Агрометеорологична прогноза: Гъбни болести нападат зеленчуци, овошки и лозя
- 17:20, 05.09.2024
- 21:19, 05.09.2024
- 520
- 0
През следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от средноденонощни температури над климатичните норми, при които ще протичат последните фази от развитието на късните полски култури. При късните хибриди царевица ще се наблюдава преход от млечна към восъчна зрелост.
През първата половина от периода в източните райони се очаква промяна в агрометеорологичните условия. Прогнозират се валежи и подобрение на почвеното овлажнение в горните слоеве и на условията за провеждане на предсеитбени почвообработки на полетата, предвидени за засяване със зимна рапица. В останалата част от полските райони на страната условията ще позволяват освобождаване на площите от узрелите посеви със слънчоглед и царевица.
Гореща и суха седмица се очертава в Пловдив и региона. Според прогнозите максималните температури ще са в интервала 30-32 градуса, а минималните - 18.
Очакваните превалявания в някои райони на страната ще благоприятстват развитието на патогени по трайните насаждения - късно кафяво гниене по овощните видове и сиво гниене по гроздето, предупреждават агрометеоролозите от НИМХ.
Периодът е подходящ за обеззаразяване на семената от пшеница и ечемик. От важно значение е качественото третиране на семената срещу фузарийно кореново гниене, твърда и праховита главня по пшеницата, ленточна болест и мрежести петна по ечемика и др.
През повечето дни от първото десетдневие на септември агрометеорологичните условия ще се определят от температури над климатичните норми, което ще ускори протичането на последните фази от развитието на късните полски култури. При късните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост. През първата половина от периода в източните райони се прогнозира по-голяма вероятност за валежи и подобрение на почвеното овлажнение в горните слоеве и на условията за провеждане на предсеитбени почвообработки. В останалата част от полските райони на страната условията ще позволяват освобождаване на площите от узрелите посеви със слънчоглед и царевица.
През второто десетдневие на месеца се очаква промяна в агрометеорологичните условия, показва септемврийската прогноза на НИМХ. През повечето дни от периода ще има относително понижение на температурите и условия за валежи на повече места в полските райони. Очакваните дъждове - след задълбочилото се засушаване в края на лятото - ще подобрят състоянието на горните почвени слоеве и условията за по-качествено провеждане на предсеитбените обработки и сеитбата на зимната рапица. Оптималните агротехнически срокове за сеитбата на рапицата са до края на второто десетдневие на септември.
Прогнозираните валежи през второто и първата половина от третото десетдневие ще повишат риска от развитие на гъбни патогени по зреещата плодова и зеленчукова реколта: сиво гниене по гроздето, късно кафяво гниене по плодовете на късните сортове овошки, мана по зеленчуковите култури. През септември при зеленчуковите култури от късното полско производство не трябва да се подценяват растителнозащитните пръскания срещу гъсениците от третото поколение на памуковата нощенка, които нанасят повреди и влошават качеството на зеленчуковата реколта. През втората половина от третото десетдневие се очаква сухо време и подходящи условия за прибиране на гроздето.
През септември критични минимални температури не се прогнозират и условията ще позволяват формиране на допълнителна продукция от късните зеленчукови култури.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.