4968

България на второ място по горски пожари в Европа

Над 500 огнени инцидента изпепелиха 170 хил. дка гори от началото на годината

От  началото на годината са възникнали над 500 горски пожари в страната, а в момента продължава обследването на всички 170 хил. дка изгорели гори. В десет процента от засегнатата площ дървесната растителност е напълно унищожена от върхови пожари, а останалите близо 90% са низови. Тревожните данни бяха обявени на среща между зам.-министъра на МЗХ д-р инж. Мирослав Маринов с директорите на шестте държавни предприятия и регионалните дирекции по горите в страната. В тази връзка предстои изготвяне на план за възстановяване на опожарените през 2024 г. горски територии. 

По данни на Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) тази година страната ни се нарежда на второ място по горски пожари в Европа, като преди нас е Кипър. Наскоро в информация до медиите изпълнителният директор на „Асоциация общински гори“ инж. Тихомир Томанов, съобщи, че България обикновено преживява около 600 горски пожара всяка година. Тези инциденти годишно засягат средно около 100 000 декара, което води до преки икономически загуби от около 2,5 милиона евро.

Според доклади на Европейската информационна система за горски пожари през първите години на 21. век повече от 100 000 хектара от горите в България са засегнати от пожари, като 2000 година и 2007 година са били най-лошите в историята на българските гори. През 2007 година са регистрирани 1479 горски пожара и 43 000 хектара изгорели гори, а през 2000 година - 1710 горски пожара и 57 406 хектара изгорели гори. Тази година вероятно ще бъде най-лошата за нашата гора, се посочва в съобщението.

Допълнителни статистически данни, събрани от 1970 г. до 2005 г., показват, че вредни практики в земеделието, електроразпределението, небрежността са се запазили в продължение на десетилетия, което показва дългогодишна уязвимост на горите от пожари.

Томанов твърди, че за последните два програмни периода от ПРСР мерките за борба с пожарите се свеждат до финансиране на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, за да може дирекцията по-ефективно да гаси пожарите. Експертът смята, че няма опит от страна на Управляващия орган на програмата да се проучат и финансират мерки с доказан ефект за защита от горски пожари, като комбинация от мерки за превенция, подготовка, реакция. 

Също толкова злополучен е и опитът от Програмата за развитие за селските райони за финансиране на борбата с пожарите. Тихомир Томанов напомня, че в периода 2007-2014  г. беше финансиран строежът и оборудването на противопожарни кули, които така и не заработиха в система за ранно оповестяване. Така общините, които трябва да реагират първи на терен заедно с горските подразделения, останаха  без възможност за инвестиции в противопожарни депа, хеликоптерни площадки, водни басейни и  други средства за наблюдение и превенция.

Дърва за огрев има

Пожарите не са попречили да се извършва редовен дърводобив, така че снабдяването на населението с дърва за огрев преди началото на отоплителния сезон е в ход, съобщи зам.-министър Маринов. Данните на държавните предприятия сочат, че продажните цени на дървата за огрев са по-ниски спрямо миналогодишните - с до 17 на сто. Нужните количества дървесина са осигурени и към момента кампанията по снабдяване на населението с дърва за зимата протича нормално.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?