След 20 години: Как намерихме безценния параден шлем

Артефактът от желязо със сребърно покритие бе откраднат при въоръжен грабеж през 1995 г.

Безценна парадна шлем маска от 1 в.сл. Христа отново е в Археологическия музей, след като бе открадната при въоръжен грабеж. Ценната находка от желязо със сребърно покритие изчезна през 1995 г.

Крадците позвънили на вратата по време на обедната почивка, ударили с пистолет охранителя, който отворил вратата, извлачили го в залата и се насочили директно към маската. В този момент в експозицията имало изложени 760 златни монети, златни венци и пръстени, но всичко освен шлема останало непокътнато. 

Разследващите коментираха, че  най-вероятно става дума за поръчков удар. Подозираха, че е извършено от добре подготвени хора, действали са много професионално.

Алармата се е задействала веднага след като е разбита витрината,  полицията е била на място само след 5 минути, но не са успели да задържат двамата крадци, разказа директорът на музея Костадин Кисьов.

Повече от 20 години след престъплението, въпреки песимизма на археолозите, експертите от звено "Трафик на културни ценности" към ДАНС успели да открият артефакта в чужбина и да го върнат у дома.

Шлемът беше силно увреден - счупен бе черепът, имаше повреди и по лицето. Наложи се реставраторът ни Милица Илиева да работи упорито, за да възстанови блясъка на находката, разказа Кисьов.

Той обясни, че подобни маски има само 3 в целия свят - останалите две били във Франция и Германия. Пловдивският експонат обаче бил най-красив и най-ценен.

Шлемът бил намерен при разкопки на могилата Каменица през 1905 г. Археолозите не са сигурни кому е принадлежал, но предполагат, че го е носил голям тракийски воин. Кисьов сподели, че цената на подобни експонати на търговете на големите аукционни къщи е между 2 и 3 млн. евро.

Благодарен съм на служителите на ДАНС, защото почти бяхме загубили надежда, че маската ще бъде открита. 34 години се занимавам с музеи и археология, но не помня друг подобен успех на спецслужбите срещу международния трафик.

Преди време и гръцките полицаи успяха да спасят една златна статуя на император Брут, но в рамките на 5 години, след като бе открадната в Атина. Шлем маската се завръща в музея ни след повече от 20 г., каза още Кисьов.

Той допълни, че когато в постоянната експозиция бъде изложен и бронзовият шлем, открит при разкопки до Брестовица, колекцията на артефакти от този период ще бъде една от най-богатите в света.

Тя се съхранява в много по-сигурно условия днес, отколкото през 1995 г. Видеонаблюдението е 24-часово, има камери, обемни датчици, СОТ, съвременни витрини. Всеки сантиметър от музея се следи, завърши директорът Костадин Кисьов.



ТЪРСЯТ ГРОБОВЕ НА МАЛТЕПЕ

Разкопките на терена на Малтепе започват през май или юни. Средствата, гласувани от Общинския съвет на община "Марица", са 50 000 лв. Община Пловдив също ще помага, ако се налага.

Очакванията ми са там да има около 10 гроба. В една от близките могили открихме крематориум, в който са изгаряни труповете на тракийски благородници. Намерихме костите на поне 7 души, разказа Костадин Кисьов. Той предположи, че става дума за цяла династия, и сподели, че очаква находките в гробницата да са като в Старосел.

Налага се обаче да се отстрани голямо количество земна маса, защото в момента уредите за откриване на артефакти не могат да отчетат. Те улавят наличието им на максимална дълбочина от 10 метра, обясни археологът. 

Очаква се обектът Малтепе да се превърне в един от най-големите музеи на открито. /Марица.бг

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
РЕШЕТКИ

РЕШЕТКИ

26.04.2016 | 10:13

ШЛЕМА СРЕЩУ КРАДЕЦА

Отговори
0 0
Боримечката

Боримечката

26.04.2016 | 09:59

Защо загрозявате визията?

Отговори
0 0
int

int

26.04.2016 | 09:20

Браво! Една хубава новина!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?