34 едри фермери в региона спечелиха 64 898 000 лв.

За 4 години заетите в агросектора обаче са се увеличили едва с 433 души въпреки усвоените субсидии за стотици милиони

Аграрният сектор в област Пловдив е важен фактор за икономиката на региона.  Това сочат последните обобщени данни за 2016 г., включени в Икономически годишник 2018 на Търговско-промишлена камара - Пловдив. Там е посочено, че от 2012 г. до 2016 г. броят на предприятията в селското стопанство в областта се е увеличил от 1265 на 1432 броя, а работните места са нараснали от 5529 на 5962. За периода 2014-2016 г., който е част от новия програмен период на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., произведената продукция се е увеличила от 339 млн. лв. на 367 млн. лв.

За същия период нетните приходи от продажби са нараснали от 6,677 млрд. лв. на 8,269 млрд. лв. Само през 2016 г. предприятията в агросектора, които са 1432, са реализирали печалба в размер на 64 898 000 лв. и загуба за 19 647 000 лв. Оборотът е бил в размер на 380 597 000 лв., а добавената стойност 150 410 000 лв. Въпреки внушителните цифри в общ коментар за икономическата картина на региона председателят на Търговско-промишлена камара - Пловдив д.и.н. Добрина Проданова обобщава, че "независимо от отчетените ръстове на произведената продукция и на нетните приходи от продажби за 2016 година в структурата на областната икономика не настъпват съществени положителни промени". В Топ 400 на най-големите предприятия в Пловдивска област по основни икономически показатели фигурират 34 фирми на мастити агробизнесмени в региона.

Общото между тях е, че имат едновременно производствена и преработвателна дейност, субсидирана както по линия на ПРСР, така и от други оперативни европейски програми. Те са и основни генератори на брутна добавена стойност. 
В същото време доста други като тях /извън официалния списък с 34 отличници/също имат мащабно производство, с милиони лева оборот и също са получили милиони лева от субсидии или от спечелени проекти по Програмата за развитие на селските райони. От това обаче икономиката в областта нищо не е разбрала. Явно парите са помогнали единствено за собственото благосъстояние на тези фермери или в редките случаи някои са направили реинвестиции в стопанството си. На практика добавената стойност от земеделие в региона идва от  шепа производствени компании, които са отчели между 100 и над 300% ръст за 2016 г.

Сред 400-те лидери в Икономическия годишник на 36 място се нарежда производителят на пестициди Агрия. Веднага след него е Обединена млечна компания. На 46-о място в списъка е „Брезово“ АД  с основен предмет на дейност производство и преработка на месо от домашни птици. 56-ата позиция се заема от националния лидер в производство на хляб „Кооперация Симид 1000“ АД. Чрез Регионалния фонд за градско развитие "Джесика" съдружниците успяха да реализират проект за 30 млн. евро, които вложиха в изграждане на нова база за производство на хлебни изделия в Пловдив.

На 59, 60 и 61 позиция са дружеството с италиански инвестиции за преработка и консервиране на плодове и зеленчуци „Куминяно фрут“ в Катуница производителят на мляко и млечни продукти „Димитър Маджаров 2“, както и „Агри България“ - с фабрика за преработка и консервиране на плодове и зеленчуци в Радиново. В сегмента производство на месни продукти на 67-о място е класирано дружеството „Деликатес 2“ Житница. Списъкът се допълва от „Филикон -97“АД /98 място/ производител на консерви и сокове, „Херон Трейд“ООД /позиция 100/, производство и преработка на месо от домашни птици, които бележат над 300% ръст, както и „Елит 95“ - производител на мляко и млечни продукти.

144-и в класацията е "Гранд Агро" - с профил отглеждане на зърнени, бобови и маслодайни култури. На 151 място е "Садина Плант"- производство на мелничарски продукти. Млечните компании се увеличават с "Бор Чвор" /159/, "Шипка 99" - Първомай /163/, "Полидей 2" /165/  - Карлово и  "Филипополис - РК" Пловдив /226/.

