Пловдив - древен и вечен, но си иска и малко рефреш (СНИМКИ)

Предстои ни къртовска работа в следващите 5 години. Днес Пловдив няма свестен стадион, десетки старини се рушат, а археологията е като стрелба в тъмна стая

Запрятаме ръкави  - така кметът Иван Тотев и обобщи завчера готовността на община Пловдив да посрещне в пълен блясък  2019 г., когато градът ще бъде  Европейска столица на културата.

От голямото събитие ни делят четири години, равни на един  мандат. Не ще и съмнение, че през цялото това време под тепетата ще кипи културен живот. Но как трябва да се промени градската среда, за да може Пловдив да се превърне в популярен туристически център, а не да си остане столица само в спомените ни и върху дузина нови страници от градската ни история?

Няколко са най-важните неща, които коренно биха преобърнали  визията на Пловдив в очите на туристите, а защо и не в собствените ни очи, приповдигайки разклатеното националното самочувствие. Не бива да посрещаме  2019 г. с античния град, заринат под тонове пясък.

Вярно е, че най-старият жив град и сега има какво да покаже на наши и чужди гости - Античния театър, Римския стадион, Малката Базилика. Но е вярно и това, че туристическите автобуси спират днес пред странната за тях, а и за самите пловдивчани дупка с нахвърляните в нея римски колони. Ямата, която се намира в подножието на Стария град, се нарича Източната порта на Филипопол и е национален паметник на културата. Сега е моментът държавата да си развърже кесията, още повече че антиките са държавна собственост. Те трябва да се експонират подобаващо.  

Зловеща занемара е погълнала и другия паметник на културата с национално значение - Раннохристиянската базилика на бул. „Кн. Мария Луиза“. Перлата на античността е затрупана с пръст и от години загрозява булеварда с порутените метални пана, все едно това е селски обор. Изоставеното културно наследство също лежи на съвестта на държавното управление, защото според действащите закони паметниците от този тип се финансират от републиканския бюджет. През последните 25 години обаче не само че не са отпускани никакви средства за археологията в Пловдив, но дори не се е чуло в Министерството на културата да са подготвили проект, с който да кандидатстват за пари по европейски програми.

Пловдив има шанс да се сдобие с Римски форум, строен преди 2000 години, ако тезата „Заедно“, заложена в концепцията на Европейската столица на културата, проработи не само между дейците и почитателите  на културата, но и между институциите. За площад „Централен“ ще са нужни минимум 20 милиона лева, с които трите археологически изкопа около Пощата  да се превърнат в Античен музей на Филипопол, каквато цел си е поставила градската управа. Проектирането стартира засега безпроблемно, но без подкрепа на държавата, включително за средствата по оперативна програма „Региони в растеж“, музеят, както и новата настилка на разбития площад, трудно ще се случат. Не са по силите на местния бюджет. 

Незнайно защо в общината мълчат за археологическите разкопки на Небеттепе. Проектът за реставрацията и експонирането на древното селище беше посрещнат със съпротива от страна на група архитекти и се очакваше, че спорните моменти ще се избистрят по време на широк обществен дебат. Но обсъждане не се проведе. Проектът е вкаран в Министерството на културата и до този момент не е ясно дали за Небеттепе ще бъде отпуснат гранд от 3,9 млн. лева. Спорът - да се възстанови ли крепостната  стена с кула, или не, защото надграждането ще наруши автентичността на античния паметник, си остава висящ. И докато времето неумолимо лети напред, ползваме ценните археологически находки предимно за панорамна площадка, а не като значима част от историята на града.  

Общината може да се пребори без чужда парична помощ с позорните руини в Стария град, предимно частни. Най-големият резил е с къщата на ул. „Д-р Стоян Чомаков“16,  през която минават всички туристически маршрути. Гледката е покъртителна - една от стените е разрушена, сградата е напукана, стъклата са изкъртени, мазилката е изронена. Общината е съсобственик на възрожденската сграда и има достатъчно лостове, за да я възстанови. Такива къщи паметници на културата в Стария град,  описани като опасни, са 22. За Къщата с медальона трябваха десет години, докато започне ремонт. Ако този прецедент се повтори, двуетажната постройка на ул. „Д-р Стоян Чомаков“ като нищо ще рухне върху главите на туристите в навечерието на културните прояви в Европейската столица.

Предполага се, че титлата ще форсира завършването на многофункционалната спортна зала, договорено с държавата още преди три години. През цялата 2019-а ще сме културна столица, но имаме само един вариант за топ концерти. Това е Античният театър с 3000 места. Градският дом на културата, за който са похарчени  20 млн. лева, събира едва  500 зрители. Приблизително същата е и залата на Драматичния театър, чийто ремонт непростимо се бави.

Днес Пловдив няма къде да посрещне световни групи от рода на „Металика“. През 1999 г., когато  Пловдив пак беше европейска културна столица, но само за един месец,  „Металика“ свири на препълнен стадион „Пловдив“, който побира над 30 000 зрители. Властите разрешиха концерта по изключение, тъй като спортният комплекс няма акт 16 и ползването му за руската група „Тату“ беше забранено. Петнадесет години по-късно най-големият ни стадион  все още не е въведен в експлоатация. Общинарите споменават за игрището с половин уста, държавниците мълчат.

Извън Пеещите фонтани, които ще  бликнат догодина, и планираните ремонти на основните улици, трябва да се мисли и за  тепетата. Около символите на Пловдив - хълмовете, в годините назад се раждаха  какви ли не идеи - от въжена линия до алея на пловдивските възрожденци, каквато има на едно от тепетата в Рим. Нищо не стана, ако не се брои стърчащият над града с осемхилядната история Альоша. Природните ни забележителности нямат живинка, както впрочем и крайбрежието на Марица за разлика от другите европейски градове, където реките са изведени в култ, и въпреки шумно рекламирания навремето и провален проект „Красива Марица“.

