Пращат в пенсия военни и полицаи на 55 г. (обзор)

Военните, пожарникарите, агентите на ДАНС и полицаите да излизат в пенсия на 55-годишна възраст, ако имат поне 27 г. осигурителен стаж, от които 18 в униформа. Това е предложението за промени в Кодекса за социално осигуряване на министър Ивайло Калфин.

“В момента, без да има изискване за възраст, служителите от сигурността излизат в пенсия средно на 52 г. и 8 м. Стъпваме на тази възраст и аналогично с нея на останалите работещи ще я увеличаваме с 2 м. на година, докато достигне 55 г.”, обясни Калфин. От 2016 г. пенсионната възраст за униформените ще е 52 г. и 10 месеца, обобщава "24 часа".

С 10 г. по-рано ще могат да се пенсионират военни летци, водолази, парашутисти. За тях от 2016 г. възрастта става 42 г. и 10 мес. и ще расте, докато стигне 45 г.

Заедно с възрастта за пенсиониране обаче за военни и полицаи се въвежда облекчение. Досега право на ранно пенсиониране имаха единствено служители, които към момента на пенсия са все още в службите. С новите текстове ще се позволи на 55 г. да се пенсионират и вече бивши военни и полицаи, ако имат натрупани 18 г. специализиран стаж, обясни Калфин.

Три години гратисен период - без изискване за възраст, ще има за тези военни и полицаи, които към края на 2015 г. ще са изпълнили сегашното условие за 27 г. стаж, от които 2/3 в службите. “Това се прави по искане на началника на отбраната. Към края на годината ще има 1163 военни, които ще могат да се пенсионират, но армията има нужда от тях. Аз бих им препоръчал от януари да се пенсионират и да продължат да работят в армията, за да имат два дохода”, каза Калфин.

Промените на вицепремиера въвеждат и възможността военни и полицаи да излизат в пенсия, без да напускат работа. Тази възможност бе въведена за всички останали работещи българи от т.г.

Изискването за 25 г. стаж на сцената за балерините ще бъде облекчено, за да не е заължително да танцуват до 53-годишна възраст, обеща социалният министър.

Инвалидите ще минават на две комисии

Две комисии ще трябва да минават инвалидите, за да придобият право на пенсия. Това предвиждат предложения на Ивайло Калфин и здравния министър Петър Москов.

ТЕЛК ще признава само увреждането. Друга комисия пък ще преценява какви права дава то на лицето и дали не трябва да работи, вместо да взема инвалидна пенсия.

Тези промени обаче ще се забавят, тъй като има прекалено много работа по тях и оставането им в пакета ще бави останалите, обясни вчера Калфин.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?