Срещу формалното образование: История с поука замества урока в клас

История с поука ще замени класическите уроци в училище. Още напролет ОУ „Кочо Честеменски” ще въведе новия почин по модели от английската образователна система. Това ще стане в рамките на проект за транснационално сътрудничество, финансиран с 51 540 евро по програма „Еразъм+”.

Тукашното школо ще взаимства опит от британското училище „Грийн Лейн”, което е и център за квалификация на педагогически кадри. Една от тамошните практики например се нарича „Голямата история” и поставя децата изцяло в неформална среда. Те сядат на пода върху килима. Вместо да преподава урока по учебник, учителят започва да разказва история. В нея думите са сведени до минимум, сюжетът се разгръща, като се показват картини и предмети - например снимка на дядо. После преподавателят задава въпроси, например: „Чудя се защо този човек е постъпил така?”. Те винаги са формулирани по такъв начин, че децата да подсказват свои отговори. После се разделят  на групи и всяка  трябва да построи или нарисува нещо, свързано със случката, така че да стикова различните мнения.

Проверката на знанията също не е със сегашното класическо изпитване. На следващото занятие учителят пита: „Чудя се...” и по ответа на децата преценява доколко са усвоили материала. Практиката е много позитивна и мотивираща, защото приема, че няма грешен отговор, и позволява изразяване на различни позиции, докато се стигне до верния извод, обяснява ръководителят на проекта и директор на ОУ „Кочо Честеменски” Елена Налбантова.

Програмата ще се разгърне в рамките на 2 години. През април първите петима учители от начален курс от пловдивското школо заминават за Англия. След това техни колеги ще гостуват у нас. Освен практиките за обучение на децата, ще се обменят и иновативни методи за квалификация на учителите. Първите нововъведения в резултат на обмена ще са още тази пролет, увери Налбантова. Всичко обаче ще се адаптира към тукашните дадености.

През втората година акцентът ще е върху преборването на агресията. В края на проекта ще бъде създадена виртуална библиотека с 10 уроци и методи за борба с агресията, 6 модерни начина за квалификация и 10 материала за управление на класната стая. През 2015-а ще има и конкурс за най-добър урок на международно ниво. Виртуалният формат цели да осигури достъп на преподавателите от цялата страна до иновациите.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?