Уникална гробница в Археологическия

Светилището е от раннохристиянската епоха и е гордост за всеки световен музей, обяви Мая Мартинова

Уникалната раннохристиянска гробница, открита при изкопни работи зад Партийния дом, вече краси Археологическия музей. Най-новата находка в експозицията може с основание да се нарече гордост за всеки един световен музей заради съхранените стенописи, обяви директорът Костадин Кисьов. 

На северната вътрешна стена  на гробницата е представен сюжетът "Възкресението на Лазар" от Евангелието на Йоан, на южната - "Изцелението на паралитика" от Евангелието на Марко.Стените на древната гробница са декорирани и с двойка пауни с кантарос като символ на безсмъртието и възкресението, както и с хризма във венец между две палми, където са вплетени буквите "алфа" и "омега" - символ на божието слово. Раннохристиянската гробница е с размери 2 м на 1 м. Стенописите са изрисувани в пет цвята - охра, зелено, червено, бяло и черно. 

Археологическият паметник датира от IV в. сл. Xриста и е част от Южния некропол на Филипопол. Рядкост е такъв паметник с толкова добре запазени стенописи.  Изрисуваните от художника сцени по стените на гроба са създадени на границата между езичеството и християнството, разказа археологът Мая Мартинова. Тя благодари на общината за реакцията и отделените средства, с които находката е спасена. 

Своя принос обектът да не изчезне за историята имат и ЕВН, които прекратиха ремонтните си дейности и подпомогнаха финансово първия етап от работата на археолозите, община Пловдив, осигурила солидни средства за спасяването на уникалния обект, и Общинският съвет, гласувал парите за реставрация и консервация.

Щастлив съм, че всички институции, както и частните фирми подкрепиха общината и археолозите. Благодарение на паметници като този никой не може да отнеме на Пловдив правото да се определя като един от основните раннохристиянски центрове, каза кметът Иван Тотев. Той бе един от първите посетители, които видяха гробницата след експонирането в реални размери в Археологическия музей. 

На представянето на новото археологическо съкровище на Пловдив присъства и реставраторът Никола Стоянов. Той сподели, че е изключително благодарен за търпението, с което всички институции са се отнасяли към работата му през годините. 

Нямаше състезание, защото това би имало пагубно значение за спасяването на обекта, каза в заключение той.

ОТКРИВАНЕТО 

Тази находка е археологическото откритие на 2012 г., обяви Мая Мартинова, когато след изкопни работи на ЕВН изскочиха ценните градежи. Еднокамерното гробно съоръжение с плоско покритие и размери 1х2х1,40 метра бе ориентирано на изток-запад. Археолозите установиха, че гробът е ограбен през античността, а от погребалните дарове бе открита единствено костена игла за коса. Преместването на гробното съоръжение бе наложително заради невъзможността да бъде съхранено в пространството зад Партийния дом на ул. "Г.М. Димитров". Затова то бе демонтирано и сега е експонирано в едно от фоайетата на музея на пл. "Съединение".

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?