След публикация на "Марица”: "Арестуваха" 150 литра фалшив оцет (СНИМКИ)

Ментето от "Лекси" се изпари за по-малко от 24 часа

150 литра фалшив оцет, предлаган за винен и ябълков, конфискуваха инспектори от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Пловдив. Ментетата бяха свалени от рафта на хранителна верига "Триумф” в ЖР "Тракия”, съобщи д-р Николай Петков, и.д. директор на местния контролен орган. Една част са производство на ЕТ ”РА-Пидакев”, чийто цех е в пазарджишкото с. Мало Конаре, и от неизвестен алхимик, чиито "творения” се разпространяват от  фирма "Миракъм Краси Мейкър”, регистрирана в Пазарджик. На етикетите им пише оцет, но е оцетна киселина Е260, което е заблуда за потребителите. В този случай таванът на санкцията според Закона за храните е 5 хил. лв. Все още нямаме официална информация от колегите от Пловдив. Веднага щом получим такава, ще инициирам проверка както на производителя, така и на търговеца, заяви шефът на ОДБХ в Пазарджик д-р Петко Митев.

ОДБХ-Пловдив бе вдигната накрак след публикация на "Марица”. Ден преди акцията екипът ни засече имитация в супермаркет "Лекси” на ул. "Пещерско шосе” 78 и купи една бутилка, която се пази с касовата бележка в редакцията. В магазина се предлагаха две ментета под името ябълков и винен оцет.  Според етикета те излизат от склада на пазарджишката фирма МКМ "Миракъл Краси Мейкър” ЕООД с едноличен собственик Красимир Георгиев. До момента производителят е неизвестен. Както се очакваше, на следващия ден ментето се бе изпарило от "Лекси”, нямаше го нито на рафтовете, нито в склада на маркета. Ако репортер на "Марица” имаше възможност  да провери неукрити счетоводни  документи за покупката на всички видове оцет, закупени от магазина, със сигурност щеше да открие фалшивата стока. 

12 екипа по двама инспектори (ветеринарен лекар и инженер-технолог) се включиха в еднодневната  проверка, в която участва и екип на "Марица”. Бяха проверени по-големите търговски обекти, складове на едро, както и Винпром Перущица, в който се произвежда и оцет. Под лупа се гледаше има ли удостоверение съответният обект, документ за право за продажба на оцет, етикетите на бутилките, входящите документи, сертификатите за произход и условията за съхранение.  Освен в супермаркета, където бяха конфискувани въпросните 150 литра, всички останали проверени обекти излязоха чисти. Само на един търговец на едро на ул. "Брезовско шосе” бе направено предписание веднага да прибере стоката от двора в склада. Оказа се, че заради издадено предписание за реставрация на сградния фонд Винпром Перущица е запечатан и не работи.

Нито една проверка на суровина

Според Закона за виното и спиртните напитки контрол върху качеството на оцета трябва да упражняват и от Изпълнителната агенция по лозата и виното. В техните правомощия е да вземат суровина от производителите и да я изследват лабораторно. Към днешна дата обаче в пловдивската изпитвателна лаборатория на ИАЛВ не е влязла нито една проба с оцет, каза директорът Иванка Стефанова. От сайта на ИАЛВ е видно, че и миналата година в Пловдив не е извършван физикохимичен анализ на оцет. През 2013 г. 15 броя проби с оцет са изследвани в лабораторията в Централно управление на Агенцията по лозата, но резултатите не са отразени в справката. 

Заблуда на потребителите - практика в "Лекси"

В търговска верига "Лекси" не за първи път заблуждават потребителите. Наскоро гражданин донесе в редакцията козметичен несесер, закупен уж на промоция от магазина на бул. "Марица" 19, заедно с касовата бележка. Разликата в цената на етикета върху несесера и на касовия бон е един лев, съответно 8,99 лв. и 9,99 лв. Не е въпрос за едното левче, а за това, че лъжат клиентите. Кой знае още на колко хора са бръкнали в джоба по същия начин,  негодува човекът. Както "Марица" наскоро писа, срещу магазин "Лекси" имаше за пореден път жалба в Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив. В писмо до контролния орган от 8 август 2014 г. възмутена дама се оплаква, че за трети път взима от същия маркет охладени пилешки продукти, които само след ден се вмирисвали, при това в хладилник. Жената подчертава в писмото, че на витрината няма етикет, от който да е видно кога е разфасовано и доставено месото. Не е честно и почтено да се реализират печалби на гърба на нашето доверие, се чете в края на жалбата, с апел спешно да се извърши проверка. Инспекция е проведена, но не е издадено нито предписание, камо ли акт. Практиката показва, че досега след нито една публикация на "Марица" при констатирано нарушение на Закона за храните или жалба до контролния орган срещу "Лекси" там няма наложени санкции. Защо ли?

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Виктория

Виктория

27.10.2014 | 11:19

По-поръчкова статия не бях чела! Да не би да ви платиха от кауфланд или другите чужди вериги, та плюете българските и то пловдивските вериги? Все едно такива боклуци ги няма точно в кауфланд, карфур, била - само че те си плащат и никой не ги закача!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?