Ученици пазят боровинките в Балкана

Инициативата е част от екопроект, в който ще участват младежи от три села в района

Ученици и студенти ще пазят Балкана от Клисура до Кърнаре. Те ще бранят районите, в които се събират билки и боровники от опустошаването им по време на кампании. Също така от битовите отпадъци, които берачи и туристите оставят. Ще се погрижат за замърсените територии  около хижите „Ехо” и „Козя стена” . За тази цел вече е сформирана коалиция „Аз обичам Балкана и се грижа за него”.   В нея участват ученици и младежи от  Розино, Христо Даново и Кърнаре.  В основата на инициативата, която прерасна в проект, са спортно-туристическото и природозащитно дружество „Академик” - Русе и солидна група студенти от Русенския университет „Ангел Кънчев”. 

Брането на билки и боровинки е препитание за част от хората в тези села. Много често обаче те скубят, косят, тъпчат полезните растения. И след години, а може би още на следващото лято находищата от боровинки, билки и гъби вече ги няма.  А по местата, където берачите са лагерували, остават пластмасови бутилки, легени, скъсани дрехи,  одеяла. Целта ни е да обучим децата от тези села в друго отношение, коментира Делян Тодоров, студент в Русенския университет, който активно участва в проекта.

 Още тази пролет  в двете старопланински хижи „Ехо” и „Козя стена”  ще бъдат сформирани шест еколагера. В тях ще участват по 25 деца от Христо Даново, Кърнаре и Розино. Предвидени са четири нощувки.  Обучението ще интерактивно. Ще  изработваме  съдове, устройства и пособия, в които да се събират органични отпадъци  за компост. Разделно ще се съберат битови отпадъци - пластмаса, хартия и желязо, а после  ще бъдат извозени до пунктовете за вторични суровини.  По време на заниманията ще има и малка теоретична част, допълва Стефан Георгиев от Русе, който също участва в проекта.

Жителите на Христо Даново  отдавна  мечтаят селото ни да се превърне в туристическо. Край него се намират природни забележителности, които са впечатляващи, но са  малко познати на хората в България. Знаят ги само запалени природолюбители, коментира Елена Семкова, секретар  на читалище „Пробуда” в Христо Даново. Читалището  също  е партньор в този проект. Селото е с потенциал за развитие на туризма, уверява тя. Край него  се намира един от най-високите и изключително красиви водопади в България - Сувчарското пръскало, с височина 56 метра, разказва Елена Семкова. Всеки уикенд  в селото пристигат туристи, които искат да стигнат до водопада. Но ако не попаднат на човек, който да ги упъти, няма как да го видят. Затова искаме по този проект да направим указателни табели към пръскалото, информационни табели. Залесяване на някои местности, поставяне на хранилки за птици, са част от останалите дейности по проекта. 

Проектът се финансира по Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство./Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?