Сретен Йосич може да разкрие поне три от най-големите крими афери у нас

Името на сърбина беше набърквано почти във всички дела срещу организирани престъпни групи

След излизането си от затвора Сретен Йосич може да хвърли интересна светлина поне по три знакови дела у нас. Самият той никога не е крил връзките си с родната мафия, а властите в Белград намекнаха, че са поддържали контакт с нашите служби, докато са разследвали Йоца Амстердам, пише БЛИЦ.

Една от криминалните афери, по които сърбинът може да даде интересни показания дори и сега, е „Килърите 3”. По време на делото срещу него, соченият като лидер на групата Пешо Сумиста заяви, че иска да призоват Сретен Йосич, за когото пък се твърдеше, че е негов кум.

През годините Йосич е издирван от шест държави заради обвинения за 23 поръчкови убийства, включително и на полицаи, наркотрафик и пласиране на фалшиви пари. На 17 август 2002 г. България екстрадира Сретен Йосич в Холандия, където той трябва да отговоря за въпросните 23 убийства. Става ясно, че е имал да изпълнява и още една поръчка - за ликвидирането на холандския прокурор Коос Плой. За това има записи, но до дело не се стига.

От холандския затвор Сретен е предаден на сръбските власти, които го издирват за наркотрафик. Там обаче Йосич успява отново да възроди бизнеса и бързо се превръща от мутра в уважаван бизнесмен на принципа и на родните мафиоти.

Сърбинът може да направи и интересни разкрития за енергийния бос Христо Ковачки. Именно той бе смятан за човека, проправил път на енергийния бос в Сърбия. Заради подозрения в далавери местните власти изискаха дори от България данни за бизнеса на Ковачки у нас.

Името на Ковачки неизменно се свързва с това на Сретен Йосич. Твърди се, че в началото е имало договорка между двамата за взаимно сътрудничество, покрай апетитите на сръбския бизнесмен за инвестиции в енергийния сектор у нас. Ковачки се ангажирал да прокара път на Сретен Йосич в България, в замяна той подсигурявал партньора си с безпроблемно участие в приватизацията на няколко сръбски предприятия. Впоследствие Сретен Йосич бе арестуван. Покрай разследванията около делата му бяха задържани и няколко служители на сръбското Министерство на икономиката, заподозрени, че са подпомагали Йосич и хората му именно в купуването на предприятия на килограм.

Източници на БЛИЦ твърдят, че и до днес родните служби съхраняват информация за агентурното минало на Йосич, което е било свързано и с България. Макар и смятан за един от най-големите наркобосове на Балканите, Сретен Йосич действително е работел под прикритие за сръбските тайни служби. Малко преди да се укрие в България през 2002 г., властите у нас са предупредени, че на родна територия ще пребивава техен агент и молят да му бъде оказано съдействие. Това става ясно от досието на Сретен Йосич, съхранявано в нашите архиви.

Според секретната папка Сретен Йосич е изпълнявал различни проучвания на българска територия, които са били в полза предимно на сръбските власти. Важна роля е изиграл и по време на войната в Сърбия, когато влиза в амплоато на двоен агент и набира информация за дейността на протерористични сформирования.

Оказва се, обаче, че Сретен Йосич е влязъл в ролята си прекалено убедително, защото в разработката за него се съдържат и данни, че контролира два от основните пътища на хероина, който в онези години влиза у нас през т. нар. „Балкански полумесец“.

Архивите от миналото припомнят и т. нар. „Хърватска банда” за мокри поръчки. Нейният бос Роберт Матанич се смята за много приближен до Сретен Йосич. Неслучайно малко след екстрадирането му от България хърватинът се настанява трайно у нас. В началото пристига заедно с брат си Лука и наема квартира в столицата. Пред всички двамата се представят като бизнесмени, дошли да проучват възможностите за износ на петролни продукти. Твърдят, че ще им се налага често да пътуват от Сърбия до България и заради това се нуждаят от квартира, където да отсядат по време на престоя си у нас.

По онова време Роберт Матанич вече има солидно криминално досие. Гравитира към т. нар. „Земунски клан“, според официалните данни на МВР в Сърбия Матанич има солидно криминално досие, подозиран е и за извършването на мокри поръчки. В България обаче постъпва информация, че Матанич всъщност работи и като агент за сръбските служби. Години по-късно това ще бъде потвърдено по време на делото срещу Сретен Йосич в Белград. Според показанията на защитения свидетел Душан Ерцег самият Матанич не веднъж се хвалел, че има покровителството на службите в Сърбия. Твърдял, че протекциите му били уредени лично от Сретен Йосич.
В началото на 2004 г. в България един по един започват да пристигат и други „приятели“ на Матанич, които той настанява в различни квартири из София. Представя ги за свои съдружници.

„Не съм престъпник, през цялото време съм работел за службите“, твърди Сретен Йосич пред съда в Белград, където отговаря за убийството на хърватския журналист и собственик на „Национал“ Иво Пуканич. Според обясненията му той лобирал в България, Румъния и в Македония да бъдат по-меки и благосклонни към Сърбия след въвеждане на югоембаргото.

Според обясненията на Йосич той се е опитвал да разследва и база на ислямските муджахедини, намираща се в България. "Искаха ми точни данни за това къде и как влизат, а при влизането им в Сърбия, полицията ги арестуваше. За това никога не съм искал орден", хвали се още Сретен Йосич./Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
112

112

03.03.2015 | 10:35

Защо се страхувате от разследванията на Михнева за този човек, има какво да се види.Моля пуснете репортажите на Маргарита Михнева Димитрова.Благодаря Ви........

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?