Сред последните места в Топ 400, но доста по-напред в бранша, е "Цима 99" ООД - Стряма. Дружеството е семейно - преработва и консервира плодове и зеленчуци. "Грийнс ООД Първомай е единственият представител в класацията,  който е производител на зеленчуци и плодове. Кооперация "Агрокомерс  - 98" Хисаря прави оборот за милиони от зърнени (без ориз), бобови и маслодайни култури. След пловдивските асове в селското стопанство е фирма "Комсо" ООД - Цалапица. Занимава се с отглеждане на едър рогат добитък и производство на млечни продукти. Любопитна подробност е, че по документи, до март 2016 г. собственици са били Благой Каймаканов - брат на бившия областен управител на област Пловдив Венцислав Каймаканов, и Григор Гяуров. В момента собственици се водят фирма "Климат А" ЕООД на Гешо Гешев и "Т-ком" АД, в която Григор Гяуров е сред управителите.

Според годишния доклад на МЗХГ за развитие на земеделието в страната, който бе обявен преди дни, стойността на брутната продукция от отрасъл селско стопанство за 2017 г. по текущи цени на производител възлиза на 8,031 млрд. лева, като отбелязва ръст от 6,2% спрямо предходната година. Тя се формира от стойността на продукцията от растениевъдството с дял от 68,3%, а тази от животновъдство е с дял 23,1%. Останалите проценти се допълват от услуги и продукцията от второстепенни дейности.

По схемата "Групи производители":  Четири компании с по над 2 млн. лв. от субсидии

Милиони лева агросубсидии са получили някои фирми в Пловдивска област за 2017 г. Най-много средства са предоставени по мерките за „Групи производители“,  както и по мярката за инвестиции и преработка на селскостопански продукти. Данните са поместени в сайта на Държавен фонд "Земеделие".

По схемата „Групи производители“ са подпомогнати 4 дружества, всяко от които е получило между 2 млн. лв. и 2,3 млн. лв. Парите са по направленията Европейски фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ), Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), както и директни плащания. С най-много субсидии за миналата година може да се похвали „АгрекоСелект“ ООД. Дружеството е сред големите производители на оранжерийни зеленчуци у нас, с бази в Йоаким Груево и Кричим. Негов бизнес лидер е Николай Гунчев - математик по образование, но земеделец по призвание. 

Втори по размер на субсидии е „Фрут Логистик“ ООД. Съдружниците имат овощни градини в землището на Раковски, между които е най-големият масив със сини сливи в страната. Трети в класацията е „Хепи Фрутс“ ООД. Управител и водещ съдружник в дружеството е Асен Багашев. През 2009 г. той стана победител в конкурса „Фермер на Тракия“ за 2010 г. Стопанството му в Ново село се разраства през годините и редовно е в челните места по субсидии. Наскоро той и съдружниците му са изпълнили 4-годишен бизнес план за над 11 млн. лв., с одобрена и получена субсидия в размер над 8 млн. лв. Дружеството отглежда 200 дка десертни лозя, 400 дка ябълки, 120 дка череши, 130 дка круши, близо 90 дка полски зеленчуци. Най-новата инвестиция е в оранжерия за хидропонно отглеждане на листни зеленчуци по т.нар. технология „дълбока вода“. Също производители на плодове са ортаците в „Бул ейпъл“ ООД. Техните над 200 декара ябълкови градини са в землището на Първомай. Един от съдружниците в дружеството - Йордан Балбанов, е мажоритарният собственик на оранжериите в същия град.

„Гранд Агро“ ООД  от Раковски е дружеството с най-много субсидии за областта за 2017 г. по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) - 1,4 млн. лв. Близо милион са и парите му по Схемата за зелени директни плащания (ЗДП). Компанията е най-големият зърнопроизводител в Южна България.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?