Проговори ли Василев, ще има трус при политиците

Кампанията е вяла, очаква се рекодно ниска избирателна активност и триумф на "твърдия" електорат

Социолозите чертаят различни варианти и сценарии за следващия парламент.  Партиите от т.нар. първи ешелон ГЕРБ, БСП и ДПС са  абсолютни участниците в следващия парламент.

Но вторият ешалон - Реформаторският блок, България без цензура, Патриотичният фронт,  дори и Атака, са на изключително близки стойности една от друга, и то буквално на ръба на бариерата от 4%.

Затова е възможно да има различни разлики при различните социологически изследвания. За всички по-малки партии поведението им в последните две-три седмици на предизборната кампания ще е от решаващо значение. Възможно е един скандал или едно по-консистентно политическо позициониране  да даде голям негатив или позитив на една или друга партия.

Дали до края на кампанията ще се случи нещо, което да промени политическата картина, е трудно да се каже. В България няма нищо сигурно. През 2009 година всички политолози и социолози очакваха не чак толкова грандиозна победа на ГЕРБ. В последната една седмица на предизборна кампания след изказване на Ахмед Доган в с. Кочан за разпределяне на порциите в държавата се получи една огромна вълна от протест и наказателен вот срещу правителството на тогавашната тройна коалиция. Това  наля вода в мелницата на ГЕРБ и тя успя да спечели 117 депутати, което я доближи до абсолютно мнозинство. Днес също  изглежда малко вероятно ГЕРБ да има пълно мнозинство след пети октомври. Но какво ще се случи до 5-и, никой не може да каже.

Не мисля, че Цветан Василев ще се намеси активно в оставащите дни до края на кампанията. Безспорно, предвид тесните контакти на банкера, които е поддържал в последните години с различни представители на всички политически партии, едно негово проговаряне може да преобърне изцяло политическия ландшафт и това да предизвика  огромни скандали и трусове в цялата ни политическа система.

Трусовете в последните дни в  РБ и в ББЦ са лоши новини и за двете партии. Реформаторският блок вече се е свил до голяма степен до твърдото ядро на партиите в блока и едва ли някакви скандали ще повлияят върху електоралната подкрепа. РБ има много големи шансове да влезе в 43-тото НС. Колкото до ББЦ, също не мисля, че оттеглянето на Калина Крумова ще доведе до трус.

Тя не е от водещите кадри в партиите и не се ползва с кой знае колко голяма обществена разпознаваемост.

След евроизборите вятърът духа към десноцентристко управление. Ако ГЕРБ заедно с РБ имат възможност да съставят правителство, това ще е управленската конфигурация, на която ще бъдем свидетели след изборите. Ако тези две формации нямат над 121 мандата, ще търсят парламентарната подкрепа на друг субект. В този случай има две хипотези - подобен вариант може да се разиграе с Патриотичния фронт - НФСБ и ВМРО, които да влязат в коалиция с ГЕРБ и РБ. Не мога да изключа и подкрепа на АБВ за подобно управление.

Малко вероятно е след 5 октомври да не се състави правителство и да има нови избори. През 2013 година стартира една политическа криза в България, която не е разрешима и до днес, и ако не се състави правителство след 5 октомври, тази криза би се задълбочила и ще има нови последици за България като цяло. Надявам се да се състави стабилен кабинет и  политическите лидери да проявят отговорност за това. Пред перспективата  да ходим на нови избори и да се удължи мандатът на това служебно правителство трябва да се прояви сериозна политическа отговорност от големите партии.

Предизборната кампанията е доста вяла, дори можем да кажем, че въобще няма кампания. Действително българите не виждат нещо ново, не виждат месията,

не виждат своята надежда в нито една от политическите партии и това ще доведе до по-малко хора, които да упражнят правото си на глас. Ако през 2013-а бяхме свидетели на една ниска избирателна активност - 51%, то тази година може да се окаже, че ще имаме дори по-ниска. Възможно е под 3,3 - 3,4 милиона избиратели да отидат до урните, което ще бъде най-ниската избирателна активност от демократичните промени насам. Това ще увеличи относителната тежест на партиите с твърди ядра и най-големият печеливш  в тази ситуация ще е ДПС.

Може да спечели и Патриотичният фронт, там буквално си знаят избирателите до последния човек. БСП също има стабилно електорално ядро от около 600 хиляди, но е много трудно да предвиждаме докъде ще доведе една ниска избирателна активност.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Митки

Митки

19.09.2014 | 10:28

Те тия анализатори по цял ден дрънкат за да втълпят на чугунините глави че, само това са идиотите които ще ни спасят и за тази имама взимат многооо кинти.

Отговори
0 0
чичо кирпичо

чичо кирпичо

18.09.2014 | 16:20

Аааа бе и тоя с жълто около устата все още, кога си очерни гъза, кога взе да го въртиш и ти калайджия искаш да ставаш!!!! Д еба и анализатори ментори платени д еба !!! Не се ли видиш,че пикаеш на лапат все още.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?