Трикове за почивката: Отпускарите на влака, багажът им - по пощата

Куфарът дойде, отпускарите ги няма. Така шеговито описа ситуацията за съпругата и децата си мой близък, отишъл в пощата да получава пощенски колет. В него, оказа се, бил куфарът на жената и двамата наследници, почиващи във Велинград. За да не носят на ръка тежките денкове, те се изхитрили и на отиване, и на връщане да си ги пратят по пощата. Връщането обаче се поотложило, та пратката пристигнала преди тях в Пазарджик. 

От тази хитрина се възползват и доста други отпускари, тръгващи на път с обществен транспорт, показа наша справка в пазарджишкия клон на "Български пощи". Това се прави от години. Най-масово е било в годините, когато не всеки можеше да притежава собствен автомобил, сочат наблюденията на Снежан Марков, началник на отдела за експедиция. В годините на икономически бум - логично - е бил най-силният отлив в търсенето на услугата. От известно време обаче то се възражда. Явно хората по-често избират влака или автобуса, за да им мине по-тънко цената на почивката. 

Нямаме точни данни колко от колетните пратки съдържат куфари или сакове, признава Снежан Марков. За нас всичко е колет. Но със сигурност, макар да не е чак толкова масов, интерес има. Личи по изписването на получателя. Когато той е или еди-кой си хотел в някой курорт, е ясно какво съдържа. Или пък подателят и получателят са един и същи човек, а адресът на получаване е централната поща, до поискване. 

Самият шеф на експедицията казва, че много често прилага хитрината. Тръгвайки на море в Приморско, където ползва база на предприятието, се качва на влака за Бургас със семейството си, а куфарите са изпратени предварително. Централната поща е точно на гърба на почивната станция. Ако всички нарамят по един сак, това би отнело удоволствието от пътуването, още повече, че ще се наложи да прехвърлят товара си от влак на автобус до Приморско, обяснява Марков. 

За мен това е и спомен от младините, с усмивка отбелязва той. Когато бях студент, нашите така ми пращаха провизии - буркани, храна, каквото има вкъщи. Малък празник беше да получиш такъв колет!

КАРЕ 

 Тарифите

Служителят обаче обяснява, че за тези пратки има ограничения. До 15 кг може да бъде багажът, а ако е повече, трябва да се раздели на два колета. До 20 кг се допуска само ако е нещо неделимо, например - мебел. До всяка точка на страната таксата при максимално тегло е 5 лева (или 6,30 лева за до 20 кила), ако е от 7 до 10 кг - 4,40 лева. Надпишете ли го с "Чупливо", цената се умножава по 1,5. За чужбина тарифите са малко по-високи, като в някои страни се допуска багажът да е до 31,5 кг. От Пазарджик обаче Марков не си спомня да е изпращан колет с получател хотел или "до поискване".

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
гларус

гларус

24.06.2015 | 09:39

На младини всичко нужно за почивката беше в джобовете и гащите

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?