Стотици чакат да се сбогуват с Валери Петров

Стотици граждани, известни лица от родния политически и културен живот, близки приятели и почитатели дойдоха да си кажат последно сбогом с големия поет, драматург и преводач Валери Петров. Един от най-обичаните български творци почина на 94-годишна възраст след инсулт на 27 август.

 

Час преди обявеното начало на поклонението пред Народния театър „Иван Вазов" в столицата започнаха да се събират познати лица, както и десетки софиянци, които с цветя в ръце зачакаха на огромна опашка да се простят с Валери Петров, съобщи News.bg.

 

Сред тях с голям букет от бели хризантеми се открояваше кметът на София Йорданка Фандъкова, която напомни, че именно Валери Петров е първият и един от най-великолепните преводачи на Шекспир на български език. Столичният кмет разговаря тихо и с председателя на Българската академия на науките (БАН) акад. Стефан Воденичаров, който също дойде за последно сбогом с известния поет.

 

В опашката пред Народния театър се виждаха ключови фигури от сегашния политически живот в страната. Бившият евродепутат и сега политик от АБВ Ивайло Калфин заяви, че Валери Петров ще остане винаги сред нас. Калфин припомни още, че през изминалата 2013 г. родният поет бе удостоен с Наградата за европейски гражданин на Европейския парламент за принос към българската култура и разбирателство между нациите. Заедно с Калфин от АБВ на поклонението дойде и Румен Петков.

 

Интересен спомен от Валери Петров има социалистът Румен Овчаров. Той си спомни как преди години по време на дебатите дали официалното обръщение у нас да бъде „господин" или „другар", поетът е казал: „Когато има господа, има и слуги".

 

За да отдаде последна почит на Валери Петров, дойде и служебният премиер проф. Георги Близнашки. Министър-председателят призна, че ще запомни драматурга като човек с характер и една истинска творческа личност. „Разделяме се с един колосите на българската и на световната култура", посочи Близнашки.

 

Той разказа на журналистите, че първият стих, който е прочел от Валери Петров, е оставил най-трайна следа в съзнанието му. Именно краткото стихче за часовника Близнашки е изрецитирал и пред министрите от кабинета, когато са разбрали за кончината на великия творец.

 

„Когато бях малък, имах голяма мечта - да имам часовник. Сега голям съм и си купих часовник, но си нямам мечта", повтори премиерът пред журналисти тези любими думи от Валери Петров. В тях Близнашки открива дълбоката мъдрост на нашия живот в нейните всекидневни приравнения. „Радваме се на всичко малко в началото, постигаме го, подреждаме живота си, но я няма радостта от очакването", отбеляза още служебният премиер.

 

За да отдаде последна почит на Валери Петров, на поклонението дойде и голяма част от БСП. С цветя в ръце един до друг застанаха досегашният и новият председател на левицата - Сергей Станишев и Михаил Миков, придружавани от евродепутата Илияна Йотова, председателя на софийската структура на левицата Калоян Паргов, както и други познати социалисти като Янаки Стоилов, Атанас Мерджанов, Георги Пирински.

 

Станишев определи Валери Петров като една от най-светлите личности в българския културен живот и напомни за огромния му принос за развитието именно на родната култура. Социалистът призна, че хората от неговото поколение са израснали с приказките на Петров и с ретро филмите, на които е сценарист.

 

„Много голяма е загубата за България, защото живеем във време, когато чувството за солидарност и като цяло нормалните човешки взаимоотношения са толкова притъпени. Думите на Валери Петров бяха обаче като лъч, който даваше светлина", каза Станишев.

 

Сред дългата опашка пред вратите на Народния театър се забелязваха и министърът на културата в кабинета „Орешарски" Петър Стоянович, известният актьор Юлиан Вергов, бившият ректор на СУ проф. Боян Биолчев и други познати лица от родната сцена и от обществения ни живот.

 

Валери Петров ни завеща огромно наследство от лирична и сатирична поезия, книги за деца, сценарии за филми и няколко пиеси. Той е бил и народен представител на Седмото Велико народно събрание. Драматургът е известен още с преводите си на Уилям Шекспир на български език, които завещава на поколенията. Първата му книга „Птици към север" излиза от печат през 1938 година. По-късно пише поемите „Палечко", „На път", „Край синьото море". Автор е и на сценарии на игрални филми, сред които „Рицар без броня" и „Един снимачен ден".

 

Детската му книга „Пет приказки" става причина за вписването му в почетния списък на международния съвет за детска книга.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?