Поголовно: Роми без адрес губят детските

Излизат наяве незаконните къщи в Мало Конаре

Роми без адрес в Мало Конаре поголовно губят правото си на детски надбавки. Без регистрация са, защото живеят в незаконни къщи, казва кметът на селото Димчо Караиванов. Проблемът изплувал при новото законово изискване да се подават извънредни декларации в социалните служби. В тях се посочва и постоянен адрес. За него пък е необходим нотариален акт, а повечето стопани нямат. Тази промяна в нормативните документи е нанесена преди местните избори. Ромите не усетили веднага, защото този път малко от тях отишли до урните. Като тръгнала кампанията с новите декларации за помощите, в кметството изведнъж се заредили опашки от мераклии да оправят работата. Стига да има начин. За повечето няма и се сърдят на служителите, че нарочно не им давали адреси.

Доскоро са я карали с формално посочени в личните документи улици и номера. Женят се, нямат брак, раждат, самотни майки, живеят заедно с татковците - институциите са затваряли широко очи. Сега обаче нещата се следят под лупа. Невръстните родители обаче не могат да регистрират и новородените си на собствения си адрес - пак защото нямат актове за собственост. Парадоксът е, че част от тях дори чинно са плащали данъци за къщите си, което обаче не ги прави автоматично собственици. 

През 1998 година е правено първоначално деклариране на имоти, обяснява Караиванов. Тогава всеки е бил длъжен, независимо от това дали има книжа за собственост, да заяви какво притежава. Допускано е доказване със свидетели и друг вид документи, включително за търпимост на сградата. Не липсват обаче и построени насред полето извън регулация или в общински терени. В такъв случай не остава никаква опция за узаконяване, нито за търпимост.

В селото има две махали общо с около 1500 души. Поне една трета от тях са финансово засегнати с парите за детските. Нито един обаче не е бездомен, дори безадресните. Сплотени са и никого от своите не оставят на улицата. Кметът е убеден, че проблемът не е само в Мало Конаре, а навсякъде по селата, както и в бедните крайни квартали на градовете. 

Макар да са изгубили помощите обаче при разпределянето на помощите от интервенционните запаси чрез БЧК повечето смятани за бедни не се явили да си ги вземат. Като научиха, че няма олио и захар и не може да се изкара нещо кеш, се отказаха, казва Караиванов. Спагети и леща явно не им трябват.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Докога

Докога

07.03.2016 | 20:51

Браво! Ако наистина е така, това е една малка стъпка в правилна посока. Стига тази сг*н циганска ни тормози, прави си къща където си поиска, нищо е плаща, а ние им плащаме да се развъждат и плодяд като зайци.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?