Челен опит: Островът в Пазарджик има нужда от паркинг и нов пешеходен мост

Пазарджишкият остров "Свобода" в последните години става все по-привлекателен не само за жителите, но и за гостите на града. Семейства от съседни градове и села, особено през лятото, предпочитат да прекарат там часове наред през почивните дни. Напоследък мястото стана любимо и заради атракционите, които привличат деца и възрастни. 

Всъщност парк остров "Свобода" разполага с площ от 295 дка в коритото на река Марица, като това е една от най-забележителните природни дадености в региона.  Съгласно историческите справки той е образуван по време на голямо наводнение в нощта на 31 август срещу 1 септември 1858 г. До Освобождението мястото е частно владение и е ползвано за добив на дърва. По-късно градската управа го откупува от собственика турчин и го превръща в градски парк. 

Любопитно е да се знае, че при посещение на княз Фердинанд в Пазарджик той го харесва и иска да го направи свое имение. Градските първенци обаче охлаждат ентусиазма му с двукратен отказ, това са данни публикувани в новата Енциклопедия на Пазарджик. 

Първите алеи в Острова се появяват в периода от 1900-1905 г., там започват да се правят спортни състезания, а футболния отбор "Христо Ботев" построява там свое игрище. От този период датира и изграждането на Колодрума.

 Те се ползват интензивно до 1940 г., и след това се местят в други краища на града. Футболното игрище се мести, след построяването на новия градски стадион. Колодрумът е изцяло ремонтиран през 1959 г., а повторното му връщане към живот с изграждането и на на нови спортни площадки във вътрешността му стана преди няколко години. 

През 1920 г. е била извършена реконструкция на парка, прокопан е водопровод, поставени са чешми, оформя се малко езеро с водоскоци, къпалня с плаж. Построен е и летен театър. 

В  по-ново време първите стъпки към възстановяването на острова бяха предприети от градоначалниците, първоначално д-р Иван Колчаков, а след него в тази посока работи и Иван Евстатиев. Сегашния привлекателен вид на парка се получи основно след 2007 г. с изцяло обновените алеи, растителни видове, оформянето на розариума, зоокъта и местата за игра и отдих, за което адмирации заслужава администрацията на настоящия кмет Тодор Попов. 

Теренът, върху който е разположено всичко това, е относително равен, с лек наклон на юг. Територията на парка е разделена на две части от пресичащата го транспортна артерия, свързваща града с промишлената зона. 

Северозападната част на парка е по-добре благоустроена. В нея има изградена и относително добре поддържана алейна мрежа, сгради и съоръжения, които са предназначени за краткотраен отдих и спорт. В този сектор от острова има изграден паметник на Алеко Константинов и мемориален антифашистки комплекс.  

Своеобразна арт атмосфера придават и многобройните скулптури, които са дар от участниците в провеждания тук скулптурен симпозиум. Най-новата атракция е комплексът от приказни герои създадени от артистичното семейство Кузеви. Пространството пред централните алеи се използва за организиране на концерти,  фестивали и изложби на открито, лятна читалня и др. Оттук тръгва и атракционното влакче, безплатен дар към децата. Голяма част от парка е с осигурен безжичен достъп до интернет.  

След построяването на нов стадион в северната част на града на местото старото спортно съоръжение на територията на острова се разполага сегашният розариум. 

Интересно също е и това, че тук е разположена база на корабомоделистите, на която в последните години отново се провеждат международни състезания. 
Водното огледало, което представлява спортно съоръжение към клуба на корабомоделистите, също е обичано място. Там е изграден и слънчев часовник.  

Езерото пред някогашното казино, сега ресторант, също допринася за настроение и разхлада на посетителите през летните месеци чрез лодки и водни колела.  

Югоизточната половина на острова е образувана по-късно и е с по-бедна откъм видово разнообразие растителност. В тази част на острова са осъществени по-малко паркоустройствени и благоустройствени дейности. Източната част на острова е оставена в естествения си вид - с тополи и върбалак. 

Цялостната визия за парк-остров "Свобода" е подчинена на идеята за оформяне на общ комплекс за краткотраен отдих, спорт и развлечения, който да е съобразен със съвременните тенденции в тази насока. Замисълът предвижда ситуиране на различни зони на активност: за гастролиращи увеселителни съоръжения, за игрови съоръжения за деца от различни възрасти, за екстремни атракционни съоръжения, водни атракции, за пикник и много други. 

Това, което е необходимо да се направи е осигуряване на още места за паркинг, тъй като през почивните дни те са недостатъчни и хората оставят колите си далеч от входа на Острова, а понякога и в затревените площи. Нужен е и нов пешеходен мост над реката по южния и ръкав, който да свързва Острова със Зоната на здравето, където човек спокойно би могъл да поспортува или да посети басейните.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
valik

valik

20.11.2014 | 20:06

Голями хвалби,голямо нещо!А какво беше преди 30-35г.,авторът е хубаво да попита поне родителите си.Да отидеш тогава в острова и зимата и лятото,си беше истинско удоволствие.Истинска гора!Лятото-прохлада,зимата-планина.Старите дървета изсъхнаха и никой кмет неможе/или не иска/да засади отново.А пък настоящият кмет-слънце/както се изразява наш съгражданин от кв.\"Младост\"/взе,че асфалтира алеите и окончателно го съсипа.Не напразно един друг наш съгражданин,художник живеещ в САЩ,призова да се съберем с кирки и да разрушим асфалта.В момента острова е един плаж.Затова подкрепям идеята за моста-тъкмо ще може човек и да се разхлади във водата отсреща.\nС цялото си уважение към автора,но само историческата справка,не е достатъчна характеристика за острова.Все пак това е едно място за отдих,а не само да се раздвижиш,докато отидеш до там.Не напразно го е искал Фердинант.Никъде по света парковите алеи не са асфалтирани.Така че,парите които хвърли там нашият кмет, са си направо похабени.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?