86

Агрометеорологична прогноза: Житните култури заспиват зимен сън

Вследствие на продължителното есенно засушаване голяма част от зимните житни култури са неукрепнали

През следващия седемдневен период в Западна България ​се прогнозира значителн​о понижение на температури, но без критични минимални стойности за изостаналите в развитието си е​сенници. Застудяването в началото на декември ще доведе до затихване, а във висок​ите полета, където се очаква образуване на снежна покривка - ​и до прекратяване на вегетационните процеси при зимните житни култури.       ​    

В по-голямата част от източните и южните райони очакваните средноденонощни температури ще бъдат близки до биологичния минимум, необходим за развитието на зимните житни култури. Условия за протичане на вегетация при есенните посеви ще се създават в районите по Черноморието, където се прогнозират по-високи температури.  

В Пловдив седмицата ще е дъждовна, като слънцето ще се покаже за кратко във вторник и в сряда. Максималните температури ще стигат до 10 градуса, а минималните - 3.  

Очакваните валежи през периода ще повишават влагозапасите в горните почвени слоеве. Тези дъждове ще бъдат закъснели за част от посевите на места в централните и южните райони, където поради дефицит на почвена влага покълналите зимни житни култури не успяха да поникнат. Вследствие на продължителното есенно засушаване голяма част от зимните житни култури са неукрепнали, в начален стадий на развитие, а посевите - с неравномерна гъстота. През периода по-подходящи условия за засаждане на овошки ще има в източните райони на страната.  

До края на първото и през повечето дни от второто и третото десетдневие на декември прогнозираните температури, близки до климатичните норми, ще поддържат в покой зимуващите земеделски култури. През месеца се прогнозират минимални температури до минус 10 градуса, ко​ито в условия без снежна покривка и при по-продължително задържане ще бъдат критични за неукрепналите, във фаза поникване и начално листообразуване, зимни житни култури.  

Очакваните валежи през декември, около нормата за месеца, ще увеличават влагозапасите в 50 и 100 см почвен слой, очакват агрометеоролозите от НИМХ. Те отчитат, че през третото десетдневие на ноември нивото на почвените влагозапаси в по-голямата част от страната бе необичайно ниско за сезона. На места в Тракийската низина (Пловдив, Пазарджик, Чирпан), където ноемврийските валежи бяха оскъдни, отсъстваше продуктивна влага в целия еднометров почвен слой. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Как оценявате новото редовно правителство "Желязков"?