по земеделско образование, цитирана от EURACTIV Czech Republic.

Прецизно или екологично?


Според анализаторите модерните технологии неизбежно ще бъдат внедрени в земеделието и ще имат активна и разностранна роля за намаляване на употребата на пестициди и бюрокрацията в одитните държавни органи например. Ние значително можем да намалим разходите благодарение на роботизацията, особено що се касае до употребата на вода, обяснява Войтек Котецкий, експерт по опазване на околната средаq и допълва, че с помощта на роботи значително може да се намали използването на хербициди в сравнение с конвенционалното пръскане. Въпреки че употребата на хербициди в земеделието в страната е намаляла с 19% в периода между 2009 г. и 2016 г., роботите биха могли да допринесат за още по-значително намаление на тази употреба, допълва Котецки.

Учени и фермери 

Цифровата революция в селското стопанство не би била възможна без научни изследвания, развойна дейност и подходящо приложение в практиката. Свързването на учените и фермерите обаче не е лесна задача. Връзката между науката и земеделската практика досега не беше силна. Преди повече от три години в Чехия беше основана Технологична платформа в земеделието, която постепенно беше развивана и модернизирана. 

Години опити 


В продължение на десетилетия учени от Чехия, в сътрудничество с изтъкнати производители на земеделска техника и чешки фермери, създават редица технологични решенияq като например сензори, техники за взимане на проби от почвата и алгоритми в работата, които помагат да се подобрява качеството на почвите не само в Чехия, а и извън страната.


Модерните технологии в земеделието не означават единствено, че вилата ще бъде заменена с робот и дрон. Новите методи за отглеждане на растенията, които се разработват и с които се експериментира, спомагат за нарастване на добивите и свиване на разходите. Новата технология се тества първоначално с пилотни демоферми. Резултатите в земеделието не са видими от един ден за следващия, то е като тичането на дълги разстояния. Необходимо е да използваш нови технологии първо на малки площи, а след това на по-големи площи при различни условия“, казва Индрих Шмьогер, собственик на демоферма, където се изпробват прецизни технологии.

 

Потенциалът в бъдеще


Търсенето на дигитални технологии от страна на фермерите в Чехия е огромно, отбелязва Милослав Клас, директор на Обществото на земеделските производители Chrášťany. Методите и процедурите на прецизното земеделие започват да се стандартизират и вече са създадени по такъв начин, че могат да бъдат използвани в полза на огромна част от фермите в страната.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?