Сърбия и Италия на четвъртфинали, Холандия е аут

Националният отбор на Сърбия премина през иглени уши, за да се класира за четвъртфиналите на Европейското първенство, което се провежда в България и Италия. Волейболистите на треньорския тандем Никола Гърбич - Камило Плачи срещнаха сериозни затруднения, за да преодолеят Естония в осминафинален мач в Пала Ямамай в Бусто Арсицио. Сърбия изоставаше с 0:2 гейма, но в крайна сметка се събуди и намери начин за реакция, за да спечели с 3:2 (25:21, 25:14, 8:25, 22:25, 13:15) след 128 минути игра. Топ реализатор в мача стана звездата на Репрезентацията Александър Атанасийевич, който отбеляза 20 точки (2 аса, 60 % в нападение), а 14 добави Марко Ивович (2 аса, 55 % в атака). Естонците сериозно доминираха на блокада с 12 точки срещу само 5 за сърбите. От сервис също направиха повече асове - 8:6. По 15 точки записаха Оливер Вено (2 аса, 1 блокада, 39 % в нападение) и Роберт Тахт (1 ас, 4 блокади, 43 % в атака). Първи рефер на двубоя бе Петър Харизанов. На четвъртфинал утре (14-ти октомври) Сърбия ще срещне Франция отново в Бусто Арсицио. Победителят от този мач ще играе с победителя от четвъртфинала България - Германия. Очаквано за четвъртфинала се класира и домакинът Италия, който победи Финландия с 3:0 и ще играе с Русия в Бусто Арсицио.

Националният волейболен отбор на Словения също се класира за 1/4-финалите. Воденият от легендата на италианския и световен волейбол Андреа Джани тим не остави никакви шансове на Холандия и я разби с 3:0 (25:16, 25:19, 25:22) в първия плейоф, игран тази вечер пред около 500 зрители в "Арена Армеец". По този начин словенците постигнаха най-доброто си класиране на европейски първенства в историята си, след като до този момент имаха две 9-ти места през 2001 и 2011 година. На 1/4-финалите Словения ще се изправи срещу световния шампион Полша, който завърши първи в Група С. Двата тима вече играха един срещу друг в груповата фаза, като "Дружина полска" записа успех с 3:1. Четвъртфиналът е утре (14 октомври) от 17,45 часа в "Арена Армеец".