Пълна промяна през ваканцията: Учители стават детегледачи и бармани

Педагозите се лишават от отпуск в името на семейния бюджет

Учители от Пазарджик се превърнаха в детегледачи и бармани през лятото, за да изкарат някой лев отгоре. Временна работа търсят основно младите преподаватели, които са и с по-малки заплати поради липсата на стаж. Късметът споходил 33-годишната Цветелина, когато най-малко очаквала в края на юли. Нейни съседи  предложили да гледа внучето им до края на август. Осемгодишният Никола е роден в Канада, но всяко лято гостува с родителите си на баба и дядо в Пазарджик. След края на отпуските майката и бащата заминават, а малчуганът остава да лудува в града.

Тази година обаче заболяване провалило плановете на бабата и се оказало, че не може да бави единствения си внук. Семейството решило да се довери на Цветелина, а не да остави детето при непознат. Още повече че хлапето говорело български, макар и с лек френски акцент, но не можело да пише. Така Цвети не само се грижи за малчугана по шест часа дневно, но го учи и на а-то и б-то. Самата тя признава, че е била много изненадана от предложението, дори се притеснила, когато  казали, че ще получи за труда си 400 канадски долара. Пари, които не може да изкара за месец на редовната си работа.

Освен обучението по български педагожката води най-новия си ученик по музеи, забележителности и галерии. Не липсват и игрите с връстници по градинки и люлки, както и в "зеленото сърце" на града - парк Острова. Никола е много открито и любознателно дете, попива всичко за Пазарджик и страната ни и ме обсипва с въпроси, разказва Цветелина. Любимото му занимание е да кара колело и да играе на криеница.

От българската кухня е най-впечатлен от бозата и малините. Споделя с учителката си, че в Канада пресни малини има през цялата година, но не са сладки като нашите. Двамата се готвят за екскурзия до Панагюрище по идея на преподавателката му. Там малчуганът ще се запознае с историята на планинския град, съхранил духа на Четвърти революционен окръг. Никола бързо се сприятелил с дъщерите на Цвети, които също помагат в обучението и са негови спътници в игрите. Преподавателката признава, че вече се е привързала към българчето от Канада и ще й липсва, когато си тръгне в края на месеца. С парите от гледането на Никола тя ще подготви собствените си деца за първия учебен ден. Като човек в системата и родител е категорична, че на българското образование само името му е "безплатно". Надява се да останат и пари, за да поеме поне първата сметка за ток, когато дойде отоплителният сезон.  

Преподавателка по история пък прави кафета и сокове в едно от кварталните кафенета на града. Кремена също е намерила лятната си работа чрез познати. В Пазарджик няма работа, камо ли да намериш нещо временно за два месеца, коментира историчката. Казва, че в началото  е било доста странно и трудно, но вече е посвикнала. Сега с усмивка разказва, че може да прави кафетата с три вида каймак. Не се оплаква от клиентите, даже ги определя като тихи в сравнение с училищния шум.

Със заработеното ще заведе семейството си на море. Резервацията вече е направена за началото на септември. Седемте дни на плажа няма да ми стигнат да събера сили за новата учебна година, но без работата ми като барманка морската ваканция щеше да е само мечта, казва Кремена.

Информатик от специализирана гимназия посреща клиенти в една от фирмите в града. Маргарита губи съпруга си в битката с рака и остава на една заплата да се грижи за дъщеря си. Като педагог взима 550 лева заради липсата на стаж. Пести от всичко, за да има пари за храна за детето, дрехи, обувки и сметки. Извън покупките от първа необходимост разходи за развлечения няма. С парите от лятната си работа ще купи въглища за зимата. От там обаче я харесали и се договорили да ходи да помага по 3 часа и в учебно време.

Негативи

Обществото е настроено крайно негативно към учителските отпуски, казват, сякаш са се наговорили и трите учителки. Според тях хората реагират така, защо преподавателите почиват по два месеца, докато всички останали само двайсет дни. Категорични са, че работата с деца е изключително отговорна и натоварена и всеки се похабява не само физически, а и емоционално. А за да си на ниво в класната стая, е нужно да си в кондиция. Още повече че добрите учители са и вечни ученици, защото не спират да четат, за да обновяват знанията си и да грабнат вниманието на класа.

Педагожките обаче не могат да разберат и защо има толкова негативна нагласа в обществото, че работят допълнително през лятото. Дори и на хора от приятелския им кръг. Оказва се, че сме демократични и разкрепостени само на думи, защото никъде по света не е срамно да работиш и да изкарваш повече за децата си, както тук, единодушни са и трите жени.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Бай Гунчо

Бай Гунчо

15.08.2015 | 11:45

Аз знам за кого да не гласувам, но не знам за кого да гласувам!?

Отговори
0 0
Маймунчо

Маймунчо

15.08.2015 | 10:37

Гласувай, пак за СДС-то, \"десни\" и реви за \"държава\"!

Отговори
0 0
Мунчо

Мунчо

15.08.2015 | 02:26

Огън да я гори тази държава,която не може да плаща на учителите си,на лекарите си,на старите си родители!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?