Спряха рязането на кабели във Велинград

От вчера е прекратено премахването на въздушните мрежи на доставчици на интернет, телевизия и стационарна телефония във Велинград, научи "Пазарджишка Марица". Шест жалби срещу шестте заповеди на ДНСК за премахване на незаконните мрежи преустановиха изпълнението. Докога и дали ще продължи то, зависи от решението на съда.

Акцията в родопския град предизвика мощна обществена реакция. Операторите там се оказаха неподготвени, въпреки че заповедите са издадени още в началото на 2012 година и бяха качени както на сайта на ДНСК, така и на информационното табло в общината. Както “Пазарджишка Марица” писа, изпълнението им се забави заради избора на фирма. Държавното ведомство търсеше по-евтина оферта, тъй като преписките са срещу неизвестен нарушител и работата е за сметка на бюджета на ДНСК.

Отрязаните жици оставиха стотици абонати без услугата, за която са се платили и искат да ползват, показа наше проучване. Хората са в правото си да са недоволни и не се интересуват по въздушна или по подземна мрежа ще получават сигнал. Според Закона за електронните съобщения обаче в градовете с над 10 000 жители кабелите трябва да са под земята.

Първите акции по премахване започнаха през 2011 година, когато изтече гратисният период. Тогава пропищя столицата. В Пазарджишко заповедите са общо 20, сочи справка в сайта на ДНСК. Повечето от тях - за областния център, Панагюрище и Пещера, градовете с над 10 000 жители, са изпълнени.

Във Велинград нещата обаче излязоха от контрол. Макар че бяха поканени всички заинтересовани фирми да изпратят свои представители, един от тях бе особено активен, което допълнително нажежи ситуацията. Чуха се дори твърдения, че не ДНСК, а той е проводил работници да режат жиците на конкуренцията.

В момента пък тече нова акция - работници възстановяват съсипаните въздушни мрежи с нови, също висящи и също неотговарящи на новите изисквания. Както се случи и в другите три града в нашата област, които съвсем не са останали без висящи по стълбовете кабели. Оттук нататък обаче топката остава в полето на общините. С последните промени в ЗУТ общинските администрации проверяват незаконните строежи от 4-а, 5-а и 6-а категория.

Отговорност за спазване на нормативните изисквания носи възложителят, както и общинската администрация. По новите правила служителите за контрол по строителството в администрацията на всяка община би трябвало да констатират незаконните строежи и постройките с нарушения и тяхното ползване, като изпълняват заповедите за спиране, забрана на ползване, достъп, включително и премахване на незаконни строежи от четвърта, пета и шеста категория. В тази графа попадат и всички въздушни електронни съобщителни мрежи в урбанизираните територии.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?