Ученици карат с газка лодка от Хасково до Пловдив

Така преди половин век е създаден клубът по воден туризъм, 15 ентусиасти пазят традицията и днес

През 60-те години на миналия век хасковски възпитаници на дърводелското училище в Пловдив си правят лодка. Скованият от дъски плавателен съд е откаран до река Марица с газка. Оттам Атанас Михайлов и съучениците му се спускат по река Марица от града на тепетата до Свиленград. Така преди около половин век се посяват традициите на Клуб Воден туризъм - Хасково.

През 70-те години на ХХ в. Българският туристически съюз (БТС) се опитва да популяризира този вид дейност. На местните дружества на БТС се раздават лодки и се правят опити за сформирането на сезонни клубове. Сериозните основи на тукашния  поставят студенти от Хасково, които следват в Русе през 80-те години на миналия век. "По това време записахме първото си международно участие по река Дрина в тогавашната СФРЮ (Социалистическа федеративна република Югославия - б. р.). Пускахме се също по Марица, Искър, Янтра, Росица и Арда. Записахме участие и във водния поход от Видин до Силистра по река Дунав",  споделя един от основателите и сегашен председател на хасковския клуб - инж. Николай Михайлов.

В началото на бурните 90 години на ХХ век дейността застива. Правят се опити за възстановяване между 1994-а и 1999-а. Преди 15 г. клубът по воден туризъм е възроден от деветима ентусиасти."Максимум при нас членуваха 20 души, сега сме 15", уточнява един от дейните участници Владо Панагонов. "Липсата на здрав разум ме кара да се занимавам с това", казва на шега той, а после допълва сериозно, че тръпката го е подтикнала да практикува воден туризъм, защото изживяването е неповторимо. Владо добавя, че в клуба се набляга на водния туризъм - т. е., важно е да си сред природата, а по-опитните, като него, се пускат по реки и бързи води.

"Освен масовите походи, правим и трасиране на реки. Като например - Бяла река между Крумовград и Ивайловград, в Източните Родопи по границата с Гърция", разказват ентусиастите. Клубът участва като съорганизатор с БТС в масови походи по дефилето на Арда - язовирите "Кърджали", "Студен кладенец" и "Ивайловград". Най-големият преход, извършван от Клуб Воден туризъм - Хасково, е 130 км от Бачко Ново Село до сръбската столица Белград. През лятото членовете на клуба правят и походи по Черноморието, любимо място им е река Велека край Синеморец.

"Годишно провеждаме между 10 и 20 водни похода. Тази година през юни бяхме и на международния България-Турция. По-точно - от Елхово до Одрин. Имаше и 40 студенти от Тракийския университет в първата турска столица на Балканите. Организиран е по линията на трансграничното сътрудничество", разказа още председателят Михайлов.

Понеже тукашният клуб е изграден изцяло на любителски начала, парите за лодки членовете събират помежду си. Цената на каяк е 3000 лв., в момента хасковлии разполагат с 12 лодки - единични и двойки. "Докосването до природата е нещо неповторимо, затова се стремим да я пазим. След нас не остава даже и фас", изразява се в мерена реч Владо Панагонов. Той акцентира, че неговата идея и на
приятелите му от клуба е обичта към водата и природата като цяло. Така хасковлии, освен походите и веселбите покрай тях, редовно се организират, за да почистят боклуците, оставени от недотам
добросъвестни туристи и риболовци. Такива акции те са правили в резервата край димитровградското село Злато поле, на язовири, по реките Арда и Тунджа.

Клуб Воден туризъм - Хасково, е отворен и за нови членове. Сегашните му представители са интелигентни хора между 27 и 59 години. Те са лекари, инженери и юристи, така че има какво да се научи от тях, не само за хобито им, но и свободно да поговориш открито на всякакви теми. В хасковския воден клуб всеки е добре дошъл, увери се и пишещият тези редове. Търсят се и млади попълнения. Сбирките им са във вторник във ВИП залата в хасковския квартал "Орфей". /Марица.бг


Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?