Разбор вляво: Кандидатите на БСП, или кто за чем бежит

Социалистите избират на 18 юли претендент за кмет на Пловдив между Георги Гергов, Кирчо Атанасов и Николай Радев

Галина ГЕОРГИЕВА


 

Помните ли шеговитата песничка на Висоцки за треската преди старта. Четирима подгряват, но всеки има различни мотиви да влезе в битката. И разбира се, различни възможности. 

Подобна е конфигурацията и в пловдивската организация на БСП три месеца преди местните избори. Социалистите още не са посочили кандидата си за кмет, но на старта трима ровят пистата с червени шпайкове. Не е изключено на финалната права да ги изпревари четвърти сериозен играч.  

Или както пее бардът - кто за чем бежит. 

Георги Гергов, Кирчо Атанасов и Николай Радев - това е тройката на БСП. И тримата са подписали декларации, че са съгласни имената им да бъдат обсъждани на градската конференция. Социалистите се отказаха да провеждат вътрешни избори и свикват партийния форум на 18 юли. Тогава „червените” делегати ще решат окончателно кой да се впусне в битката за градоначалник, ще подредят листата за общински съветници и ще одобрят номинациите за районни кметове. На градската конференция е възможно някой от кандидатите да се откаже. 

Както „Марица” писа, градският и областен лидер Георги Гергов има най-много номинации от основните партийни организации. Въпреки това той не бил доволен и в понеделник вечер на заседание на Градския съвет разкритикувал другарите си, че от 174 структури само 60 са го издигнали. „Знам, че не ме искате, но аз ще участвам и ще покажа, че съм достоен да съм кандидат за кмет”, обърнал се към членовете на ГС.  Тогава е взето решението да няма вътрешен референдум и да бъде свикана градска конференция.

„Пълна скръб сме. Как да ходиш да агитираш за листа начело с Гергов?

Ще се готвим за още по-жестока загуба. Но най-вероятно договорката е такава - да сме победените”, твърдят червени функционери. Те негодуват, че БСП още няма стратегия за изборите и цари пълен хаос.

След 10 ноември 1989-а  БСП не е имала кмет на Пловдив, вероятно още дълго време няма и да има. От избори на избори резултатите са все по-плачевни, а много привърженици на лявата идея не отиват да гласуват, разочаровани от партията и ръководството.

На местните избори преди 4 години БСП  взе 13 897 гласа за кмет и 17 158 за общинска листа, чийто водач беше бившият областен управител Тодор Петков. Той обаче се отказа от партията си и е вероятно да бъде издигнат от АБВ, което ще отцепи гласове от столетницата.  

Преди 4 години БСП успя да вкара 7 общински съветници. През 2007 година за кандидата на социалистите за кмет Захари Георгиев  гласуваха   20 532 пловдивчани, а за червената листа -  17 132 души. Общинските съветници от червената партия бяха 10. През 2003 година кандидат за кмет беше пак Захари Георгиев и стигна до балотаж с Иван Чомаков, като разликата беше  48 816 гласа срещу 52 061. Всъщност това беше и най-доброто представяне на червен кандидат за кмет от промените насам.

Оттогава социалистите губят трайно позиции във втория град.

Ерата на Гергов

Голямото потъване обаче започна под ръководството на Георги Гергов, смятат партийци и симпатизанти. Собственикът на Международния панаир стана градски лидер на БСП през 2012 година, а две година по-рано оглави областната структура на партията.

На парламентарните избори през 2013 година БСП и други леви организации, обединени под Коалиция за България, събраха в Пловдив  41 247 гласа. Коалицията  изпрати в парламента 4 депутати. Всички смятаха това за триумф, но радостта от победата се оказа пирова - последваха извънредни избори и тотален крах. Резултатите го показват - на евроизборите миналата година КБ подкрепиха 16 472 пловдивчани, а на парламентарния вот през есента за БСП лява България пуснаха бюлетина едва 19 786 души. За първи път БСП вкара само един народен представител. След тежката загуба Гергов подаде оставка, но отново беше преизбран за градски лидер, макар и с преднина от 15 гласа пред конкурента си Илия Гатев ( председател на организацията в „Северен”). 

Кирчо Атанасов - вечният втори, подценяван незаслужено

Най-солидната професионална биография. Човекът с безспорен авторитет и вляво, и вдясно - това е доц. Кирчо Атанасов, но винаги е бил подценяван като "втория надежден ешелон". Ако кандидатурата му бъде одобрена, това ще е знак, че БСП влиза в битката, за да я спечели, а не да регистрира участие проформа.
Кирчо Атанасов беше дълги години директор на ОМГ „Акад. Кирил Попов”, а в правителството на Сергей Станишев (2005-2009) зае поста зам.-министър на образованието. След като ГЕРБ спечели парламентарните избори през 2009 г. и Кирчо Атанасов беше освободен от правителството, тогавашният президент Георги Първанов го покани за съветник. 
На предсрочните избори през май 2013 година  Атанасов беше 8-и в листата на левицата в Пловдив от т.нар. гражданска квота. Той не успя да влезе в парламента и стана съветник на просветния министър Анелия Клисарова. През ноември същата година доцентът стана депутат на мястото на д-р Илия Баташки, който напусна НС, за да заеме поста на директор на МВР болница. Кирчо Атанасов беше и президент на Ротари клуб Пловдив Пълдин. Проектът му „Народните будители и Аз” стана национален и добива все по-голяма популярност. Състезанието между ученици се провежда под патронажа на вицепрезидента Маргарита Попова, а организатори са трите Ротари клуба и Зонта клуб.

