Паунка от Виница направи чудеса без пари от Европа

В семейната ферма отглеждат 480 пъдпъдъка

Паунка Запрянова има около 480 деца. Така мило нарича пъдпъдъците в семейната ферма в село Виница. Не аз съм търсила този бизнес, той ме избра, категорична е жената, която има хъс колкото за двама. 

 Още през 2013 година семейство Запрянови решили, че ще кандидатстват по мярка Млад фермер по програмата за селски райони. Идеята била да направят ферма за калифорнийски червеи, но така и не могли да се класират заради огромния наплив от кандидати. За пъдпъдъча ферма обаче имало шанс. Подготвили документите, подали ги във фонд Земеделие, тръпнели, мечтаели, вълнували се и... разбрали, че средства по програма „Развитие на селските райони” няма да получат. Шах и мат! Хората вече били инвестирали в специално помещение, където да отглеждат пернатите, били закупили немалко животни. Не можехме просто да ги оставим гладни, отривисто заявява Паунка. Започнали да се надбягват с времето и час по час да запълват финансови дупки. Семейството  обработва няколко ниви с жито и слънчоглед. Каквото изкараме от нивите, го влагаме при пъдпъдъците, и обратно, с две думи обяснява ежедневието си Паунка. В едно обаче е сигурна - по-добре да се развиват без държавна или европейска помощ, бавно и полека, отколкото да мине наново пътя за кандидатстване по европрограми.

Всъщност лошото стечение на обстоятелствата покрай отхвърления ни проект ми подейства доста отрезвяващо, разказва Паунка. Тогава си дадох сметка, че като те полашка животът, ти избираш как да продължиш - да затънеш или да вървиш бавно нагоре. Нея самата животът доста я е „лашкал” - едното дете е с детска церебрална парализа и се налага да е по цял ден край него. Така че трябваше да измисля нещо, което да ми позволява да съвместявам грижите по сина си, посочва тя. Сменила адреса си от Пловдив с родното си село Виница, запретнала ръкави и сега можете да я видите с гумени галоши да окопава зелето в двора, да почиства „памперсите” на птиците (така шеговито нарича почистването на клетките) или да тича по магазини и ресторанти в Пловдив и Първомай, за да търси пазар за пъдпъчите яйца. Ето това е най-големият проблем, посочва тя. Яйцата имат годност около 40 дни след снасянето им. Сложиш ли ги веднъж в хладилник, трябва да се консумират веднага след изваждането им. Сега яйцата на семейство Запрянови могат да се срещнат по рафтовете на няколко пловдивски магазина, но битката продължава. Няма да забрави лятото, когато пазарът буквално умря, защото „гражданите” били по почивки. Не успяхме да продадем наличните количества и се наложило да изхвърлят. Директно в контейнерите за боклук. Душата ни плачеше, лаконична е Паунка.

Като  всяка малка семейна фирма, в дома на Запрянови тече нонстоп манифактура. Дойде ли някой на гости, ще подхване я етикети да лепи, я нещо друго. Но със сигурност ще хапне пъдпъдъчи яйца. За магазинната мрежа отделяме само големите и хубавите (над 13 грама), пукнатите и по-неугледните ги хапваме ние или ги подаряваме на близки. От години не сме яли кокоши яйца, дори не знам колко струват, споделя Паунка. За качествата на пъдпъдъчите обаче може да говори с часове. Техните птици са порода японски фараон и маджурски. След атомната бомба над Хирошима за японците било задължително в менюто им да има яйца от пъдпъдък. След Чернобилската авария децата също умишлено са били хранени с такива. Яйцата от пъдпъдък нямат салмонела и не дават алергии дори и при по-чувствителни хора. Учих се в движение, на принципа на проба-грешка, разказва тя. Наведнъж загубихме близо петдесетина пъдпъдъка, защото се бяха скупчили на едно място и се бяха издушили, спомня си за кошмарния ден Паунка. А и наблизо няма много хора, които да дадат компетентен отговор на въпросите, които всеки ден изникват. Например в правилата за хуманно отглеждане на животни пъдпъдъкът никъде не фигурира. Това означава, че не е птица ли?, риторично пита дейната дама. И като го няма, защо просто не го допишат?

Сега фамилия Запрянови правят подобренията поетапно. Помещението на пъдпъдъците е прясно измазано и оборудвано с климатик. Много ми се иска да купим модерни хранилки, но засега това са ни възможностите и всеки трябва да се разполага според чергата си. Иначе гледам подобни ферми в интернет и само мечтая, разказва неуморната фермерка, която така и не успя да се класира сред „младите”./Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
5 коментара
Nadejda

Nadejda

05.02.2015 | 07:48

Bravo na Paunka i familia ! Bavno no slavno ! Chist i porqadachen bisnes ! Ste tarsq tqxnata produkcia na pazara !

Отговори
0 0
До хаха

До хаха

02.02.2015 | 20:46

Барай меча

Отговори
0 0
ХАХАХА

ХАХАХА

02.02.2015 | 13:22

Един ни караше да ставаме овчари, тия ни набиват в главата да садим пъдпъдъци!

Отговори
0 0
политици "умници"

политици "умници"

28.01.2015 | 07:19

Българиооо ти мащехо

Отговори
0 0
Пловдив

Пловдив

27.01.2015 | 17:14

Поздравления за всичко което са направили!Браво!

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?