44

Агробизнесът скочи срещу неизпълними изисквания на НАП

На 75 години съм, а ме карат да купувам лаптоп, който не знам как да използвам, твърди фермер

14 браншови организации от хранително-вкусовата промишленост скочиха срещу Наредба Н-5 за условията и реда за осъществяване на данъчен контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на страната.

Първи надигнаха глас от Националната лозаро-винарска камара. В знак на протест преди дни лозари от цялата страна блокираха част от главния път Бургас-Слънчев бряг. Припомняме, че Наредба Н-5 на Министерството на финансите влезе в сила на 1 януари 2024 г., а новите правила са заложени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Номенклатурата включва над 400 разновидности на месни и млечни продукти, плодове, зеленчуци, кафе, растителни и животински мазнини и други. Тогава от НАП обясниха, че засиленият контрол е с цел предотвратяване укриването на данъци и на данъчни измами в България.

„Това, което ни притеснява, е, че наредбата в нашия сектор е неизпълнима по ред причини. Берем с комбайни, изискват и да се пуска декларация с електронен подпис. Трябва да имаш и кантар на самото лозе, отделно 

в лозята няма ток и обхват, още по-малко интернет,

както и квалифицирани хора, които да оперират с техниката. Докато трае целият този процес, гроздето ще ферментира в камионите", коментира председателят на Националната лозаро-винарска камара Йордан Чорбаджийски.

„На 75 години съм, а ме карат да купувам лаптоп, който не знам как да използвам - казва протестиращ и допълва. - Нас ни контролират от Агенцията по лозата и виното, има закон за виното, разполагаме и с документи за пренос на винено грозде.“

Искане за отмяна на наредбата отправиха в писмо от 14-те асоциации, сдружения и съюзи към служебния премиер Димитър Главчев и служебните министри на финансите и земеделието Людмила Петкова и Георги Тахов.

Sinor.bg

„Въведената регулация представлява само допълнителна и ненужна административна тежест, а в някои случаи е и неизпълнима. Затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да има реална практическа полза за осъществяваната контролна дейност от органите по приходите.

Тези, които досега заобикаляха закона, и ​сега го правят,

но за нас - представителите на отговорния бизнес в България, подобно „заобикаляне“ е неприемливо и недопустимо. В тази връзка отново настояваме за ревизия на закона, с която да се постигнат практически приложими и адекватни норми за бързооборотния сектор, в който работим. Обръщаме се към Вас с молба за предприемане на действия в спешен порядък за ревизиране на неработещата законова и подзаконова нормативна уредба за фискален контрол, за да се гарантира продоволствената сигурност на страната чрез осигуряване на нормални условия за работа на бизнеса! Очакваме Вашия отговор и покана за среща във възможно най-кратък срок“, пише в част от писмото.

То е подписано от Асоциацията на месопреработвателите в България, Асоциацията на млекопреработвателите в България, Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, Националната асоциация на млекопреработвателите, Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Националната лозаро-винарска камара, Сдружението на производителите на масла и маслопродукти, Сдружението „Храни и напитки България“, Съюза на българските мелничари, Съюза на пивоварите в България, Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, Съюза на производителите на захар и захарни продукти, Спиритс България - Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България и Съюза на птицевъдите в България.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Измамникът вика: Дръжте измамника!

Измамникът вика: Дръжте измамника!

06.08.2024 | 13:33

Какво правят укривниците със събраните от нас данъци?! Подаряват ги на украйна и на военнопромишления комплекс на сащ! Щото последните са много бедни и е добре да ги спонсорираме!!!!

Отговори
2 0

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?