Перуниката - обичано цвете и билка за укрепване на имунитета

Освен че лекува, народът є приписва магическо въздействие върху аурата

Перуника, ирис, патка, синя ружа, магарешки уши, кремък, манастирско цвете, пеперуга, ружен, флорентински крем - това са само част от многото имена, с които е популярно у нас едно от най-широко разпространените градински цветя. Неговото коренище се използва като билка в много рецепти на народната ни медицина. У нас са разпространени девет вида от това красиво цвете, като за лечебна цел се използва синята, а в някои случаи - и бялата перуника. За пъстроцветната перуника пък е известно, че подобрява функциите на задстомашната жлеза и е била много използвана от индианците. В днешно време тя се прилага в хомеопатията.


Билката има отхрачващо, общоукрепващо, нервоуспокоително и болкоуспокояващо действие. Прилага се при кашлица, бронхит, възпаления на стомашно-чревния тракт, жлъчни и чернодробни заболявания. Установено е, че спиртно-водният екстракт от коренищата в концентрация 1:300 подтиска развитието на туберкулозните бактерии. Перуниката влиза в състава на гръдни чайове.
За медицински цели се събират коренищата на 2-3 годишни растения, които се вадят през април (преди цъфтежа) или късно наесен. След изваждането се измиват, обелват и сушат на сянка или в сушилня при 30 градуса. Изсушените коренища са жълтеникавобели на цвят, с приятна теменужна миризма и сладникав вкус. Съдържат етерично масло, алдехиди, органични киселини, гликозиди, мазнини, дъбилни вещества, смола, слузни вещества, нишесте и др.


Наши билкари препоръчват синята перуника за лечение на грип. А външно - за успокояване на кожата. В българската народна медицина извлек от коренищата на билката се употребяват още при задух, астма, мигрена, газове, чревни болки, като слабително средство и при начална туберкулоза. Счита се, че перуниката премахва болката при никненето на зъби у деца. Отвара от синя перуника, синя тинтява и жълта комунига се препоръчва при ревматизъм. Отвара от така наречените “калилярски корени” на билките перуника, коприва, троскот и магданоз се използва от билкарите при трудно уриниране.


НО, ВНИМАНИЕ!
Трябва да се спазва точно препоръчаната доза от билката, при големи дози са възможни нежелателни ефекти за храносмилането и нервната система. Перуника не бива да се употребява за дълъг период.


Нещо любопитно: перуниката е една от така наречените “самодивски билки”, които са се използвали в миналото от русалии, кукери, шамани и знахари в магически ритуали за постигане на здраве и благоденствие. Съществува поверие, че перуниката носи щастие, успех и победа и когато човек я вземе в ръце, тя му дава сила и енергия. Хората вярвали, че коренът на перуниката изпълнява всякакви желания и помага на човек да постигне набелязаното, прави го по-целеустремен. Счита се, че оказва  положително въздействие върху аурата на човека.
Перуниката е освен това едно от любимите цветя на Христос.


Рецепти


-2 чаени лъжички ситно счукана дрога се залива с 1 чаша вряла вода и след няколко часа се прецежда. Запарката се изпива за един ден.
- Около 1 чаена лъжичка изсушени и ситно нарязани коренища се запарва с 300 г вряща вода. Оставят се да киснат 20 минути. Запарката се прецежда и от нея се пие по 80 г 3 пъти на ден, 15 минути преди ядене.
-За външно използване се приготвя студен извлек, като 1 чаена лъжичка ситно нарязани корени се накисват в 1 чаена чаша хладка вода за 8 часа (дозата е за 1 ден). 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?