Футболът ни - от Яворов до Див пръч

Ние, българите, никога не сме се замисляли да кръщаваме отбори на национални герои. Още със зараждането на спортното движение в началото на ХХ век се пръкват тимове с имената на Ботев, Левски, Раковски, Ботев, Бенковски, Волов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър и дори Яворов.

В Пловдив има и изключения. Локомотив се заражда като движение на железничарите и името е напълно в унисон със сферата им на действие. Оттатък реката край Търневия хан нещата са стряскащи и зловещи. За всеки замръкнал край северната част на брега на Марица е проблем оцеляването. Затова и имената на футболните клубове са зловещи - Вампир и Трите конски сили. След време клубовете се обединяват и се "европеизират" под името Марица.

Националната идея в кръщаването на героите е била правилна за времето си, но метаморфозите, които животът ни претърпя, едва ли са били ясни на първите кръстници. След смяната на системата у нас през 1944 година на спорта се придава и голямо идеологическо значение. Така угодно се  слагат имена на партизани на отбори. Може те да не са съвсем безспорни, но има вече клубове, наречени на Марек, Кърпачев, Лъсков или даже Чавдар (спомняте си тази анонимна почти формация в софийския балкан). 

До възродителния процес през 1985 година много от имената на клубовете са като при хората - раждат се хора с имена Сталинка, които след края на култа към руския диктатор стават Кристалина. Слагат се нови имена на отборите. Така Ботев става Тракия. Устна заповед на тогавашния сив кардинал Милко Балев наложи забрана върху поставяне на имена на личности на клубове. Така през 1986-а вече нямаше нито един отбор с име на герои.

След 10 ноември вече всеки кръщава отборите както му допада. Така имена като Паламуд (Созопол), Червен калцун (Михалци), Червен трактор (Бинкос) или Див пръч (Камена) вече са нещо обикновено. Точно заради имената на отборите ни можем да разберем, че ние няма да сме в скоро време близо до европейските образци, а по-скоро сме  и си оставаме латиноамериканците на Стария континент.

По имена и по ниво сме най-близо до Боливия, а до Латинска Америка сме близо само по кръщаването на отборите, убедете се сами:

Симон Боливар е големият герой, легенда и символ за свобода и демокрация на повече от половината държави в Южна Америка. Боливия носи неговото име, национален герой е на Венецуела, а действията му се простират още в Колумбия, Перу, Еквадор и Панама. ФК “Боливар” е безспорният доминант в първенството на Боливия. Основан е през 1925 година в столицата Ла Пас и вече има 19 титли. 

Хорхе Уилстерман е южноамериканският аналог на Чарлс Линдбърг. Първият пилот и въздухоплавател в Латинска Америка. Загива на 25 години в авиокатастрофа. Фактът, че е пионер летец, му изгражда образ на герой в Боливия. Клубът “Хорхе Уилстерман” е от Кочакамба, градът, от който стартира фаталният полет на Уилстерман. Основан е 1949-а и има 5 титли. Не е считан за гранд, но е сред силните отбори в елита.

Гениалният перуански поет Сесар Валехо си отива от света през 1938-а само на 46 г., но по-късно дава името си на футболния клуб “Сесар Валехо”, който играе във футболния елит на Перу. Отбора не го бива много, за разлика от уникалната поетична страст на Валехо. В София има гимназия с името на Сесар Валехо, написал гениалната поема “Трилс” през 1922-ра. С нея авторът открива сюрреализма, преди той да стане водещо интелектуално течение в Европа. 

За разлика от съвременниците си Колумб и Америко Веспучи, които са почетени с цели континенти и държави, техният не по-малко достоен съвременник Вашку да Гама си има само футболен клуб. Което все пак е по-добре от Фернандо Магелан, който е останал с един проток. “Вашку да Гама” от Рио носи с достойнство името на патрона си - в клубната си витрина имат всички трофеи, които могат да се спечелят в Южна Америка. Легенда на клуба е световният шампион Адемир, а в по ново време - и “Животното” Едмундо.

Последната част от името на англичанина Алберт Оскар Нюел се е вплела в названието на един от най-популярните и велики аржентински тимове - “Нюелс Бойс” от Росарио. Там преди време игра българинът Велко Йотов. Връзката е сравнително проста - Оскар Нюел е от английските учители, показали на хората от Аржентина новата европейска игра с топка.

 Аржентина е сред държавите, където имената на реални личности, приспособени към футбола, са най-много. “Годой Крус”, който играе в първа дивизия, е кръстен на конкретен местен герой, “Дъглас Хейг”, който се подвизава във втория ешелон, е получил името на популярен английски генерал, известен с подвизите си в Първата световна война. Името на клуба “Алдосиви” от II дивизия пък е съставено от първите срички на четирима аржентински герои. 

В Европа има няколко изключения, които също ще споменем:

Холандският крал Вилем Втори  е дал името си на един доста посредствен футболен клуб от град Тилбург. Често срещана е грешката - отборът да бъде наричан “Вилем две”, защото извън Холандия малцина правят връзката между краля от ХVII век и клуб. Вилем Втори е кралствал само 3 години, между 1647 и 1650 г. Умира на 24 г. от едра шарка. Наследен е от Вилем Трети, на чието име няма футболен отбор! “Вилем IIІІ” постоянно изпада от първа във втора дивизия и се връща обратно. А у нас е популярен като клуба, от който Върджил Мисиджан дойде в “Лудогорец”.

Без съмнение най-необикновената връзка е между родения преди цели 236 години Фридрид Лудвиг Ян и клуба от трета Бундеслига “Ян Регенсбург”. Ян е колосална за времето си фигура с изключително влияние върху “Наполеоновата епоха” и първата половина на ХIХ век. Прусак по рождение, той слага отпечатък върху всички важни събития на неговото време. Голям немски националист, осъзнал ролята на физкултурата. Написал е седем трактата. Отборът от Регенсбург слага в името си “Ян” през 2000 г. И това го вдъхнови да стигне два пъти до втора Бундеслига.

Генуезкият адмирал Андрея Дория е една от титулните фигури на ХV век. До голяма степен той олицетворява величеството на Генуа и огромното значение на града държава в онази епоха на смъртоносна заплаха от намиращата се в пика на своето величие Османска империя. Благодарните му съграждани се сещат за него 5 века по-късно и кръщават един от местните футболни отбори “Андрея Дория”. По-късно “Андрея Дория” се обединява със “Самп” и днес клубът е “Сампдория”.

Още по темата четете в новия брой на вестник "Марица Уикенд"!

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Още по темата

Още по темата

02.02.2015 | 17:02

Значи, \"Изстребител\" е смешно име, а \"Локомотив\" и \"Динамо\" не са?

Отговори
0 0
Васко де Ботев

Васко де Ботев

01.02.2015 | 07:07

Четивото е точно уикендно, става за забавление.

Отговори
0 0
Васко де Пловдив

Васко де Пловдив

31.01.2015 | 21:25

Авторът на тази рядка бозица сигур е прекарал цяла нощ с любимия си комп, за да продуцира това нещо. Дреме ни на Марицата.

Отговори
0 0

Анкета

Добра покупка за Локо Пд ли е Реда Рабей?