В този смисъл  е добра идеята, включена в концепцията за Европейска  столица, остров Адата да бъде част от градския живот. Парчето земя насред реката е реституирано, дългогодишният съдебен спор върви към приключване и се очаква окончателно решение, най-много до една година. Наследниците на Константин Хаджикалчев, представлявани от граждани на Великобритания Джон и Таня Бризби, нямат различия с общината за бъдещето на острова. Те са подготвили проект още през 2005 г. и виждат изоставената гора като спортно-увеселителен градски център с аквапарк, виенско колело, гондоли, ресторант, летен амфитеатър за спектакли и концерти, лятно кино, кинозала. Каквото и да се реализира от този проект, става дума изключително за частни инвестиции.

Частна инициатива може да промени и входната врата в Пловдив  - Централна жп гара. Това място със занемарената чакалня - впрочем паметник на културата, с мърлявите кафенета, изкъртения паваж отпред, с планина от строителни отпадъци и мръсотии, създава абсолютно негативна представа за Културна столица. През март миналата година гарата беше дадена на концесия с обещаната инвестиция минимум 10 млн. лева. Договорът се обжалва в съда от държавата. Но за 25 години от прехода държавата надали е вложила и една десета от  тази сума в поддръжка на своя имот, за който сега се бори с нокти и зъби в съда.  

Има защо институциите да си запретнат ръкавите, ако не искаме да се червим пред гостите и пред нас самите след четири години.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
жител капана

жител капана

20.06.2016 | 00:42

Тези 20 милиона не са никак малко пари, вместо да се отчитат някакви формални културни събития - една седмица и т.н. , като на улица христо дюкмекчиев свири една тонклона силно наркоманска музика , по добре е да се реставрират сградите паметници на културата в кквартала, за да стане наистинаКапана сърцето и душата на град Пловдив.

Отговори
0 0
ЗАЩО

ЗАЩО

10.09.2014 | 21:28

ЗАЩО ГЕРБ УПРАВЛЯВА ПЛОВДИВ В КОАЛИЦИЯ С ДПС,ЗАЩО ПЛОВДИВ Е С НАЙ-ВИСОКИТЕ ДАНАЦИ И НАЙ-НИСКИТЕ ЗАПЛАТИ,ЗАЩО ВСИЧКО СЕ ПРАВИ КОЛКОТО ДА СЕ КАЖЕ ,ЧЕ Е НАПРАВЕНО ,ЗАЩО СМЕ С НАЙ-МРЪСНИЯ ВЪЗДУХ,ЗАЩО НЯМА ЕВРО ПРОЕКТИ А СЕ ПЛАТИХА МНОГО ПРОЕКТИ КОЙТО МАЙ НЯМА ДА СЕ СЛУЧАТ ,ЗАЩО НА ВСЯКА СЕСИЯ СЕ РАЗГЛЕЖДА ТЕГЛЕНЕТО НА ЗАЕМ И ПРОДАВАНЕТО НА ОБЩИНСКИ ИМОТИ---ОЧАКВА НИ НОВО ВДИГАНЕ НА ДАНАЦИТЕ СЛЕД КМЕТСКИТЕ ИЗБОРИ БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ КОЙ ЩЕ ГИ СПЕЧЕЛИ ЗА ДА СЕ ВРЪЩАТ ЗАЕМИТЕ ДОРИ ТЕГЛЕНЕ НА ЗАЕМИ ЗА ДА СЕ ПОГАСЯВАТ ЗАЕМИТЕ НА г-н ТОТЕВ

Отговори
0 0
ДРЕВЕН пък "ВЕЧЕН"?

ДРЕВЕН пък "ВЕЧЕН"?

10.09.2014 | 19:51

1. Цял свят знае Вечния Град =Roma, Citta Eterna= РИМ. (Видяла жабата - ако сте чувалЕ?)\n2. Има ли как да е НЕДРЕВЕН ако беше \"вечен\", бре комплексари? С тавталогия закъде? Най-старият, как не, я се избършете и си огледайте издънените улици с изкрадения паваж! Дишай асфалта, хак ти е.\n3. Думата е ГРАНТ (grant) в случая, цит.: \"...отпуснат гранд от 3,9 млн. лева\". Подаяние, на б. език.\n4. \"Спор\" за Небета няма - там за фантасмагории няма място.\n5. Въжена линия? Я стига, с тоя перко кмеЦтващ ... по никой Градоустройствен План такива из*ъзици няма; и щом го няма в Плана, \"кмете\" не е законно\n6. абе що ли си губя времето с хаховци\n7. Хвала!

Отговори
0 0
иванова

иванова

10.09.2014 | 14:08

Похвална статия с обширен обзор за проблемните зони, които трябва да се култивират, за да защитим имиджа си на Европейска столица на културата през 2019г.Искам само да добавя от личните си впечатления, че трябва Старият град да престане да бъде паркинг.Влезте от Понеделник пазара и вижте как безпрепятствено цялата улица \"П.Р.Славейков\"е целодневен паркинг, за всеки, който пожелае, вижте как и на Хисар капия се паркира безогледно.Като пловдивчанка изпитвам неудобство пред туристите, които са дошли да разгледат тази забележителност.С две думи, всичко е много добро като замисъл,е управници направете го и като вземате решения, контролирайте да се спазват, като например, че в Стария град достъпа на коли е ограничен....

Отговори
0 0
най малко две

най малко две

10.09.2014 | 12:02

представи за града витаят, град с добра жизнена среда с древност и град с туристически атракции ала тотев, има ли конфликт на интереси

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?