Пенсия до поискване

Какво не знаем за системата и движението на парите за старост

Популярното „Каквото и да ти казват, не ти казват цялата истина и за каквото и да ти говорят, става дума за пари!”, беше потвърдено от развихрилия се до истерия дебат около промените в процедурите по пенсионните вноски, които бяха приети набързо като част от бюджета за 2015-а.

От едната страна е правителството, което внесе промените и набързо ги прекара през гласуване, отваряйки вратата на НОИ за натрупаните средства в частните пенсионни фондове на родените след 1959 година. Става дума за средствата от абсурдно формулираното задължително доброволно осигуряване, въвеждането на което предизвика не по-малко брожение преди 14 години. Това са 5 % от заплатите на осигуряващите се, които тогавашното правителство фактически отдели от средствата за НОИ и ги насочи към частни пенсионни дружества, като им даде правото да ги управляват и генерират доходност, така формирайки втора пенсия за осигуряващите се.

От друга страна са близки до пенсионните дружества и фондове кръгове и отделни индивиди, които по един или друг начин виждат заплаха за собствената си изгода и интереси.

Никаква страна в спора са плащащите - българските граждани, които на базата на неинформираността си и страстното си хейтърство-, нехаят за интересите си и наливат масло в огъня.

Подобен истеричен изстъп имаше и през 2010-а.

За НОИ е известно много: внасят се осигуровки, без да се водят на отделни партиди, но при желание могат да бъдат точно отчетени /воденето на такива виртуални сметки замисля правителството/ на осигуряващите се. Средствата се ползват единствено за изплащане на пенсии и не носят доходност. НОИ гарантира чрез държавата плащането на парите, независимо колко дълго ще живеят добилите право на пенсия.

Малко или

@ins_sub:почти нищо не се знае за пенсионните дружества и фондове.

Съвсем накратко и доста опростенчески ще дам основна информация за тях. Те се създадоха преди около 14 години с цел:

1. Да акумулират и управляват средствата от т. нар. втори и трети стълб на пенсионната система, а именно задължителните 5 % от заплатите на осигуряващите и други доброволни осигуровки. 

2. Да осигуряват допълнителна доходност, която да формира „втора пенсия”.

Правата и задълженията им се определят от закон и подзаконови нормативни актове, които ги определят като търговски дружества  с известни ограничения в оперативната си дейност - строго определени са възможностите за боравене с активите им, което се съобразява и с изискванията на капиталовия пазар и се контролират от Комисията за финансов надзор /КФН /, както и банките!. Защитниците на пенсионните дружества надигат глас и искат дори да се наложи на осигурените да внасят изцяло осигуровките или в НОИ или в частен пенсионен фонд.

Плюсовете - водят се отделни партиди на всеки осигуряващ се, които при желание може да се проверят; средствата се наследяват. Недоволни от политиката на фонда могат да променят фонда си веднъж годишно.

Минусите - натрупаните средства се изплащат като втора пенсия до изчерпването им.

Това е всичко, но само привидно. Съществуват някои много тревожни факти:

- Деветте фонда са частни дружества със съществено акционерно участие на чуждестранни фирми, често със съмнителен капитал и неясна собственост /пример собствеността на най-големия  - „Доверие” - е поне 93 %/ и всички са, уж, загрижени за пенсиите ни.

- Около 20 % от постъпленията отиват за издръжка /10 % от доходността и регламентирани такси, като месечните са 3 - 4 %/.

- Отчетената средна годишна доходност е 5 %, която е съизмерима с доходността от инвестиции в държавни ценни книжа /ДЦК/ и от влогове в банки.

- Възможност за преобразуване, прекратяване, обявяване в несъстоятелност и ликвидация на пенсионноосигурителните дружества и доброволните пенсионни фондове - съществува теоретично и е предвидено в закона.

- Към момента по фондовете има около 8 милиарда лева, от които над 1,5 милиарда представляват реализираната доходност, натрупана през всичките години на съществуването им.

За какво не се говори? Най-вече за огромните скандали, на които сме свидетели, около управлението на тези пари:

Скандал №1: Миналата година се подготвяше закупуването на „Доверие” от "Юнайтед Кепитъл", регистрирано във Великобритания, но с офшорна собственост /без да е листвано на борсата, без да има сайт или телефон и с кешова наличност от 14 паунда!/ с основен акционер българското дружество "Риджънт кепитал", управлявано от Румен Нанов. Той пък е акционер в компанията и представител на един от големите собственици в нея - "Пош ентерпрайзиз" ЛЛС, регистрираното на Сейшелите. В миналото името му се свързва и с управлението на фалиралата през 1995 г. Агробизнесбанк. Тук се завъртя и името на банкера  Цветан Василев, също за възможен купувач на ”Доверие” чрез своето дружество "Бромак". 

