Пловдивската стачка изпреварва бунта в Берлин

Смятаната официално за първа стачка в Източния блок всъщност избухва в Берлин в средата на юни 1953 г., повече от месец след пловдивската (Вижте темата На 3 май 1953-а: Пловдив пръв въстана срещу комунизма).



На 16 юни 1953 година берлинските строителни работници се събират на протест пред сградата на правителството на ГДР и призовават за провеждането на генерална стачка. Демонстрантите наивно вярват, че ненавистният режим на Валтер Улбрихт изживява последните си дни.  На 17 юни 1953 г. ГДР е изправена пред срив. Стотици хиляди работници, демонстриращи срещу повишените норми, купонната система, липсата на храни, прераства в истинско въстание.  Бунтът е потушен с помощта на съветските окупационни войски. В Източен Берлин е въведено извънредно положение. Към центъра на въстанието са изпратени танкове Т-34, чуват се изстрели на Потсдамския площад. Въстанието е потушено с оръжие. Над 120 души загиват, стотици са ранени, а хиляди са арестувани. За да не се допускат в бъдеще подобни протести, в ГДР е основана източногерманската разузнавателна служба ЩАЗИ, която налага тотално следене на населението.



Следват още бунтове в Източния блок - през 1956 г. в Унгария, през 1968 г. в Чехословакия, през 80-те в Полша. Всички те спомагат за ерозирането на режима и системата. На 9 ноември 1989 г. пада Берлинската стена. Този път руските танкове остават в казармите - на власт в Москва е реформаторът Михаил Горбачов./Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?