Пастирите в Пловдив: Морски капитан пръв съобщил за Чернобил

Заради катастрофата отклонили влак с български ракетчици по пътя за Капустин Яр

На 26 април 1986 г. в Чернобилската АЕЦ "Ленин" става най-тежката авария, позната в историята на ядрената енергетика. Убийствен радиационен облак преминава през СССР, Скандинавия и стига до Източна Европа. 

Два дни след аварията съветското партийно и държавно ръководство мълчи.
Висшият елит на БКП също пази в тайна смъртоносния взрив. През това време българите участват в първомайски манифестации, ядат на корем радиационни салати. Последиците - повишени ракови заболявания, продължават и 30 г. по-късно.  

Не знаехме нищо за аварията. Мой съученик, морски капитан, си дойде от далечно плаване и ни отвори очите, разказва дългогодишният пловдивски журналист Георги Петров. Дойде да види болната си майка, видяхме се в редакцията на „Комсомолска искра” срещу Радиото, обяснява Петров, който през пролетта на 1986-а е   бил журналист в популярния младежки седмичник. Пили кафе и морският капитан, който пристигал от Испания, споделил с приятелите си, че нещо страшно става по света - в Европа се говорело, че е избухнала атомна централа. 

Това беше първата информация, която получих за страшния инцидент, вероятно е било на 27 или 28 април, обяснява журналистът. Казал на колеги, които също нямали представа за инцидента. Вечерта слушали емисията на Би Би Си и така полека-лека страшната истина лъснала. Това не значи, че сме го написали. А и бяхме седмичник, излизахме в понеделник,  разказва Петров. Всекидневниците в Пловдив тогава не написали нищо. На 1 май 1986 г. в Пловдив се състояла традиционната масова манифестация по случай Международния ден на труда.  

Когато излязла информацията и не можело вече да се крие, управляващите започнали да говорят, че става въпрос за малка авария, че Съветският съюз има средства и сили да се справи с инцидента.  Паника  в днешния смисъл на думата в Пловдив не е имало, обясняват очевидци. Хората си говорели по кръчмите: Пак ни прецакаха! Най-любопитните започнали да ровят в енциклопедии данни за верижната ядрена реакция. 

Такава беше системата, че ако преди 30 г. някой в Пловдив  е знаел за катастрофата, то това най-много е бил първият секретар на ГК на БКП. Той заедно с шефа на окръжното МВР и командващият Втора армия  бяха факторите. Щом нареждането от горе е било да си траят, всички са замълчали.  Само да не излезе, че се правя на герой дисидент. И аз като всички тогава съм си траел, казва Георги Петров.        

Подразделения на Ракетно-тактическата база в Марино поле пътуват около 1 май 1986 г.  от България за  Капустин Яр в тогавашния СССР, за да тренират изстрелването на ракета СС20. Придвижването става със специална влакова композиция, обичайно пътуването продължава 4-5 дни, а маршрутът  от граничния пункт Унгени на границата на Румъния с СССР до Капустин Яр  минава съвсем близо до Чернобил. В  България  обаче информацията  за ядрена авария в съветската електроцентрала не е публично оповестена и българските ракетчици - офицери и войници, отиват на учението, без да знаят за катастрофата, която вече е разтърсила света.  

Още след Унгени  влаковата композиция  бе отклонена от обичайния маршрут и бе насочена по жп линията покрай Черно море и град Николаев. Влакът обикаляше по  два пъти по-дълго трасе, за да стигне до полигона за учението, спомня си майор
о. р. Стефан Груев, който по това време е старши лейтенант в Ракетно-тактическата база в Марино поле и е старши оператор на взвода по проверка на техническата батарея, която трябва да проведе тренировката по изстрелването на ядрената бойна глава.

