Парламентът пести 10 млн. лв. за новата си касичка

Ръководството на 43-тото НС е наложило желязна финансова дисциплина, благодарение на която в края на 2015 година се очертава да бъдат спестени около 10 млн. лв. Това става ясно от публикувания отчет за изпълнението на бюджета на парламента през първото полугодие.

Данните в него показват, че за шест месеца са изразходвани едва 21,6 млн. лв.

от заложените общо над 53 млн. лв. за цялата 2015 година. Заделените средства по принцип трябва да бъдат върнати обратно в държавната хазна, но с част от тях може да се отвори нова сметка за спестявания, след като парламентарната касичка беше счупена от предишния шеф на НС Михаил Миков. В края на 2013 година той извади 15 млн. лв., които отидоха за коледни добавки на пенсионерите. Дотогава парите се трупаха за изграждането на нова пленарна зала в бившия Партиен дом, за да може депутатите да се преместят на широко, вместо да се бутат на сегашните тесни банки. Още в началото на сегашния мандат на парламента обаче шефката на НС Цецка Цачева обяви пред „Монитор”, че проектът остава замразен до събирането на нови средства.

Сега тя продължава политиката на икономии, която стриктно следваше и в предишния си мандат начело на НС - от средата на 2009 година до началото на 2013 година. Това отговаря напълно и на заръката за затягане на коланите, отправена от премиера Бойко Борисов, който предупреди министрите си, че ако някой отиде при него с искане за допълнителни пари, ще трябва да си носи и оставката в джоба. Едно от основните пера, от които се пести, е „административно обслужване”, като от заложените за годината 12,8 млн. лв. през първите шест месеца са изразходвани само 4,5 млн. лв. Тук влизат харчовете за управление на персонала, за стенографски и печатни материали, информационно обслужване и други. От посочените данни в отчета става ясно, че

администрацията на НС е свита

като от заложените 961 щатни бройки, в средата на годината те са били вече 902. Така от общо предвидените 25 млн. лв. за заплати на персонала са изхарчени близо 11,8 млн. лв. Самата Цачева при встъпване в длъжност в края на 2014 година освободи над 20 души, които били уредени с работа от предишното ръководство в последния момент.

Другото перо, от което се пестят значителни средства, е това за ремонти и закупуване на активи като техника и нови автомобили за депутатите например. От заложените за целта над 2 млн. лв. към средата на годината са похарчени под 25 000 лв.

По-скромни икономии има при разходите за самите народни представители. От планираните 22 млн. лв. до момента са похарчени близо 10,5 млн. лв. и може да се очаква заделянето на около милион в края на 2015 година. В тази графа влизат разходите за заплати, осигуровки и застраховки на избраниците, средствата за покриване на транспорта им с автобус и самолет, както и парите за сътрудници и представителни разходи.

Средствата за „парламентарна дипломация” пък се усвояват почти по план, като те покриват харчовете за задграничните командировки на депутатите и за посрещане на чуждестранни делегации у нас. Резервът от 500 000 лв. за непредвидени и неотложни разходи на НС не е пипан./ Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?