Уникална изложба разказва за Съединението

20 платна, посветени на 130-годишнината от Съединението, са подредени на Главната на Пловдив в навечерието на 6 септември.
Показани са уникални кадри и репродукции на картини, някои от които виждат бял свят за първи път. Организатори са Историческият музей и Община Пловдив, а изложбата е част от мащабните чествания на кръглата годишнина.  

За първи път пловдивчани и гостите на града ще видят фотос от Димитър Кавра, в който са заснети 400-те македонски доброволци, които се бият на страната на България в Сръбско-българската война.  Кадърът е заснет на Сахат тепе, където днес са стълбите на Каменица.

Копие на картина от кметството на германската столица, запаметило събитията от Берлински конгрес, също е показано за първи път у нас. Огромното платно е в оригинал 6/3 метра, а екипът на Историческия музей е получил лично разрешение от кмета на Берлин да заснеме творбата.

Любопитна е и рисунката на арх. Пиетро Монтани, който е свидетел на събитията от 1885 година. Впечатлен от всичко, което вижда, архитектът, който притежава и талант на художник, запаметява Триумфалната арка, с която пловдивчани посрещат княз Александър Батенберг при обявяване на Съединението.

Съединението е гордост за пловдивчани и нацията, за него трябва постоянно да се говори, каза кметът Иван Тотев. Юбилейната годишнина ще бъде почетена и с изложба в Народното събрание, която се открива на 2 септември, в първия парламентарен ден. Всеки от депутатите ще получи сборник от научната конференция, проведена през юли в Пловдив.

На 6 септември Музеят на Съединението ще посрещне гостите си с обновена експозиция, в която са събрани исторически документи от различни музеи в България, касаещи събитията на 6 септември 1885 г. 

Ученици от Математическата гимназия подготвят приложение в сайта на Историческия музей, подобно на Лувъра. Платформата ще играе ролята на туристически гид и ще дава възможност да се разгледа цялата експозиционна площ в 3D формат.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?