Търсят с безпилотни самолети оцелели във взривената фабрика

Адски взрив разтърси видинското с. Горни лом в 17 часа в сряда. Мощен взрив избухна във фабрика за боеприпаси. Предполага се, че жертвите са повече от 10. Никой не знае колко са жертвите. Безпилотни самолети търсят оцелели, не пускат спасителите, съобщава в. "Стандарт".

Както БЛИЦ съобщи, позовавайки се на свой източник от най-високо равнище, има между 10 и 15 загинали при инцидента в предприятие "Миджур" в село Горни Лом. 

До 2 часа през нощта в четвъртък никой не знаеше колко са жертвите. Предполага се, че те може да са повече от 15. Първоначалната информация бе, че в цеха на смяна са били 15 жени. "В завода по време на взрива е имало 30 работници", съобщи в полунощ вътрешният министър Йордан Бакалов, който отиде на мястото на трагедията. МВР-шефът съобщи още, че в сряда малко преди трагедията във фабриката са били утилизирали мини. Предполага се, че по това време в завода са били и собствениците - баща и син, който след 17 часа не отговаряха на телефоните си. Мобилните телефони на работниците в склада също не отговаряха.

Според първоначалните данни във фабриката е избухнал пожар, който е предизвикал адския взрив. Тътенът му чули чак хората от Белоградчик. Според хората от с. Горни лом от фабриката не е останала и следа. "Всичко е изравнено със земята, хората ги няма, сградите също, тук е трагедия, Господ стовари гнева си върху нас", крещяха през сълзи роднините на изчезналите работници.

Заради голямата опасност от нови взривове МВР и военните не пускаха никой в района на трагедията. Те отцепиха периметър от 3 километра. Очакваше се около в 3 часа през нощта над фабриката да бъдат пуснати безпилотни самолети с инфрачервени камери, които да потърсят оцелели и да видят какво е положението. "Във фабриката може да се влезе 24 часа след последния взрив и за това ще се търсят доброволци", каза още Йордан Бакалов

"Останало е само поле, няма нищо на мястото на фабриката", плашече в полунощ зад оградите и Стилияна Цветанова, която е бивша служителка на завода за производство на взривни вещества. Сред служителите, които се предполага, че са загинали, са най-близките й хора. "Когато научих за взрива, започнах да звъня на телефоните им, но никой не вдига", крещеше в ужаса си жената. Хората от селото разказваха, че синът на собственика на фабриката Валери Митков - Емил, също са били в завода по време на трагедията.

На мястото на трагедията бяха изпратени повече от 500 полицаи, пожарникари, лекари, спасители и доброволци. Заради вторичните взривове обаче никой от тях не бе допуснат да влезе в завода. На мястото на трагедията пристигнаха и десетки психолози, които започнаха да работят както с близките на изчезналите, така и с хората от селото, които също са в шок от трагедията.
Цяла нощ линейките останаха на мястото на инцидента. "Никой не влиза вътре, защото е опасно, а цеха просто го няма", каза и главният секретар на МВР Слетлозар Лазаров.

Близките на жертвите обаче не спираха да питат кога спасителите и военните ще влязат в завода, тъй като роднините им може още да са живи и да имат спешна нужда от медицинска помощ.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?