Скоро щраква капанът, наречен ОУП, за общините

Малката Перущица се подреди до гигантите Пловдив и Марица с такъв план в областта

На 1 януари 2016 г. изтича срокът за завършване на Общите устройствени планове (ОУП) на общините в страната, заложен в Закона за устройство на територията. Предвидената санкция за неизпълнение на тази законова разпоредба е за кметовете на общините в размер на 10 000 лева.

По данни от министерството, в началото на миналата година само 25 на сто от общините имат ОУП, 220 са на различен етап от тяхната подготовка, а 44 изобщо не са започвали такава. През юли същата година 75 общини са подписали споразумения с Министерството на инвестиционното проектиране (МИП)  за частично финансово подпомагане (от 60 до 80% от стойността) за изработване на ОУП. До този момент от 18 общини в област Пловдив само две - Пловдив и Марица, имат действащ ОУП. Сроковете за изработването на новите, според указанията на МИП, са изключително кратки - след всички задължителни процедури предварителният проект на устройствения план трябваше да бъде внесен в министерството до 5 декември 2014 г. Четири общини от областта - Баните, Перущица, Раковски и Садово бяха подписали такова споразумение с министерството. Само една от тях - община Перущица, успя обаче да се справи с предизвикателството и от 14 септември тази година тя става третата община в областта с влязъл в сила Общ устройствен план. Това е първият план за територията на общината след ЗРП на град Перущица, изготвен в края на деветдесетте години на XX век. Изработен е на основание на договор за проектиране между община Перущица, като възложител и Сдружение по ЗЗД „ПЛАНС 4+”, като изпълнител. В авторския колектив могат да се видят известни имена като арх. Цветанка Илиева, арх. Тодор Абаджиев, арх. Петко Прокопиев, арх. Елена Апостолова, арх. Милена Крачанова, инж. Марин Младенов, инж. Ангел Марков, инж. Нейко Нейков, л. арх. Станимир Шаламанов, доц. д-р Боян Кулов и др.

Освен за развитието на територията тези планове са базата, на чиято основа ще се получава еврофинансиране през следващия програмен период. Общините без влязъл в сила ОУП не могат да реализират проекти от градско и общинско значение и няма да имат право да допускат и процедират подробни устройствени планове за териториите извън регулация.

Нова пътна, инженерна и туристическа инфраструктура, атракции, спорт, еко и винен туризъм

Според очакваните резултати от прилагането на ОУП за община Перущица на първо място стои изграждането на липсващите второстепенни връзки за достъп до природни и културно-туристически обекти и обвързването им с основните транспортни връзки на областта.  

ОУП предлага изграждането на нов околовръстен път, който в максимална степен освобождава центъра на града от транзитният транспортен поток и ще осигури възможност за бързо и безпроблемно захранване на търговско-промишления район. Дължината му е около 4500 метра.

Планът обосновава необходимостта от разширяване и опазване на площта на урбанизираните територии и обособяване на нови такива, с цел експонирането на недвижимите културни ценности, като археологически обекти, историческо и движимо културно наследство - емблематични за града традиции и обичаи, с които е свързано изграждането на нова туристическа инфраструктура. Предвижда се развитие на нови дейности за спорт, атракции, еко и винен туризъм, чисти производства. Изработването на строга концепция за развитието на туризма в дадената територия ще доведе до балансирано използване на урбанизираните и неурбанизираните територии.

 Според новия ОУП икономиката на общината трябва да продължи да се развива в секторите на производството, най-вече преработващата промишленост, потреблението и услугите. Друг фактор за икономически растеж е селското стопанство. Земеделските земи заемат 55% от нейната площ, при 46% средно за страната. Очаква се да се възродят лозарството и овощарството, каквито традиции е имало от 200 години и каквито тенденции се забелязват напоследък. Инвестиционните намерения в селското стопанство се свързват с разширено развитие на лозарството, овощарството (череши, ябълки и орехи) и зеленчукопроизводството. Има предпоставки за формиране на производствени клъстери, които да обвържат земеделието и преработващата промишленост с културния и винения туризъм.



Зелени показатели 

Общият устройствен план на Перущица е разработен в пълен синхрон с "Екологичните изисквания" на XXI век. Предвижданията му доразвиват "Зелената структура" и даденостите на ландшафта в общината, където 35% от територията са гори.