Скандал №2: Потвърждението от КФН през миналата година за „източени” над 100 милиона лева от „Доверие” и серията заповеди за „поправяне” на нарушенията. Не е нужно да си експерт-счетоводител за да знаеш, че това не може буквално да се случи, но не е необходимо да си експерт-играч на капиталовия пазар, за да ти е ясно, че схеми за използване на средствата във фондовете чрез репо-сделки между свързани фирми и лица могат да генерират огромни печалби, като 5 % се отчитат по задължение във фондовете, а другите определено не отиват в джобовете на осигурените

Скандал №3: Никой не казва откъде се вземат парите за осигурителните посредници, които са над 60 000 /всяко прехвърляне на осигурен от фонд в друг фонд струва около 75 лева/. Много са регистрираните нарушения на работодатели, които прехвърлят работниците си от фонд във фонд без тяхно съгласие и дори без тяхното знание; известни са случаи на кметове, допуснали фалшиви нотариални заверки на заявления за прехвърляне и др.

Скандал №4:  Съществува опасение, че при процес на прехвърляне на партиди на осигурени от пенсионни фондове към НОИ, ще лъсне една още по-голяма измама от КТБ, където контролът също се упражняваше от КФН и в същият  състав. А дали това не е целта? - като част от борбата за власт и процесите зад кулисите.

Какво е направено половинчато и трябва да се промени?

Правителството, давайки право на избор къде да се осигуряваме, да даде право на всеки да избира дали изобщо да се осигурява.
Правителството да създаде реална конкуренция, като създаде собствено пенсионно дружество и фонд по действащия закон.
КФН да контролира ИЗЦЯЛО И В ДЕТАЙЛИ дейността на пенсионните дружества и управляваните от тях фондове и да прилага цялата строгост на закона СВОЕВРЕМЕННО.
Хората да се обучават и да се информират от надеждни източници за правата и възможностите си и активно да се грижат за осигуряване на старините си, както и да внимават и реагират при злоупотреби.

За и против

Може ли човек, осигуряващ се в НОИ, да не получи пенсия?

Може! Ако е роден преди 1959 година; започнал е работа, при условие че ще се пенсионира на 55 години; така е планирал живота си и е плащал доста пари за осигуровки дори и на максимум; около 55-годишнината му започват „пенсионни реформи”, които отдалечават възрастта за пенсиониране и увеличават изискванията за стаж; остава безработен за няколко години, защото калинка или танцьорка на пилон са по-конкурентни на пазара на труда; изпада от здравната система, заболява и… реално може да се пенсионира само срещу смъртен акт.


Може ли човек, осигуряващ се в частен фонд, да не получи пенсия?

Може! Ако един ден се окаже, че членовете на КФН са свързани с някой Прокопиев, Василев и намкойси и са проспали едни процеси, и въпросното дружество е лъскава фасада на куха сърцевина.

Разбира се, има и много други предложения за подсигуряване на старините:

-         банкови влогове - ако имате вяра на някоя банка

-         животозастрахователни дружества - ако им имате доверие - аз „изгорях” два пъти - с един преструктурирал се чужд застраховател и с деноминацията, а може да се загубят и вложени средства при невъзможност да заплащаш вноските си

-         с изграждане на структури чрез мрежов маркетинг - едни омагьосващи обещания, които са капани за наивници, които влагат средства и надежди, а в резултат получават по някой продукт уж бонус, а обогатяват шепа хора. 


Винаги се съмнявайте

Правило: Винаги се съмнявайте в сигурността на парите си, когато те се управляват от други хора. /Спомняйте си лукавата физиономия на Дани де Вито от култов филм, изповядвайки: „Най-много обичам парите, и то парите на другите хора!”/

Изградете си собствен малък диверсифициран портфейл от инструменти, които вие контролирате и работят за вас:

-         нива, ферма /дори и малка - мъдрият Буров! - прочете съветите му/,

-         къща на село, в която да се оттеглите и да живеете простичко и здравословно на старини

-         апартамент, който да дадете под наем

-         може малък банков влог /до рамките на гарантирания/ - и не забравяйте, че 1000 лева преди 10 години днес и след 10 години нямат една и съща покупателна стойност!

-         малко бижута от благородни метали и скъпоценни камъни

-         образовайте се - само за няколко часа - и търгувайте сами с форекси или ДЦК на вторичен пазар

-         осигурете си дълъг разумен живот с хапване, пийване… Изобщо ей тия три работи!

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?