Проф. Овчаров намери чашата на цар Михаил Шишман

Перперикон вадил златото за Византийската империя

Новите проучвания на Перперикон показват, че тази древна крепост е била не само важен военно-стратегически пункт, но и е играла значителна стопанска роля. През античността и средните векове от твърдината са се контролирали добивът и транспортирането на златна руда от района на Източните Родопи.

"В подножието на Перперикон се натъкнахме на имение на императорския наместник, който е надзиравал добиването на злато в района. Той е бил пряко подчинен на византийския василевс, а благородният метал е постъпвал директно в хазната на владетеля", разказа вчера пред Марица.бг проф. Николай Овчаров.

Перперикон е бил един от първите християнски центрове на Балканите. Оттам започва покръстването на Родопите през V век. До падането на града под османско владичество той е епископски център. При това доста богат, защото е подпомагал и  съседните епархии. През 1337 година вселенският патриарх нарежда на владиката на Перперикон да плаща пенсия на обеднелия митрополит на Филипи, който се е намирал до днешния Кавала.

До година-две ще бъде напълно експониран акрополът и древният дворец-светилище, които са открити при разкопките. Това лято проучванията са започнали в началото на юли, а преди две седмици археолозите се натъкнали на златна монета с лика на Василий II Българоубиец.

Една от най-интересните находки този сезон е монограм с буквата "Ш". Той е бил поставен върху дръжка на чаша и е принадлежал на българския цар Михаил, основател на династията на Шишмановците, които управляват страната до падането й под турско робство. Същият монограм използва и Иван Шишман, но по негово време Перперикон вече е под османска власт, след като крепостта е превзета от новите завоеватели през 1362 година.

"А Иван Шишман управлява от 1371 година, затова със сигурност може да се твърди, че монограмът е на Михаил", категоричен е професор Овчаров. Той се разровил във византийските извори и открил доказателство, че основателят на династията е бил по тези земи.

Най-вероятно това се случва три години след възкачването на Михаил на престола през 1323 година. Негови отряди обикалят Източните Родопи и превземат крепости, възползвайки се от поредната гражданска война, разтърсила Византия.

По план разкопките на Перперикон ще приключат на 11 септември. Професорът очаква в най-скоро време постъпленията от комплекса да достигнат 200 000 лева, което означава, че ще може да се самофинансира.

Годишно през него минават над 250 000 туристи, имало потенциал обаче да се увеличат поне с още толкова. През тази година проучванията се извършват с пари, отпуснати от правителството. Туристите ще могат да видят все повече неща на Перперикон.

Засега нощните разходки се отлагат, защото има монтирани лампи, но забравили да изградят трафопост. Проф. Овчаров подчерта, че постепенно неговата идея за маршрута от Александровската гробница до античния комплекс и светилището на Дионисий в Татул все повече се реализира. /Марица.бг  

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?