Преизпълняват се показателите  за зелените площи в строителните граници на града, където са осигурени 118 035 кв. м,  или 11,8 ха, площи за паркове и градини. Постигнатият показател на зелени площи за широко обществено ползване в строителните граници на града е 14,4 кв. м/об. Зелените площи за широко обществено ползване са концентрирани в пет големи парка, които са свързани чрез по-малки зелени площи в единна зелена система. Терените, предназначени за спорт в града и край него са 140 дка или 17,1 кв. м/об. Тази цифра е показателна за насочеността на плана, който набляга на "зеленият", щадящ територията подход.

Сметището ще се рекултивира и ще изпълнява защитна и мелиоративна функция с възможност за прерастване в еко образователен парк.

Със своите природни ресурси, с благоприятните климатични показатели, добрия изохрон, равномерност и капацитет на туристическите обекти и вилни зони, планината е естественото място за отдих. Близостта на хижите „Бряновщица”, „Академик” (Родопски партизани) и „Върховръх” предопределят отдиха в аспекта на планински туризъм. Тези хижи, заедно с по-отдалечените - „Здравец”, „Руен”, „Чернатица”, „Равнища” и туристическите спални в с. Чурен, местностите „Студенец и „Бяла черква” са с общ капацитет 680 легла. Пешеходните маршрути, които съществуват в момента с легловата база на изброените обекти (макар и не в границите на община Перущица) създават изключителни предпоставки за развитието на планинския туризъм, съчетан с маршрутно познавателния туризъм и екскурзионното летуване. Предвижда се и изграждането на туристически пътеки по определени тематични маршрути.


Инвестиционни проекти, предвидени за реализация

Интересен обект е винарната с дегустационна, къщи за гости и атракционни дейности, която е в непосредствена близост и осигурява транспортен достъп до археологическия паметник на културата „Раннохристиянска базилика „Червената църква”. Освен винопроизводство и лозарство тук ще продължат да се развиват рекреация и хотелска част. Ще се осигурят условия за опазването на съществуващите забележителности, привличане на външни инвестиции, значими за икономическото развитие на общината, отдиха и туризма.

Предвижда се модерен подход към бъдещото разширение и развитие на намиращото се в съседство летище и превръщането му с съвременно транспортно съоръжение за обслужване на малки самолети.

Проектът парк „Въча” предвижда изграждането на паркова зона, зона за спорт и атракции, водни спортове и спортен риболов. Теренът, на който ще бъде изграден паркът включва територията югоизточно от коритото на река Въча, в която попадат изоставените рибарници и баластиери. Изграждането му е обусловено от наличието на богати естествени природни условия и пряката връзка с Екопарк „Марица”. Развитието и облагородяването на тази занемарена общинска територия ще създаде условия за масов спорт като форма на активен отдих и почивка на открито.

Туристически горски парк „Норките” е рекреационен комплекс за социален и семеен отдих, който ще се изгражда на юг от град Перущица, по пътя за с. Скобелево. Той ще предоставя отдих и забавления в естествена горска среда, предназначен за семейства с деца, фирмени събития, детски лагери и други социални дейности.

Разработени са и пет маршрута на туристически пътеки. Три от тях са реализирани по европрограми. Общината ще кандидатства и с шести проект: „Реализиране на етап от маршрут „Културно-исторически и природен комплекс Перущица”, който ще включва енеолитно селище край града, няколко от могилите, Раннохристиянската базилика „Червената църква”, исторически паметници, манастири, крепостта „Перистица”, и интересни планински селищни образования и местности.

Общината притежава богат ресурс от недвижими културни ценности, които подлежат на разкриване и реставрация. Приоритетните действия в тази посока могат да направят града и региона изключително привлекателни за туризъм. Предстои разработването на концепция за дългосрочно развитие на системата от недвижими културни ценности.    

Териториалното устройство на общината обаче трябва да бъде съобразено с предварително изготвяне на стратегия за нейното развитие като интегриран туристически център.

Във връзка с това една от най-важните цели на общинската стратегия трябва да бъде изграждането на инфраструктура на туризма. Интерес представляват и възможностите на общинското летище да обслужва туристи, които практикуват въздушни спортове.

