Парадокс: Българска мартеница, но китайско производство

Тийнейджъри поръчват символ с името на гаджето

От памучен или вълнен конец, пресукана прежда, плъст и дори коприна, плетени на една кука или майсторени от мъниста, за ревера, ръката и за врата, но винаги в бяло и червено. Познахте, да, става въпрос за мартеничките. 

Тази година още в първите дни на февруари майсторите опънаха сергии по центъра, за да могат хората, които имат роднини в чужбина, да изпратят навреме символа на здраве и късмет на близките си. 

Все още търговията е доста слаба, но в този период е нормално, казва продавачка пенсионерка, която заедно с дъщеря си подрежда два щанда с ръчно направени символ. 

Сега купуват само хора, които ще изпращат на близки и познати. Към края на месеца очакваме повече продажби, допълва дъщеря , която е безработна и за нея това е важен етап от годината. 

На въпроса каква е стоката много от търговците отговарят: "Традиционна българска мартеница е, но китайски производство!". На пръв поглед по нищо не личи къде е произведен артикулът.

Вместо дежурния надпис "Made in China" виждаме "Честита Баба Марта". По опаковките вместо характерните дракони са нарисувани предизвестителите на пролетта - щъркелите.

Китайските мартеници са доста разнообразни. По повечето от тях има мъниста. Най-търсени са гривните. Срещу 10, 20, 40 или 50 стотинки можем да си купим традиционните червено-бели накити. По-евтините варианти са направени от конец, през който е промушено мънисто за украса. Те се връзват на ръката.

Скъпите варианти са със закопчалки. Повечето от тях нямат конец, а са направени само от мъниста под всякаква форма. Много от мартениците имат и камъни, които наподобяват естествените. Голям хит са и пластмасовите перли.

Възрастната жена разказва, че правят с дъщеря  всичко на ръка, като по този начин искат да преборят масовите китайски псевдомартеници. От години плетат и продават, докарват си добри доходи, като успяват въпреки наемите, които плащат, да заделят нещо и за семейния бюджет. 

На съседния щанд всичко е от вълна. И там майсторката твори всичко с двете си ръце. Прави не само мартеници, но и различни сувенири от червен и бял конец, коноп и различни орнаменти. Има калинки, подкови, четирилистни детелинки, лястовички и дори маймунки - нали сме в годината на червената огнена Маймуна. 

Търсят се много с маймунки заради китайската Нова година. Миналата година хит беше овцата и козата - пак заради източния календар, обяснява продавачката. 

Учениците пък търсят мартеници с надписи. Най-често се изписва името на получателя или на футболни отбори. "Обичам те" също се среща често. Търговците дори приемат предварително поръчки за надписи.

Цената на този вид е 1 лев. Ако посланието е по-дълго, се плаща по 2 лева за бройка. Искам на мартеницата да пише името на приятеля ми и колко го обичам, разпалено обяснява десетокласничката Лилия.

Ще му подаря мартеница, която само той ще има. Няма да е като на останалите. Поръчах няколко с имената на най-добрите ми приятелки. Искам да ги изненадам с нещо по-различно. Платих ги сега и утре ще са готови, разказва 15-годишната Елена.

За малчуганите са предвидени първомартенски украшения с героите от "Замръзналото кралство", има коли Макуин, котенца и батмани. Всички те се закачат за дрехите. От фигурките виси традиционният червено-бял конец. 

Героите от любимата детска игра "Angry birds" също присъстват върху мартеничките. Ядосаните птици са под формата на гердани, направени от конец, на които виси фигурка на птица от играта. Светещи, пищящи, мигащи символи привличат жадния поглед на малчуганите. Има за всеки вкус и възраст. И цените са по джоба - от 1 до 3 лева. /Марица.бг

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?