Проверяват за злоупотреби производителите на картофи

Миналата година доста фермери от Пловдивско бяха сред големите нарушители

Стартираха пълни проверки на картофопроизводителите, участвали в държавната помощ за теления червей. Това съобщи министърът на земеделието Десислава Танева по време на среща с представители на браншови организации. Ще се проверяват документите за разходи за растителна защита, които Държавен фонд "Земеделие" изплаща на 100% при пръскане с определени препарати. Инспекцията е рутинна и се прави срещу злоупотреби. Финансовият ресурс за 2020 г. по мярката е в размер на 1,8 млн. лева.  

Министър Танева припомни, че през 2019 г. при проверките по обвързаната подкрепа най-големите разминавания на площи са установени в областите Пловдив, Хасково, Плевен и Благоевград.

В Пловдивско най-честите нарушения бяха при доматите, картофите и пипера. Проверките показаха липсващи домати върху 2368 дка, картофи ​- върху 470 дка, и пипер -  530 дка.

В Хасковско най-много несъответствия имаше при краставиците, където при заявени 2744 декара не бе открит нито един зеленчук. Следва лукът, където фалшивите декари бяха 1520. Нарушение бе открито и при пъпешите - с 1037 празни декари. А също и при доматите - с 542 дка тревясало поле.

В Плевенско най-много са нереално заявените насаждения с домати - 1240 дка празни градини. А в Благоевградско бяха наблегнали на картофите, където липсващите зеленчуци бяха от 850 дка. 

През 2019 г. Министерство на земеделието, горите и храните и Държавен фонд "Земеделие"  завишиха многократно проверките към земеделските стопани по обвързаната подкрепа заради получени сигнали за злоупотреби при деклариране на площи за подпомагане.

"Миналата година контролът достигна 50 на сто от заявените площи, при законово установени по регламент на ЕК 5 процента от заявените площи. В нито един друг политически мандат не е извършван такъв висок процент на проверки. Като целта беше да не се допусне плащания да получат производители, които само на документи могат да докажат, че отглеждат дадени култури. В резултат на тези проверки добросъвестните земеделски производители получиха по-високи ставки на подпомагане на хектар", каза министър Танева.

Тя уточни, че МЗГХ и ДФЗ ще продължат да извършват проверки с висок интензитет и през настоящата година. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?