 



С 2.5 ха се разширява и съществуващото гробище в източната част на града

Генералният план за развитието на водния сектор в област Пловдив предвижда 4 287 600 евро за нуждите на канализационната система на гр. Перущица, в това число и на ПСОВ. Тези средства са планирани за периода 2014-2020 г.  В момента тече процедура по преотреждане на земеделска земя за нуждите на пречиствателната станция, но все още няма актуален проект за нейното строителство. Генералният план препоръчва ПСОВ-Перущица да се изгради като групова със с. Устина, с капацитет 7540 ЕЖ. Налице е обаче работен проект за изграждане на довеждащия колектор към площадката на ПОСВ, от който вече са реализирани 200 м.

Усвояване на нови жилищни и производствени територии

ОУП предвижда включването в границите на урбанизираната територия на нови 19.2 ха, от които 17.3 ха са усвоени като терени за жилищно застрояване, но са извън границите на урбанизираната територия, а 1.9 ха са напълно нови и неусвоени.

В тези граници ще бъде включено и селищното образование, намиращо се на изток от кв. „Пастуша”, на земеделска територия с площ 17 ха. Предвидена е възможност за смяна на предназначението за вилно застрояване. Терените са необработваеми земи, в по-голямата си част общинска собственост.

Целта е преодоляване на границата на разделяне на жилищната среда за постоянно и за временно обитаване, както и органичното съвместяване на функциите урбанизирана среда - природа.

Планът предвижда и включването в границите на урбанизираната територия на двата бивши селскостопански двора, с тяхното разширение, производствените терени северно и източно от кв. „Пастуша” и от двете страни на новопредвидения обходен път и стадиона. Част от тези терени са земеделски земи с възможност за смяна на предназначението за производствени и обслужващи дейности.    

Туристически маршрути

При оценката на потенциала на територията се вижда богатството на археологическите обекти, които не са добре проучени и не е разкрита истинската им стойност. Тракийската долина е богата на надгробни могили, но само на територията на община Перущица те са 29 на брой. Провеждането на пълни археологически проучвания биха създали сериозни предпоставки за оформянето на културни маршрути, като се интегрира културния с други видове туризъм. ОУП предлага изработването на проект за три подобни маршрута: „Културно-исторически и природен комплекс Перущица”, „По пътя на изчезналия град Драговец” и „Община Перущица - неделима част от историята, културата и бъдещето на Европа”. Интегрирането на археологическото и архитектурното наследство в тематични паркове и микро зелени пространства от система от локални туристически маршрути е гаранция за експлоатиране на качествен туристически продукт. За целта е необходимо да се изготви цялостен план на информационната и транспортна инфраструктура от и до туристическите обекти, забележителностите и защитените територии. Резервирани са територии с възможност за промяна на предназначението, с цел използването им за обекти, свързани с туризма. След извършване на пълни археологически проучвания и определяне потенциала на всеки обект ще се развият и необходимите комуникации.

Създадените нови вело маршрути с обща дължина 9750 м ще стимулират изграждането на депа за общински велосипеди, които всеки турист може да използва срещу минимален депозит.

Локализирани са изгледни площадки с визуални връзки към съществуващите природни и културни ценности.



Една от най-малките общини в областта

Според официалното преброяване през 2011 г. жителите на община Перущица наброяват 5029. Това е едва 0.3% от населението на Пловдивска област (680 884 жители), което я прави една от най-малките общини. По данни от общинската администрация в края на 2013 г. тя вече наброява 4960 жители. Този ясно изразен отрицателен естествен прираст дава основание да се твърди, че е налице едно продължаващо влошаване на показателите на естественото възпроизводство на населението. Въпреки острата и продължителна демографска криза през последните години към Перущица, която се намира само на 23 км от Пловдив, се наблюдават ясно изразени миграционни процеси както от страната, така и от чужбина.  

Средната надморска височина на общината, разположена в подножието на северните склонове на Родопите, е 225 м, а релефът е равнинен и полупланински.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
Тони

Тони

10.10.2016 | 08:45

До Pipi\n160 000лв са заплатили за този план

Отговори
0 0
Pipi

Pipi

14.10.2015 | 09:25

A kolko sa zaplatili za tozi plan ?...............................................................

Отговори
0 0
Zizu

Zizu

07.10.2015 | 17:56

Tozi Angel Markov e kato lepka. Navsiakade se navira! !!

Отговори
0 0
Zizu

Zizu

07.10.2015 | 17:56

Tozi Angel Markov e kato lepka. Navsiakade se navira! !!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?