Станишев поиска жестоки санкции срещу укриването на данъци в ЕС

Политиката на бюджетни икономии и съкращения хвърли Европа в икономическа рецесия, обяви лидерът на ПЕС

До 2016 година ЕС трябва да изработи обща стратегия за борба с укриването на данъци. Ще се борим за законодателни мерки за прозрачност в икономиката и строги наказания за тези, които крият налози. За това се обяви лидерът на ПЕС Сергей Станишев в Брюксел при откриването на конференция, посветена на осигуряването на по-справедлив икономически растеж в Европа. В събитието участват евродепутати, министри, представители на професионални организации, академичната общност и гражданското общество.

"Политиката на бюджетни икономии и съкращения не донесе това, което нейните защитници очакваха. Слепият фокус върху бюджетната дисциплина хвърли Европа в икономическа рецесия и блокира икономическата активност. Имахме остра нужда от всеобхватен инвестиционен план от европейски мащаб, за да възродим европейската икономика и, благодарение на социалистите, този план започва да придобива форма“, заяви Станишев на откриването на форума. По думите му възстановяването на растежа и работните места не трябва да бъде за сметка на социалните постижения. „Днес повече от всякога имаме нужда от справедлива и устойчива система за социално подпомагане, както и от инвестиции в тази сфера, които да запазят и консолидират европейския социален модел", каза президентът на ПЕС. "Неразделна част от усилията ни за възстановяване на растежа и работните места е и укрепването на Енергийния съюз и осигуряването на достъпна, безопасна, чиста и надеждна енергия за всички", допълни Станишев.

Министърът на труда и заетостта на Люксембург Никола Шмит изказа дефиницията за това какво е справедлив растеж, а именно: Да е честно споделен между държавите- членки. „Да е социално справедлив, като неравенствата да се преодоляват, а не да растат. Ние трябва да дадем работа на хората за достоен живот, а не да ги превръщаме в работещи бедни“, каза още Шмит. Според него ролята на ПЕС е да настоява за промяната в Европа, но тя не трябва да бъде формално и бюрократично занимание. Министърът бе категоричен, че социалдемократите трябва да дадат перспектива за икономически растеж и по-добър живот.

Участниците се обединиха, че за да се създаде по-справедлива, устойчива и социално балансирана икономика, Европа има нужда от инвестиции в секторите с най-голям потенциал за иновации, създаване на растеж и работни места, като производството на енергия от възобновяеми източници, ресурсна ефективност, транспорт, информационни и комуникационни технологии, но също и в социалната инфраструктура, образованието, научноизследователска и развойна дейност и подкрепа за малките и средни предприятия.

Сред лекторите на конференцията бяха: еврокомисарят по финансовите и икономически въпроси Пиер Московиси, министърът на труда и заетостта на Люксембург Никола Шмит, министърът на финансите на Литва Риманташ Садзиус, председателят на групата на социалистите и демократите в ЕП Джани Питела, главният секретар на Италия по европейските въпроси на Италия Сандро Гози, генералният секретар на Европейската профсъюзна конфедерация Бернадет Сегол, бившият еврокомисар по труда и заетостта Ласло Андор и др. Всички лектори говориха основно за солидарност – по-справедливо разпределение и на благата, и на тежестите, по-справедливо данъчно облагане.


Еврокомисар Пиер Московиси подчерта, че не списъците от реформи, а реалното им прилагане ще извади Европа от кризата. Той добави че прогресивната политика има три основни направления – икономически реформи, публични инвестиции и мерки в социалната политика. Успешен пример за това е Италия. През 2015-та година за първи път от началото на кризата се очаква всички държави от ЕС да бъдат с положителен баланс, каза той.


Джани Питела припомни, че през 1980 г. 36% от световното богатство е било концентрирано в Европа. През 2050 г. то ще бъде едва само 15%. Според друга статистика през 1950 г., повече от 20% от световното население е било европейско, а през 2025 г, само 8% от хората по света ще са от Стария континент. „На този фон пред Европа има два пътя – да се примирим с този упадък или да се адаптираме към промяната без да отстъпваме от своите ценности. А първата и най-важната от тях е равенството. Политиката на бюджетни ограничения ще бъде запомнена като най-голямата грешка още от основаването на ЕС насам. Време е да се вслушаме в призивите за промяна на нашите граждани. Гръцките избиратели поискаха промяна след пет години болезнени ограничения. Ние споделяме същите цели, като по-голямата част от гръцкия народ. Ето защо е важно да постигнем финансово споразумение с гръцкото правителство и ние всички работим в тази посока. Но също така е важно призивът за промяна от страна на избирателите да не се превърне в антиевропейска позиция. Очакваме от властите в Атина по-малко думи и повече действия“, каза Джани Питела.


Според Сергей Станишев е много важно за какво и как ще се похарчат 315 млрд. евро от плана „Юнкер“.„Целта на тази конференция бе да чуем опита на участниците от САЩ, Европа и Япония, за да променим икономическата политика в ЕС“, обясни пред медиите председателят на ПЕС.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Ученото си е учено

Ученото си е учено

26.03.2015 | 18:02

Станишев е прав. И е хубаво, че издига стария лозунг на социализъма \"ДАЙТЕ ДА ДАДЕМ\". Може много да не е работил, ама поне си е чел уроците и е запомнил каквото трябва. От всеки, който има на тези, на които им трябва. И всички трябва да се водят на работа, та да получават заплати. А най-послушните да получават и целеви награди - бонуси, премии, за наднормено, за вярна служба и преданост. И да има обмяна на опит със съветските другари. Мир и дружба!

Отговори
0 0
Ха ха

Ха ха

26.03.2015 | 16:20

Станишев,като оправи България сега на ред е Европа-та ли?Като специалист по какво се изказваш?Пирон не си забил цял живот.Професията ти е професионален апаратчик.Е спри се.Засрами се и изчезни.Не можеш да стъпиш на малкия пръст на Жан Виденов,той поне постъпи доблестно,занимава се с това което му е работа и не дава акъл,без да му го искат.

Отговори
0 0
Станиш Сергеев

Станиш Сергеев

26.03.2015 | 16:03

Серго, што така бре? Хъм нъл кът съ приемът тез мярки, твойта партия шъ изгуби най-ногу? Кво шъ праят тогива Манджуковци, Герговци, луканковци, суджуковци, и тям подобни олигарси (олигофрени), няма ли дъ фълирът, а барабар с тяф и твойта партия?

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?