4968

Агрометеорологична прогноза Обследвайте житните посеви за вредители

Превантивно напръскайте овошките срещу болести

След високите за сезона температури в края на октомври и началото на ноември се очаква застудяване и промяна в агрометеорологичните условия в по-голямата част от страната. През повечето дни от следващия седемдневен период те ще се определят от температури под климатичните норми, но над биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. Според прогнозите в района на Пловдив максималните стойности на живака ще бъдат 14-15 градуса,  минималните сутрин ще паднат до 0 градуса, като в петък е възможно да бъде минус 1 градус. Кратки превалявания са възможни в събота.  

През периода валежи със стопанско значение не се очакват и лимитиращ фактор за развитието на есенниците остава дефицитът на почвена влага. В началото на ноември при засетите до средата на октомври зимни житни култури ще се наблюдават фазите поникване и формиране на 1-2 лист. В началните фази от вегетацията на пшеницата и ечемика посевите трябва да се обследват за вредители, препоръчват агрометеоролозите от НИМХ. Повреди нанасят обикновената полевка, ларвите на житния бегач и житните мухи и при плътност над прага на икономическа вредност (ПИВ) е необходима навременна растителна защита.

И през следващите няколко дни засушаването ще възпрепятства провеждането на сезонните почвообработки и в част от полските райони ще забави, след агротехническите срокове, сеитбата на зимните житни култури. Валежи и постепенно подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве  се очакват през втората половина от първото и през второто десетдневие на ноември.

През третото десетдневие прогнозираните стойности на средноденонощните температури, около и над нормата за периода, ще надвишават биологичния минимум, необходим за протичане на вегетация при есенните посеви. В края на ноември при пшеницата и ечемика ще се наблюдават различни фази - от поникване до 1, 2 и 3 лист. Фаза трети лист ще преобладава при засетите през октомври зимни житни култури. При рапицата през ноември само част от посевите ще успеят да встъпят във фаза формиране на розетка (5-7 лист).

През ноември условия за провеждане на есенните растителнозащитни пръскания при овошките ще има в началото на месеца, в средата на второто и през повечето дни от третото десетдневие. При семковите видове (ябълка, круша) за ограничаване на заразите от струпясване се препоръчва третиране с 5% разтвор от карбамид. При костилковите овощни видове след масовия листопад е необходимо да се извърши пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу причинителите на сачмянка, ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата и др. патогени. Втората половина на ноември е подходящ срок за засаждане на овошки.


 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?