4968

Агрометеорологична прогноза: Ранни слани попарват късните зеленчуци

След лятното засушаване падналите валежи със стопанско значение през септември в отделни райони от Източна и на места в Западна България подобриха влагата на горните почвени слоеве и условията за извършване на сезонните почвообработки и агротехнически мероприятия. През октомври агрометеорологичните условия ще се определят от температури около и над климатичните норми и валежи, близки до нормите за месеца. В началото на месеца се прогнозират и слани, което ще ограничи възможностите за допълнителна продукция от късните зеленчукови култури, подлежащи на осланяване.

За Пловдив и областта първата седмица на новия месец ще е сравнително топла за сезона - с максимални температури до 27 градуса. Очакваните валежи през уикенда ще донесат и чувствително разхлаждане.   

Като цяло за страната през повечето дни от първото десетдневие на октомври съществени валежи не се прогнозират и условията ще позволяват подготовка на площите и засяването им със зимни житни култури.

Лятната суша възпрепятства навременната сеитба на зимна рапица и на места в полските райони от Централна България площите ще бъдат засети извън агротехническия срок. Твърде вероятно е късните посеви да не встъпят във фаза розетка през есенната си вегетация, която гарантира успешното презимуване на културата без повреди, предупреждава Драгомир Атанасов, агрометеоролог при НИМХ. През октомври текат оптималните агротехнически срокове за сеитбата на зимните житни култури. През първата половина от месеца са сроковете за Северна България, през втората половина на месеца - за Южна България, а през третото десетдневие са сроковете за черноморските райони. Очакваните валежи в края на първото и началото на второто десетдневие, както и през втората половина на третата декада от месеца ще са от важно значение за нормалното протичане на началните етапи от вегетацията на пшеницата и ечемика. През октомври, в зависимост от датите на сеитба, при пшеницата ще се наблюдават следните фази - поникване, първи и трети лист.

Прогнозираното топло време през втората половина на месеца ще бъде предпоставка за увеличаване популацията на обикновената полевка.

Посевите с есенни култури трябва да се обследват и при достигане на икономическия праг на вредност да бъдат третирани (ПИВ) - 2 бр. активни колонии/дка. Условия за работа на полето ще има в средата на второто и през първата половина от третото десетдневие, когато се прогнозира относително сухо време.

През октомври при нападнатите от струпясване ябълкови и крушови насаждения за редуциране на заразата е желателно в началото на листопада, след прибиране на плодовете, да се извърши третиране с 5% разтвор от карбамид.

При костилковите овощни видове след масовия листопад се препоръчва пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу причинителите на сачмянка, ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата. Продължава прибиране на реколтата от късните винени сортове грозде, достигнали технологична зрелост по-рано от обичайните срокове.

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?