 Бях в офицерския  състав, но никой не ни обясни защо се променя маршрутът. Никой от нас не подозираше за случилото се в Чернобил. Нито офицерите знаехме, нито войниците разбраха в този момент за трагедията. Пристигнахме в Капустин Яр, проведохме стрелбите. Връщането бе по същия дълъг маршрут покрай Черно море и  град Николаев - сами си обяснихме, че е бил променен, за да не попаднем в района с ядрено замърсяване, коментира майор Груев. На войниците не било казано нищо. Бойците се хранили на открито без никакви предпазни мерки срещу радиацията.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
9 коментара
GOGO за №8

GOGO за №8

28.04.2016 | 02:52

Говедото явно е \"плод\" на аварията - безмозъчен и безгръбначен празмодий лесно влизащ в чужди одежди и не осъзнавайки че заради такива като него, след още един полуразпад на радиацията, България няма да я има!

Отговори
0 0
GOGO

GOGO

26.04.2016 | 21:56

Аз знам лично по себе си какви са последиците от Чернобилската авария, планирана от КГБ! От 26 април 1986 г. внезапно станах импотентен! И оттогава се озлобих, та плюя и храча срещу всичко и срещу всички!!!

Отговори
0 0
Дрон

Дрон

26.04.2016 | 21:51

Камсамольская искра си беше типичен комуноиден продукт, така че другарят петров да не се дуе много. Ама аз да ви кажа как разлюбих Йорданка христова. Преди много я харесвах, почти колкото Катето от ритон. \nОбаче Данчето нали е комунистическа снаха, започна да хвали по ТВ свекора си разбойника Григор Стоичков. Та тогава този изрод излезе по телевизията, да каже че всичко е наред в отечеството. Майната им на всички комуняки.

Отговори
0 0
ами българия

ами българия

26.04.2016 | 21:06

заема осмо място от десетте страни с чернобилска радиация, пловдив спира само една водоснабдителна линия, храбрино, поради проблем с водата, радио йодът в млекото преработено в сирене в трите месеце след производствосъхранение деконтаминира, и много още ей такива, съжалявам не бях тук да ми разправите, поне специалния бюлетин бта да бяхте чели

Отговори
0 0
при еднакво

при еднакво

26.04.2016 | 20:13

радиоактивно облъчване европа, нищо не е предприето също там в първа фаза, горещите частици, чак после започнаха с гамадетектори да връщат пресни храни от най засегнати райони, това лично съм видял в италия, мисля и животни, и не зная трупно месо да е унищожавано, мисля консумирано е после замразено

Отговори
0 0
читатеЛ

читатеЛ

26.04.2016 | 19:51

Кои са пастирите,кой е в стадото?Сега да се пише е лесно-защо не писахте тогава?Ни срам,ни угризения?

Отговори
0 0
маринополе

маринополе

26.04.2016 | 19:15

ефрейтор Чернев, много помниш.........

Отговори
0 0
европеец

европеец

26.04.2016 | 15:32

Води ни, Партийо любима.....към онкодиспансера ни води! \nЩе боледуваме и мрем, но твойто име като уран гърдите ни ще озари,\nГолемия си брат не ще посрамим, ще се изтровим тихичко без стон \nЗа първите другари ще доставим - от Австралия вода в бидон! \n\nГосподи, прости жертвите на първомайския ядрен геноцид на КГБ/БКП и дай сили на носещите отровата в себе си!

Отговори
0 0
Първата реакторна

Първата реакторна

26.04.2016 | 15:20

авария е 28 март 1979 на американската АЕЦ „Three Mile Island“ с разтопен реактор и изхвърляне на радиоактивни газове и отпадъци в р. Сукухуана, но никога не са докладвани генетични последствия от радиоактивно облъчване, вкл бомбандировките на Югославия с обеднен уран заряди, но генетични мутации има във Виетнам от диоксина в оринж айжънт, Радиоактивният облак най напред се понесе на север и шведите го съобщиха първи, по късно на северозапад, нюзуик в следващия брой описа състава на облака, с обилна картинна илюстрация

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?