Доц. Атанасов има силата да разгърне своето влияние сред десетки хиляди пловдивчани. Той е безспорен авторитет сред учителските среди, сред родителите, зад гърба му са и ротарианците. С позитивна кампания и правилни послания доц. Атанасов би разгърнал истинско червено ветрило, което ще дръпне напред не само кандидатурата му, но и ще мултиплицира влиянието на БСП в Пловдив, смятат червени политолози. Топлите му връзки с Първанов пък дават основания да се мисли, че ако БСП издигне доц. Атанасов за кмет, то АБВ може да го припознае, ако се добере до балотаж.

Николай Радев - експертът "дялан камък"

Другата кандидатура е на председателя на групата съветници на БСП Николай Радев. В Общинския съвет кара четвърти мандат. На почит е в редиците на БСП като делови и диалогичен човек, един от най-активните от червената група е по време на сесия. 23 години преподаваше математика в Математическата гимназия, а миналата година след спечелен конкурс стана директор на  друго елитно училище - ЕГ "Пловдив”. Безспорно Радев е "дялан камък" и има опит в управлението. В първите месеци от правителството на Пламен Орешарски името на Радев бе спрягано както за областен управител, така и за началник на Регионалния инспекторат по образованието, но не зае нито един от двата поста. Според социалисти Радев също може да активира  вот извън БСП, ако застане начело  на листата.

Както вече „Марица” писа, стратегията на градския лидер била да вкара нови лица като кандидати за районните. За първи път районните председатели се отказват от битката за кметове. В „Централен” вече официално беше издигнат  бившият депутат от БСП  Калин Милчев. В „Северен” се очаква да премери сили Петър Курдов. В „Тракия” и „Източен” пък битката ще изнесат зам.-председателите на организациите Добромира Тошева и Йордан Василев. В „Южен” вероятно ще се кандидатира Красимир Трифонов , а в”Западен” - Милена Димитрова.

Интересна ще е вътрешната борба за първите места в листата за общински съветници. Досегашните представители на БСП в местния парламент Николай Радев, Тодор Кръстев,  Ангел Иванов, Петър Копарански, Минка Сърнешка, Дима Вакрилова и Севдалина Петрова ще искат да повторят мандата си в ОбС.

В същото време се очаква и номинираните за районни кметове да заемат челни позиции в списъка.  62-ма социалисти са мераклии да се борят за общински съветници. Активисти твърдят, че за първи път желаещите да работят в местния парламент са толкова малко. Досега номинациите са били винаги над 100. Според запознати много от издигнатите ще се откажат на градската конференция.
Като сигнална лампа за червените би трябвало да са и резултатите от последната анкета на Марица.бг, в която трите имена вляво, посочени като евентуални кандидати на левицата, не успяха да съберат дори 6%. А в онлайн допитването се включиха близо 7200 души - това си бяха едни миниизбори за Пловдив.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
10 коментара
читателка

читателка

28.06.2015 | 15:00

Всички са от един отбор е някой се пребоядисват като великденски яйца от партия в партия за да се докопат до властта.Има ли още за крадене?????????Кой хотел е останал или са забравили фабрика , завод плодородни земи и села.......да са им честити на другарите

Отговори
0 0
Жтнк

Жтнк

27.06.2015 | 22:10

Само Бсп може да бутне крадците на мамин Ваньо от Герб!

Отговори
0 0
GYGY

GYGY

27.06.2015 | 11:53

Eй, много седесарски трол драскал във форума бре, питайте го сега дека е СДС-то?

Отговори
0 0
GOGO

GOGO

26.06.2015 | 19:44

\"След 10.11.89 нямало червен кмет...\" Ха-ха-ха!!! А преди имаше защото \"състезанията\" бяха с един, спуснат от партията \"бегач\"!!! В Пловдив Червените Кхмери няма да имат кмет и в следващите 25 години, а след това новото поколение едва ли ще си спомни за тях!!! Мястото ви е на сметището в Цалапица, другари!!!

Отговори
0 0
777

777

26.06.2015 | 18:29

Кольо има богат опит с жените, алкохола и трапезите. Освен това има и важни приятели - Гергов, Чолаков, Тотев, Т. Кръстев, Р. Петков, Манол Генов и ДПС -то. Това е достатъчно за да си кмет.

Отговори
0 0
Гергов

Гергов

26.06.2015 | 18:11

Моят човек и избор на БСП за кмет е Мамин Ваню! ТОЙ Е!!!

Отговори
0 0
БСП

БСП

26.06.2015 | 16:39

Няма друг възможен кандидат освен Гергов. Партията е печелила само когато лидера и се е състезавал на изборите. Щом Гергов е избран от същата конференция за председател той трябва да бъде и кандидат за кмет. Конформистите, които спасиха Гергов на конференцията трябва да си изпият горчивата чаша докрай. Няма да има споменавам имената, те си знаят, но едно не мога да не назова - Захари Георгиев. Къде е тая мишка сега - да излезе на открито и да си поеме вината.

Отговори
0 0
До Галина

До Галина

26.06.2015 | 12:34

Някой тежко е заблудил авторката, че Радев има административен опит. Много ми е интересно откъде вади този извод за един обикновен, редови учител. Той може да има всякакъв опит, но не и административен. Как се попълва дневник не е административен опит драга, Галина.

Отговори
0 0
Червен патолог

Червен патолог

26.06.2015 | 12:07

Драги другарки и другари, тавагищи, разбира се, че четвъртия таен коз на наша партия кърмилница е другаря славчо атанасов. Където и да иде, по разни дугие партии, той си останет вечно НАШ.

Отговори
0 0
?????????

?????????

26.06.2015 | 12:05

Ами ЗКПЧ -то защо го няма на снимката и в анализа ? И той е от същото котило.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?