Хитрата червеноперка

Хищна риба с изразен апетит към блесна и силикон

Казват, че червеноперката е една от най-красивите риби по нашите водоеми. Среща се значително по-рядко от бабушката, с която често я бъркат въдичарите. Размерите й са - дължина до около 30-40 см и тегло до 1 килограм. Рядко тя надхвърля това тегло, но може да достигне и до 1,5 кг. От бабушката се различава по жълтеникавия цвят на очите, които при другата риба са оранжевочервени. Устата на червеноперката сочи нагоре, което подсказва и хранене на повърхността. Това я прави желан трофей не само за начинаещите, но и за риболовците с повече опит. Ловенето е интересно и занимателно, но и по-трудно, защото рибата винаги се държи в близост до водорасли и шавари. По-едрите червеноперки с "богат жизнен опит" почти не напускат сигурните си растителни укрития.


По време на размножаването, което започва когато водата се подгрее до 15- 16 градуса, червеноперката става по-ярка. По главата на самците се появяват и малки пъпчици като брадавици. За разлика от шарана и каракудата, размножаването при нея преминава почти незабележимо, без шум и плясъци. Само леките потрепвания на папура и тръстиката говорят, че на това място произтича процес на изхвярляне на хайвера. Възрастната червеноперка поема както растителни, така и животински организми. В началото на лятото, още щом започне появата на младите и меки кълнове на  водните растения, червеноперката се храни с тях. След това започва да преследва насекомите и техните ларви. Любимо нейно лакомство е хайверът на мидите, който тя открива полепнал по стъблата на водната растителност.


Изборът на място за ловене на червеноперка често се определя от наличието на "очи" в най-гъсто обраслите с растителност и коренища водни площи. Дълбочината на лова варира  между 1 и 1,5 м. Необходимо е да се помни, че червеноперката избягва откритите места в реката. Големите екземпляри се придържат към дълбочината и само рано сутри и в късните вечерни часове "дежурят" за  попаднала във водата храна - насекоми, ларви, личинки и др.


Какво да предложим на червеноперката?


Напролет, докато водата в реката е все още мътна и още недостатъчно просветляла, най- подходящи за стръв са торният, земният и белият червеи. Не са за подценяване и пинките. Рибата през зимата е изгладняла и лакомо поема тази храна. През лятото едрата червеноперка, освен на скакалци и ларви от дървесни  червеи, поема успешно и тесто, варено жито, сладка царевица, парченца от сладкарски изделия. В някои случаи червеноперката, като истински хищник, налита и се лови на малки блесни и туистери.


В повечето случаи червеноперката се лови на плувка. Ако има растителност, стръвта се замята до самия й край или във водните прозорци - "очи". За това са подходящи соло телескопите от 4 - 6 м, както и телескопичните такива с макара и водачи, които  позволяват по обширен обхват и настройка на такъма - замятане в далечина, употреба на подвижна плувка и пр.


Готвене
Месото на червеноперката е постно, има особен вкус и не на всеки се харесва. Въпреки това, ако се сготви правилно, няма да може да се отгатне от какъв вид риба е ястието. Но така или иначе, за да се приготви вкусно ястието от червеноперка, се изисква и неголяма доза старание. Между другото, не е за предпочитане да се консумира през лятото поради характерната за нея лека горчивина.


От редицата ястия, които включват червеноперката, най-непретенциозно е тя да се приготви на скара или пържена, като предварително се обезкости максимално. Запечена във фурна с подходящи подправки и наложена с резенчета домати и лимон, червеноперката може да съперничи на всяко друго ястие от риб, сготвено по подобен начин.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
aav

aav

09.04.2014 | 20:55

bojeee az sym ot svilengrad na reka marica gi vrashtame ne trqbvat daje ... :D :D :D

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?