Прогноза: 3400 българки развиват рак на половите органи тази година

Нарастване на заболеваемостта при рака на женските полови органи, отчитат от Министерството на здравеопазването. Това става ясно от отговор на здравния министър Петър Москов на депутатско питане. През 2012 г. новозаболелите от това заболяване са били 3337 жени. През 2013 г. те са се увеличили на 3400, а през миналата година са достигнали 3484. За 2015 г. прогнозата е 3424 българки да заболеят от рак на половите органи.

"Прегледът на злокачествени новообразования в световен мащаб показва, че през последните години България заема средно място както при фактическите, така и при стандартизираните показатели на заболяемостта и смъртността", посочва Москов. От данните обаче става ясно, че България сериозно изостава по тези показатели, спрямо САЩ и страните от Европейския съюз, съобщава БГНЕС.

По данни на Националния раков регистър у нас заболяваемостта от рак на женските полови органи е около 25% от всички злокачествени заболявания, докато в Европа заболяваемостта представлява 13,8%. Смъртността от рак на половите органи при жените е около 17,5% от всички умирания от ракови заболявания и също нараства годишно.

Късната диагностика на рака у нас е сред причините за неблагоприятното съотношение на България спрямо страните-членки на ЕС по показателите за 5-годишна релативна преживяемост. Изчислената 5-годишна преживяемост от рак на маточната шийка в България е 51%, докато в Европа този показател е 62,4%, а в САЩ е 67,9%. Преживяемостта при рак на матката у нас е 69,6%, а в ЕС 76,2% и в САЩ – 81,5%.

Всяка трета българка разбира, че има рак на женските полови органи едва в трети и четвърти стадий на заболяването, което прави лечението по трудно, показват данните на МЗ.

При 80% от случаите на ракови заболявания, те са продиктувани от неблагоприятно влияние на околната среда върху здравето на човек. /Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Юлия

Юлия

04.08.2015 | 09:30

Това се дължи на липса на профилактика. Аз съм на 59 години и като отида за направление при личния си лекар чувам все едно и също- трябва да напиша причина. Еми, като имам някакви конкретни оплаквания, аз ще отида директно при гинеколога си, но ще си платя, въпреки, че съм осигурена. Крайно време е тази профилактика да се заплаща от здравната каса и да няма възрастови ограничения, защото не са пощадени и младите.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?