По-високите етажи на Пловдив: Предприемачи и архитекти се изнасят на покривите

Да живееш под звездите се оказва вдъхновяващ вариант за все повече градски хора

Това все още не е тенденция, но за изявена масовост към подобни предпочитания алармираха първо строителните фирми. От най-неглижираните и най-евтините преди,  жилищата на последните етажи от известно време се запазват с предимство първо от инвеститора на сградата или от негов много близък родственик. Предпочитанията си към подобни пространства заявяват и не малка част от архитектите на града. Затова и най-новите сгради в Пловдив вече не завършват с натрупани една върху друга причудливи скосени мансарди, а се окичват с по едно или две жилища, с огромни покривни тераси.
Ателиетата и мансардите
или простичко казано жилищата под покрива преди години бяха предпочитан вариант основно от младите хора. Привличаха ги нестандартните площи и наклонените тавани, които при добра организация можеха да внесат магия в жилищното пространство. Апартаменти на последните етажи се търсеха много често и от чужденци, пребиваващи у нас, което предизвикваше недоумението на всички запознати с родното строителство.
При последното проучване на общественото мнение обаче, касаещо покупка на жилище на последния етаж се оказа, че тази идея има два пъти повече поддръжници пред алтернативата - подобен апартамент, но на първия етаж, където обитателите на близките сгради ти надничат през прозореца. Водещите причини са две -
гледката от птичи поглед,
една неповторима в стандартните етажи екстра и спокойствието. Разбира се, има и още. Уникалното жилище на последния етаж притежава една съществена част - голямата тераса, която е немислим разкош в днешно време. Добре обзаведена, с дървесни облицовки, ковано желязо, камък и много зеленина и всичко това в комбинация с прекрасна просторна гледка от последния етаж на сградата. Животът на последния етаж има и още предимства. Няма кой да те наводнява, да ти тропа по никое време или да си изтупва покривката. Можеш лесно да си сложиш
слънчев колектор
за загряване на вода и да намалиш сметките си за ток или да си прокараш локално парно на твърдо гориво със самостоятелен комин. Някои хора предпочитат като ще е градско жилище, да е на последния етаж, защото е по-лесно да направиш ремонт на покрива, ако се налага, отколкото да накараш безпаричния си съсед отгоре да смени канализационната си тръба, която тече. Според хората, които вече са направили такъв избор, последният етаж им дава и
повече
независимост,
защото зависиш единствено от наличието на средства, а не от капризите на непознати хора. Това ти предоставя и правото да се радваш на красива панорама над покриви и дървета, на светлината, която те обгръща от всички страни, на по-чистия въздух и по-слабия шум от колите по булеварда, допълва пловдивски архитект, който вече се е нанесъл и се наслаждава на предимствата на подобно жилище. Нямаш проблем да си направиш барбекю на терасата, без да пречиш на съседите, а най-хубавото е, че всяко лято можеш да изнасяш вечерния си живот на терасата. Всичко това носи един неочакван чар, малко странен разбира се, но подходящ за ценители.


Пентхаус за 50 млн. долара


Суперлуксозен пентхаус апартамент на върха на 18-етажен комплекс в Маями бийч, който разполага и със собствен басейн е обявен за продажба за 50 млн. долара. Това го прави най-скъпият апартамент, продаван някога в Маями.
Наскоро той е купен от клиент, който е харесал най-вече уединението на жилището, тъй като в сградата има още 47 апартамента. Комплексът е построен на брега на океана, а от жилището на върха му се разкрива панорамна гледка към плажа, залива и града.

 

Навръх градския световъртеж


В големите световни градове покривното озеленяване е масово явление. Привилегия е да живееш в надстройка наречена "пентхаус" - малка къщичка, кацнала на покрива на небостъргача, сред зеленината на гъста растителност.
Манхатънските хотели "Паркър меридиан" и "Плаза" предлагат пищни апартаменти сред зеленина срещу 2500-3000 долара на вечер.
Предприемачите са наясно с несравнимата примамливост на висящите градини, предлагайки неповторими гледки от височината на небостъргачите. Тези редки кътчета навръх градския световъртеж спотайват едно привилегировано изкуство - да се живее почти сред природата.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
тя

тя

26.11.2014 | 16:17

Нейде из белия свят подобна инвестиция би била добра. Тук за съжаление сме от другата страна на медала. Последният етаж създава всичко друго, но не и уединение и удобство. Я покрив ще текне, я асансьорът ще спре, да погледнем и сметката за тока, която целогодишно празни портфейла. Гледката ... Че то освен от птичи поглед да се \"наслаждаваш\" на покривите на околните сгради, какво друго можеш да видиш? Природа може би? А дано, ама надали. В града такава не остана.

Отговори
0 0
ииииииии

ииииииии

26.11.2014 | 14:31

И само каква гледка се шири пред очите: или кър, или индустриална зона или покриви.Хайде холан.Магдагленке, вземи и се качи на покрива на някой блок в Пловдив в нeзависимо кой квартал и после пиши глупости

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?